Dnešní výročí

pondělí 28. září 2009 10:00


► Před sto lety se narodil český mikrobiolog a lékař IVAN MÁLEK;
►Před devadesáti lety se narodil slovenský lékař a operní pěvec (tenor) GUSTÁV PAPP;
► Před pětaosmdesáti lety se narodil český herec OTAKAR BROUSEK starší.
► Před pětašedesáti lety se narodil bývalý český premiér, ekonom, prognostik a významný sociálnědemokratický politik, nyní důchodce z Vysočiny, MILOŠ ZEMAN.

Ivan Málek, Gustáv Papp, Otakar Brousek starší,
Miloš Zeman
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Ivan Málek
150-malek-ivan.jpgNarodil se 28. 9. 1909 v Zábřehu na Moravě. Po maturitě na pražském Akademickém gymnáziu studoval na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze (promoval roku 1932). Od roku 1934 byl asistentem bakteriologicko-sérologického ústavu pražské lékařské fakulty, v letech 1941-44 pracoval ve Státním zdravotním ústavu, v letech 1944-45 v laboratoři farmaceutické továrny Jiřího Fragnera v Dolních Měcholupech. V době nacistické okupace spolupracoval s ilegální skupinou komunistických lékařů, která - na základě iniciativy a myšlenek M. Nedvěda - připravovala program reformy čs. zdravotnictví.
Roku 1945 podnikl studijní cestu do USA a Kanady. V letech 1946-50 byl docentem, později profesorem mikrobiologie a imunologie na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Roku 1950 se stal ředitelem Ústředního ústavu biologického. Roku 1952 založil a do roku 1961 vedl Biologický ústav ČSAV, v letech 1962-70 byl ředitelem Mikrobiologického ústavu ČSAV.
V období "pražského jara" 1968 byl často kritizován pro své ideologické a dogmatické názory, které zastával v 50. letech. Tentokrát však sovětskou okupaci odsoudil a nastupující normalizací byl vyloučen z KSČ, zbaven všech funkcí i možnosti vědecky pracovat a publikovat. Nakonec byl v roce 1973 penzionován. Zemřel 8. 11. 1994 ve věku 85 let.
I přes všechny své omyly nepochybně zůstává velkou postavou české biologie. Z jeho odkazu budou čerpat inspiraci ještě mnohé další generace.
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Gustáv Papp
Narodil se 28. září 1919 v Černém Balogu. V roce 1944 §spěšně 150-Papp-Gustav.jpgdokončil studium medicíny na Lékařské fakultě Univerzity v Bratislavě a začal pracovat jako chirurg. Od počátků své lékařské praxe se věnoval souběžně koncertní činnosti. Do poloviny 50. let 20. století zpíval převážně lyrické tenorové úlohy, ale i dramatičtější partie, pohostinsky účinkoval i v souboru zpěvohry Nové scény jako představitel ústředních tenorových partů v klasických operetách. Po nástupu do SND se jeho hlas rozvinul do poloh dramatického a hrdinského tenoru. Jeho umělecké dispozice a interpretační mistrovství se bohatě uplatnily v nastupující původní operní tvorbě, ve které vytvářel často hlavní hlasově i výrazově exponované partie, a jako premiérový představitel jim často vtiskl pečeť interpretačního modelu a vzoru. Věnoval se i koncertní činnosti (písně, písňové cykly, oratoria) a po čase í pedagogické činnosti. Koncem 50. a v 1. polovině 60. let 20. století vícekrát hostoval v zahraničí (SSSR, Belgie, Jugoslávie, Maďarsko, Německo). Zemřel 7. října 1997 v Bratislavě.
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Otakar Brousek starší
Narodil se 28. 9. 1924 v Krhanicích. V mládí hodně sportoval, hrál 150-brousek-3.jpgna housle a zajímal se o literaturu a divadlo. Začínal jako naprostý ochotník bez jakéhokoliv formálního divadelního vzdělání, amatérsky hrál i režíroval. Ihned po 2. světové válce v roce 1945 začínal jako herec a inspicient v divadle na Kladně, odkud pak v roce 1946 přešel do Studia Národního divadla v Praze. Po absolvování vojenské základní služby v Armádním uměleckém souboru a působení v Armádním rozhlasu krátce hrál ve smíchovském Realistickém divadle Zdeňka Nejedlého, odkud odešel na šest let do Divadla E. F. Buriana. Poté působil a dodnes stále hraje ve Vinohradském divadle.
Jedná se o herce s minořádně krásnou dikcí a vysoce kultivovaným hereckým projevem, který je i výborným recitátorem, koferenciérem, dabérem a voiceoverem.
Jeho žena Luka Rubaničová je bývalá tanečnice a herečka, obě jeho děti, syn Otakar Brousek mladší a dcera Jaroslava Brousková jsou herci.
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Miloš Zeman
Narodil se 28. září 1944 v Kolíně. Po maturitě na střední ekonomické škole nebyl z politických důvodů přijat na vysokou školu a teprve po čtyřech letech začal dálkově studovat na Vysoké škole ekonomické v Praze, kterou dokončil v roce 1969.
