Před šedesáti lety se narodila Pavla Břínková

úterý 15. září 2009 11:00

česká operetní herečka a zpěvačka.

Narodila se 15. září 1949 v Praze, kde také vystudovala na St. konzervatoři operní obor. Již jako studentka prošla úspěšně konkurzem na hlavní roli Márii v muzikálu West Side Story v Hudebním divadle v Karlíně.
Za 21let svého působení na této scéně vytvořila přes 40 velkých a hlavních rolí. Diváci z celé republiky ji znají jako Adélu v Netopýrovi, Helenu v Polské krvi, Rose Mary, Valencii ve Veselé vdově, Denisu v Mamzelle Nitouche, Magnolii v Lodi komediantů, Hortenzii v Plesu v opeře, Lízu v My Fair Lady atd.
Ve všech rolích uplatňuje svůj technicky brilantně zvládnutý hlas, vyzrálé herectví i taneční nadání. V době svého angažmá získala 2 ceny Literárního fondu. V r. 1980 absolvovala pěveckou stáž v italské Sieně na Academii Chigiana.
Po odchodu ze stálého angažmá v r. 1991 hostuje na mnoha jiných hudebních scénách našich divadel - např. v Národním divadle v Brně ztvárnila roli Hraběnky ve Vídeňské krvi, Anninu v Noci v Benátkách, Sylvu v Čardášové princezně, v Moravském divadle v Olomouci Hanu Glawari ve Veselé vdově, Idunu v Ohňostroji atd.
Její hlas zní často na rozhlasových vlnách, televizní diváci ji viděli v několika televizních inscenacích operet i v různých hudebně zábavných programech a v záznamech operetních představení.
Spolupracuje s našimi špičkovými orchestry a dirigenty. Těžiště její umělecké práce v posledních letech je v koncertní činnosti, v pěveckých recitálech a koncertech s tenoristou Janem Ježkem. Při svých koncertech je sama sobě dramaturgem i režisérem, dokáže zaujmout hlediště nejen svým hlasem, ale i vyprávěním, podmaňuje svou osobností, smyslem pro humor a nadsázku, svým temperamentním projevem i tancem.
Má na svém kontě pět samostatných pěveckých recitálů na CD - "Kouzelný svět operety", "Chtěla bych tančit jen", "Volám, čekám, věřím..", "Dárek" a "Sváteční", což je v jejím žánru jistě rekordem. Na mnoha jiných albech se podílí (Polská krev, Vinobraní, Noc v Benátkách, Perličky české operety, Vás ženy jsem líbal rád atd.) Je držitelkou tří "Zlatých desek" za "Volám, čekám, věřím..", "Dárek" a "Láska v operetě".
V roce 1996 vyšla její autorská knížka "Taková jsem já", ve které čtenářům vypráví o všem, co se dotklo jejího života.
V r. 2007 se vrátila na prkna Hudebního divadla v Karlíně v roli Anhilte v Kálmánově Čardášové princezně, za kterou získala cenu Thálie za mimořádný jevištní výkon v r. 2007.
Pokud máte zájem o více pordobností z jejího života, protom navštivte webové stránky, ze kterých jsem čerpal:
[1] Hudební divadlo Karlín 
[2] Rozkvetlé konvalinky 
[3] Novinky.cz 
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Zbytek stránky je určen především pro náhodné čtenáře
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Nezapomeňte také navštívit tyto stránky
-Nase-hospoda.jpg
147h-TOP-09-001.jpg 100v-tvpds.jpg 100v-csdd-proti-vam.jpg
stačí kliknout na každý z obrázků
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Vážení čtenáři,
pokud ode mne budete požadovat odpověď, potom uveďte svoji mailovou adresu a já Vám milerád odpovím. A to i v případě, že s mými názory nesouhlasíte. V diskusi neodpovídám, protože se do vzájemného povídání zaplete někdo jiný a zavede je úplně jiným směrem. Rád diskutuji, nebo polemizuji, říkejte tomu, jak chcete, ale nemám rád, když do diskuse mluví někdo další. Kromě toho 1000 znaků nutí velmi často ke zkratkovitému vyjádření a dochází tak ke zkreslení myšlenek a zbytečným omylům. Také mi můžete napsat na moji mailovou adresu, nebo mi poslat vzkaz. Pokud budete posílat vzkaz, potom také uveďte, kterého článku se týká, protože bigbloger mi to neoznámí. U diskusních příspěvků bez mailové adresy předpokládám, že není požadováno moje vyjádření. Věřím, že mě pochopíte a nebudete se na mne zlobit. Jsem už starší člověk a tak musím nad každou odpovědí déle a hlavně v klidu přemýšlet.
Upozornění:
Pokud si nevíte rady s vkládáním obrázků, videí a odkazů do blogu, tak malý návod najdete zde a pokud si nevíte rady s tím co a jak psát na svůj blog, potom si přečtěte 5 tipů pro psaní blogu.
Prosba:
Na závěr vás prosím, pokud se do mne někdo v diskusi pustí, nehajte mne - prostě na takové výlevy nereagujte. Jsou totiž lidé, kteří se domnívají, že jim pod jiným jménem nadávám. Pokud to bude opravdu potřeba, dokážu se obhájit sám.
Jiří Krejčí

Jiří Krejčí

Jiří Krejčí

Psát mnoho nebudu. Snad sem tam napíši něco o vlastních zkušenostech, či nějakou vzpomínku z mládí. Převážně budu uveřejňovat fotografie z mého belhání, abych nezavdal příčinu ke zbytečnému napadání některými diskutéry.

Jsem starší více než čtyři pětiny století. Od roku 2006 jsem se až do letošního jara pohyboval pomocí dvou francouzských berlí. Nyní používám "belhátko", na které se dá v případě potřeby posadit. Volný čas, kterého mi po úmrtí manželky v roce 2010 mnoho nezbývá, trávím, pokud to počasí dovolí, belháním po městě. Pokud mi ještě nějaký zbude, tak u počítače nebo, je-li něco opravdu k dívání, u TV. Také nepohrdnu pěknou knihou nebo hudbou z rozhlasu.

REPUTACE AUTORA:
0,00