Živná a přiměřená strava pro školní děti

sobota 19. září 2009 11:00


              KUCHYŇSKÁ LEKCE
                   Z ROKU 1909
                MÝM ČTENÁŘKÁM
                   A ČTENÁŘŮM
                  KE ZPESTŘENÍ
            VÍKENDOVÉHO VAŘENÍ

Rodiče jsou zodpovědni za tělesné a duševní zdraví dítek. Zdravé dítky tvoří moc a štěstí národa. Mnohá matka je dobře přesvědčena, že třeba dětem dávati stravu lehkou a živnou, ale ve snaze vyhověti tomuto svému přesvědčení zachází příliš daleko; poskytuje sice dětem stravu lehkou, ale nedostatečně živnou, stravu jednotvárnou, a následkem toho i jednostrannou. Jiná zas neuvažuje o ničem a dává dětem totéž co dospělým bez náležitého výběru.
Budeme proto přinášeti předpisy pokrmů, které zvláště pro děti se hodí a kterými ani dospělý nemusí povrhovati.
Polévky z hovězího masa tak, jak je vaříme, považují se za něco zvlášť sílivého a děti se přímo donucují, aby polévku jedly; třeba se jim nezamlouvala. Ve skutečnosti naše polévky hovězí nepředstavují nic zvláště živného, nýbrž jen dráždidlo. Které je vhod, je-li žaludek ochablý, je-li třeba nějakého povzbuzení. U zdravého dítěte toho zpravidla není potřebí, tu se častěji jedná o lehký způsob výživy tekutou stravou a k tomu účelu volíme polévky jiné, jichž postupně řadu uvedeme.
Zeleniny všeho druhu svědčí dětem i dospělým, kdo si ale jako dítě nenavykl zeleninám, jako dospělý jich nerad požívá, i když je to pro něho důležitým příkazem zdravotním nebo i lékem. Proto již záhy považujeme zeleninu za hlavní dětské jídlo. K němuž maso může tvořiti občasně malou přílohu, ovšem ale přihlížíme k tomu, aby zelenina byla měkce a šťavnatě upravená (dušená). Neškodí dětem ani zelenina syrová, jen když není připravena s octem, pepřem apod. ostrými látkami.
Maso podáváme pravidelně sic, ale v malých dávkách; nikdy maso tučné, např. vepřové, a nikdy maso uzené. Uzeniny měly by vůbec býti vyloučeny z dětského jídelního lístku, až na jemnou šunku, která může tvořiti výjimku. Vyzrálé telecí, králičí, slepičí, libové a šťavnaté hovězí, také libové vařené nebo dušené skopové jsou pro děti nejvhodnější.
Pokrmy cpavé tj. takové, jichž je mnoho k nasycení potřebí, obmezujeme u dětí na míru nejmenší a hledíme voliti takové, jichž výživná síla je vydatnější. Byrambor je dobrý a zdravý , ale náleží ke cpavým pokrmům, hledíme proto, aby se jím dítě nepřejídalo. Dobře svědčí krmě moučné: knedlík, buchta, koláč, ale také těch nesmí býti nadbytek. Rádi vezmeme v náhradu útočiště k rýži, luštěnině, někdy i jáhle, lehce upravené. Nezapomínejme ale nikdy, že děti mají také pilně žvýkati, tedy zkoušeti své zuby. Žvýkání povzbuzuje i vylučování slin v ústech, tedy i trávení. Nebudiž tedy vše upraveno tak, aby se to bez žvýkání mohlo polykati.

Poznámka blogera: text byl převzat z časopisu ŠŤASTNÝ DOMOV, ilustrovaného čtrnáctideníku českých žen a dívek, věnovaného životu rodinnému a domácnosti, ročník VI. z roku 1909, jehož vydavatelem bylo nakladatelství ŠOLC A ŠIMÁČEK, společnost s r. o. PRAHA. Jméno autorky(autora) nebylo, bohužel, uvedeno.
Upozornění pro hledače pravopisných chyb - text je roku 1909, a proto je psán podle pravopisných pravidel tehdy platných.
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Zbytek stránky je určen především pro náhodné čtenáře
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Nezapomeňte také navštívit tyto stránky
-Nase-hospoda.jpg
147h-TOP-09-001.jpg 100v-tvpds.jpg 100v-csdd-proti-vam.jpg
stačí kliknout na každý z obrázků
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Vážení čtenáři,
pokud ode mne budete požadovat odpověď, potom uveďte svoji mailovou adresu a já Vám milerád odpovím. A to i v případě, že s mými názory nesouhlasíte. V diskusi neodpovídám, protože se do vzájemného povídání zaplete někdo jiný a zavede je úplně jiným směrem. Rád diskutuji, nebo polemizuji, říkejte tomu, jak chcete, ale nemám rád, když do diskuse mluví někdo další. Kromě toho 1000 znaků nutí velmi často ke zkratkovitému vyjádření a dochází tak ke zkreslení myšlenek a zbytečným omylům. Také mi můžete napsat na moji mailovou adresu, nebo mi poslat vzkaz. Pokud budete posílat vzkaz, potom také uveďte, kterého článku se týká, protože bigbloger mi to neoznámí. U diskusních příspěvků bez mailové adresy předpokládám, že není požadováno moje vyjádření. Věřím, že mě pochopíte a nebudete se na mne zlobit. Jsem už starší člověk a tak musím nad každou odpovědí déle a hlavně v klidu přemýšlet.
Upozornění:
Pokud si nevíte rady s vkládáním obrázků, videí a odkazů do blogu, tak malý návod najdete zde a pokud si nevíte rady s tím co a jak psát na svůj blog, potom si přečtěte 5 tipů pro psaní blogu.
Prosba:
Na závěr vás prosím, pokud se do mne někdo v diskusi pustí, nehajte mne - prostě na takové výlevy nereagujte. Jsou totiž lidé, kteří se domnívají, že jim pod jiným jménem nadávám. Pokud to bude opravdu potřeba, dokážu se obhájit sám.
Jiří Krejčí

Jiří Krejčí

Jiří Krejčí

Psát mnoho nebudu. Snad sem tam napíši něco o vlastních zkušenostech, či nějakou vzpomínku z mládí. Převážně budu uveřejňovat fotografie z mého belhání, abych nezavdal příčinu ke zbytečnému napadání některými diskutéry.

Jsem starší více než čtyři pětiny století. Od roku 2006 jsem se až do letošního jara pohyboval pomocí dvou francouzských berlí. Nyní používám "belhátko", na které se dá v případě potřeby posadit. Volný čas, kterého mi po úmrtí manželky v roce 2010 mnoho nezbývá, trávím, pokud to počasí dovolí, belháním po městě. Pokud mi ještě nějaký zbude, tak u počítače nebo, je-li něco opravdu k dívání, u TV. Také nepohrdnu pěknou knihou nebo hudbou z rozhlasu.

REPUTACE AUTORA:
0,00