V období "Pražského jara" vstoupil do Dubčekovy komunistické 150-Milos_Zeman-2.jpgstrany, avšak po okupaci Československa byl vyloučen pro ostrou kritiku nastupujícího normalizačního režimu. V červenci roku 1968 podal přihlášku do obnovované sociální demokracie, jejímu vzniku však bylo tehdejším režimem zabráněno. Proto také s obtížemi hledal zaměstnání. Po dalších čtrnáct let pracoval v tělovýchovné organizaci, kde vybudoval prognostické centrum. To bylo roku 1984 zrušeno pro kritické studie o vývoji naší společnosti. Další zaměstnání nalezl v zemědělské organizaci, kde se situace opakovala, a v roce 1989 byl propuštěn. Po celé toto období se zabýval prognostickým modelováním společenských systémů. V období revoluce roku 1989 se aktivně zapojil do Občanského fóra, v jeho středolevém proudu.
V roce 1990 byl zvolen poslancem federálního shromáždění, kde vykonával funkci předsedy rozpočtového výboru. Úzce spolupracoval s Klubem sociálně demokratické orientace. V letech 1990 - 1993 působil také jako vědecký pracovník Prognostického ústavu ČSAV. V roce 1992 vstoupil do ČSSD a ve volbách téhož roku byl opět zvolen poslancem Federálního shromáždění ČSFR. V témže roce byl zvolen předsedou MěV ČSSD v Praze, na hradeckém sjezdu ČSSD v roce 1993 jejím předsedou a na sjezdech v letech 1995 a 1997 v této funkci potvrzen. 7. dubna 2001 ho jako předsedu ČSSD nahradil Vladimír Špidla.
V parlamentních volbách 1996 kandidoval v severomoravském volebním kraji, kde byl zvolen poslancem Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a dne 27. 6. 1996 se stal jejím předsedou.
V předčasných volbách do Poslanecké sněmovny PČR v červnu 1998 byl opětovně zvolen v severomoravském kraji. V dalších volbách v červnu 2002 již nekandidoval.
17. července 1998 byl jmenován předsedou vlády ČR, jímž byl až do 15. července 2002. V lednu 2003 byl Českou stranou sociálně demokratickou navržen na prezidenta, ve volbě 24. ledna však vypadl už v prvním kole, protože řada jeho stranických "kolegů" hlasovala pro jeho protivníky.
Později Zeman ostře kritizoval některé členy sociální demokracie (zejména Grosse a Špidlu) a po neshodách i s Jiřím Paroubkem se rozhodl v březnu 2007 vystoupit z ČSSD.
Bydlí na Vysočině v obci Nové Veselí (6 km od Žďáru nad Sázavou), je ženatý, manželka se jmenuje Ivana. 1. ledna 1994 se mu narodila dcera Kateřina. Z prvního manželství má syna Davida.
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Pokud máte zájem podrobnější informace, potom navštivte webové stránky, ze kterých jsem čerpal:
Ivan Málek
[1] Akademický bulletin      
[2] Kdo je kdo v našich dějinách 20. Století 
Gustáv Papp
[1] Wikipedia 
[2] Bratislava 
Otakar Brousek starší
[1] Wikipedia 
[2] Zdravá rodina 
Miloš Zeman
[1] Wikipedia 
[2] Elections Matter
[3] Přátelé Miloše Zemana 
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Zbytek stránky je určen především pro náhodné čtenáře
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Nezapomeňte také navštívit tyto stránky
-Nase-hospoda.jpg
147h-TOP-09-001.jpg 100v-tvpds.jpg 100v-csdd-proti-vam.jpg
stačí kliknout na každý z obrázků
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Vážení čtenáři,
pokud ode mne budete požadovat odpověď, potom uveďte svoji mailovou adresu a já Vám milerád odpovím. A to i v případě, že s mými názory nesouhlasíte. V diskusi neodpovídám, protože se do vzájemného povídání zaplete někdo jiný a zavede je úplně jiným směrem. Rád diskutuji, nebo polemizuji, říkejte tomu, jak chcete, ale nemám rád, když do diskuse mluví někdo další. Kromě toho 1000 znaků nutí velmi často ke zkratkovitému vyjádření a dochází tak ke zkreslení myšlenek a zbytečným omylům. Také mi můžete napsat na moji mailovou adresu, nebo mi poslat vzkaz. Pokud budete posílat vzkaz, potom také uveďte, kterého článku se týká, protože bigbloger mi to neoznámí. U diskusních příspěvků bez mailové adresy předpokládám, že není požadováno moje vyjádření. Věřím, že mě pochopíte a nebudete se na mne zlobit. Jsem už starší člověk a tak musím nad každou odpovědí déle a hlavně v klidu přemýšlet.
Upozornění:
Pokud si nevíte rady s vkládáním obrázků, videí a odkazů do blogu, tak malý návod najdete zde a pokud si nevíte rady s tím co a jak psát na svůj blog, potom si přečtěte 5 tipů pro psaní blogu.
Prosba:
Na závěr vás prosím, pokud se do mne někdo v diskusi pustí, nehajte mne - prostě na takové výlevy nereagujte. Jsou totiž lidé, kteří se domnívají, že jim pod jiným jménem nadávám. Pokud to bude opravdu potřeba, dokážu se obhájit sám.
Jiří Krejčí

Jiří Krejčí

Jiří Krejčí

Psát mnoho nebudu. Snad sem tam napíši něco o vlastních zkušenostech, či nějakou vzpomínku z mládí. Převážně budu uveřejňovat fotografie z mého belhání, abych nezavdal příčinu ke zbytečnému napadání některými diskutéry.

Jsem starší více než čtyři pětiny století. Od roku 2006 jsem se až do letošního jara pohyboval pomocí dvou francouzských berlí. Nyní používám "belhátko", na které se dá v případě potřeby posadit. Volný čas, kterého mi po úmrtí manželky v roce 2010 mnoho nezbývá, trávím, pokud to počasí dovolí, belháním po městě. Pokud mi ještě nějaký zbude, tak u počítače nebo, je-li něco opravdu k dívání, u TV. Také nepohrdnu pěknou knihou nebo hudbou z rozhlasu.

REPUTACE AUTORA:
0,00