Před pětaosmdesáti lety se narodil Oleg Sus

středa 9. září 2009 11:00


český estetik, teoretik umění, literární vědec, sarkastický glosátor a autor desítek kritických miniatur.

Narodil se 9. září 1924 v Brně. Susův otec Michail Jakovlevič byl (od r. 1921) emigrant z Ruska, matka byla Češka. Po maturitě na reálném gymnáziu v Brně-Husovicích 1944 vystudoval na Masarykově univerzitě v Brně bohemistiku a estetiku (PhDr. 1950) a poté na ní začal přednášet. V roce 1960 se stal kandidátem filologických věd (CSc.) a v roce 1964 se habilitoval pro obor estetika. V roce 1964 se také stal členem Svazu československých spisovatelů. Začal externě přispívat do časopisů Host do domu a Index.
Na Filosofické fakultě v Brně působil až do roku 1971, kdy byl z politických důvodů donucen odejít. Po vynuceném odchodu byl bez zaměstnání, odkázán na výdělek manželky a příležitostné honoráře za práce vykonané smluvně na jména jiných. Až do konce života mohl přispívat jen do zahraničních časopisů a potlačovány byly i jakékoli zmínky o jeho pracích. Užíval šifer a pseudonymů gs, Olaf, ajlavník, A. Arché, D. Bredon, De Death, Larsen, Tlalok aj. Zemřel 22. listopadu 1982,
Pokud máte zájem o více informací o Olegu Susovi, potom navštivte webové stránky, ze kterých jsem čerpal:
[1] Wikipedia http://cs.wikipedia.org/wiki/Oleg_Sus
[2] FF MU http://www.phil.muni.cz/fil/scf/komplet/susol.html
[3] ČRo3 – Vltava http://www.rozhlas.cz/vltava/publicistika/_zprava/392432
[4] Slovník české literatury po roce 1945 http://www.slovnikceskeliteratury.cz/showContent.jsp?docId=568
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Nezapomeňte také navštívit tyto stránky
-Nase-hospoda.jpg
147h-TOP-09-001.jpg 100v-tvpds.jpg 100v-csdd-proti-vam.jpg
stačí kliknout na každý z obrázků
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Vážení čtenáři,
pokud ode mne budete požadovat odpověď, potom uveďte svoji mailovou adresu a já Vám milerád odpovím. A to i v případě, že s mými názory nesouhlasíte. V diskusi neodpovídám, protože se do vzájemného povídání zaplete někdo jiný a zavede je úplně jiným směrem. Rád diskutuji, nebo polemizuji, říkejte tomu, jak chcete, ale nemám rád, když do diskuse mluví někdo další. Kromě toho 1000 znaků nutí velmi často ke zkratkovitému vyjádření a dochází tak ke zkreslení myšlenek a zbytečným omylům. Také mi můžete napsat na moji mailovou adresu, nebo mi poslat vzkaz. Pokud budete posílat vzkaz, potom také uveďte, kterého článku se týká, protože bigbloger mi to neoznámí. U diskusních příspěvků bez mailové adresy předpokládám, že není požadováno moje vyjádření. Věřím, že mě pochopíte a nebudete se na mne zlobit. Jsem už starší člověk a tak musím nad každou odpovědí déle a hlavně v klidu přemýšlet.
Upozornění:
Pokud si nevíte rady s vkládáním obrázků, videí a odkazů do blogu, tak malý návod najdete zde a pokud si nevíte rady s tím co a jak psát na svůj blog, potom si přečtěte 5 tipů pro psaní blogu.
Prosba:
Na závěr vás prosím, pokud se do mne někdo v diskusi pustí, nehajte mne - prostě na takové výlevy nereagujte. Jsou totiž lidé, kteří se domnívají, že jim pod jiným jménem nadávám. Pokud to bude opravdu potřeba, dokážu se obhájit sám.
Jiří Krejčí

Jiří Krejčí

Jiří Krejčí

Psát mnoho nebudu. Snad sem tam napíši něco o vlastních zkušenostech, či nějakou vzpomínku z mládí. Převážně budu uveřejňovat fotografie z mého belhání, abych nezavdal příčinu ke zbytečnému napadání některými diskutéry.

Jsem starší více než čtyři pětiny století. Od roku 2006 jsem se až do letošního jara pohyboval pomocí dvou francouzských berlí. Nyní používám "belhátko", na které se dá v případě potřeby posadit. Volný čas, kterého mi po úmrtí manželky v roce 2010 mnoho nezbývá, trávím, pokud to počasí dovolí, belháním po městě. Pokud mi ještě nějaký zbude, tak u počítače nebo, je-li něco opravdu k dívání, u TV. Také nepohrdnu pěknou knihou nebo hudbou z rozhlasu.

REPUTACE AUTORA:
0,00