Dnešní výročí

čtvrtek 8. říjen 2009 10:00

► Před dvěstěpětapadesáti lety zemřel anglický spisovatel, dramatik a žurnalista Henry Fielding.
► Před stopětatřiceti lety zemřel český básník a spisovatel Vítězslav Hálek.
► Před stodeseti lety zemřel český malíř krajinář Julius Mařák.
► Před pětasedmdesáti lety vyhlásilo Katalánsko svoji nezávislost na Španělsku.

« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Henry Fielding
Narodil se 22. dubna 1707 v Sharpham Parku v chudé, ale 152-henry-fielding.jpgvážené aristokratické rodině. Když mu byly tři roky, přestěhovala se rodina do Dorsetu. Studoval na elitní střední škole v Etonu a na unverzitě v holandském Leydenu. Žádnou z obou škol nedokončil. Začal psát pro divadlo (Drury Lane, Haymarket), byl považován za oficiálního dramatika. Po přijetí zákona o divadelní cenzuře se soustředil na románovou tvorbu a žurnalistiku. Později studoval práva, která dokončil a byl jmenován smírčím soudcem. Pro vážné onemocnění - cirhóza jater, odjel na léčení do Portugalska, kde 8. října 1754 v Lisabonu zemřel.
Jako dramatik se proslavil zejména svými satirami, v nichž parodoval současnou literární tvorbu a kritiku, současné poměry, společenský život a korupci justice, politické praktiky vládnoucí whigistické strany a jejího ministerského předsedy Walpolea. Vytvořil 25 komedií, satir, frašek a burlesek. Je považován za jednoho z nejvýznamnějších představitelů románu 18. století. Začínal jako dramatik a proslavil se zejména satirami psanými pro divadla v Drury Lane a Haymarketu, v nichž parodoval současnou tvorbu a kritiku (Paleček), společenský život (Kavárenský politik) a politické praktiky vládnoucí whigistické strany (Pasquin – Paskvil, Historický kalendář na rok 1736). Od konce 30. let se věnoval prozaické tvorbě. Další díla : Shamela, Josef Andrews, nejrozsáhlejší román Tom Jones, Amelie.
Vítězslav Hálek
152-halek.jpgVlastním jménem Vincenc Hálek se narodil 5. dubna 1835 v Dolínku u Odoleny Vody. Jeho otec byl knězem. On jím měl být také, proto začal v Praze studovat kněžský seminář, ale proti přání rodičů roku 1847 přestoupil na Akademické gymnázium, které ukončil roku 1855. Rodiče s jeho přestupem nesouhlasili a odmítli ho dále financovat, živil se psaním básní a udělováním kondicí. Rozhodl pro studium na filozofické fakultě a na studia si vydělával prací soukromého učitele v bohaté rodině advokáta Horáčka. Při tom se stihl zamilovat do Horáčkovy dcery Dorotky, která pro něj byla inspirací k psaní milostných básní. Po deseti letech vztahu se s ní oženil a tím se zbavil existenčních problémů. Jejich synem byl Ivan Hálek.
Studium filozofie nedokončil a začal pracovat v novinách. Pracoval jako redaktor Národních listů, kde měl na starosti divadelní rubriku. Básně vydával v almanachu Máj, který redigoval. Byl vůdčí osobností časopisu Ruch. Roku 1872 převzal a redigoval spolu s J. Nerudou časopis Lumír. Spolu s ním také vydával časopis Kwěty. Poměrně hodně cestoval - navštívil Itálii, Polsko a Balkán, dojmy z těchto cest pak zpracovával ve fejetonech.
Zemřel ve 39 letech 8. října 1874 na zánět pohrudnice v Praze a je pochován na Vyšehradě. Jeho smrtí zanikla skupina májovců a nastoupila nová generace ruchovsko-lumírovská.
Julius Mařák
Narodil se 29. března 1832 y Litomyšli. V letech 1852–53 152-marak.jpgstudoval na pražské akademii u profesora M. Haushofera, poté v letech 1853–55 v Mnichově u profesora L. Rottmanna. Od roku 1858 bydlel ve Vídni, po roce 1887 se přestěhoval do Prahy, neboť mu bylo nabídnuto místo profesora na pražské akademii v ateliéru krajinomalby. Jeho žáky byli mj. Antonín Slavíček a František Kaván. Svým působením založil tzv. Mařákovu krajinářskou školu.
Zemřel 8. října 1899 v Praze.
544-marak-obr-2.jpg
Katalánsko
152-katalan-znak.pngKatalánsko je španělskou autonomní oblastí, která se rozkládá přibližně mezi řekou Ebre a hlavním hřebenem Pyrenejí. Nejvyšší horou je Pic d’Estats (3145 m). Východ země je omýván Středozemním mořem, jehož zdejší pláže (Divoké pobřeží a Zlaté pobřeží) patří mezi nejoblíbenější turistická letoviska ve Španělsku. Osou země je řeka Llobregat, ne západě vyniká tok Segre a na východě Ter. Katalánsko je převážně hornatou zemí, za návštěvu stojí národní park Cadí-Moixeró v horních partiích Pyrenejí (hora Pedraforca 2947 m), unikátní rezervace Delty Ebra, členitý mys Cap de Creus, vulkanická oblast v Garrotxe, pohoří Montseny (1706 m) a masiv Montserrat (1224 m). Katalánsko se dělí na čtyři provincie: Barcelona, Lleida, Girona a Tarragona a na 40 okresů (comarques) a jeden autonomní okres Val d’Aran. Rozloha země je 31 426 km2. Žije zde přes šest milionů obyvatel, z nichž čtyři miliony mluví katalánsky. Katalánština je spolu se španělštinou úředním jazykem. Hlavním městem je Barcelona (1,7 milionů obyvatel), které je sídlem autonomní vlády (Generalitat de Catalunya) a parlamentu.
Snaha o ustanovení vlastní samosprávy vyústila nejprve v ustanovení (1914-1925) sdružení katalánských obcí Mancomunitat a ve vyhlášení (1934) Katalánské republiky a obnovení Generalitat. O rok později zahájil činnost katalánský parlament. Za občanské války (1936-1939) bylo Katalánsko baštou republikánů. Po dobytí Barcelony frankisty 26. ledna.1939 byly katalánská samosprávnost a užívání národního jazyka zakázány. Po smrti generála Franca v roce 1975 byl vydán nový Autonomní statut, jímž byly obnovrny katalánské instituce a katalánština se opět stala úředním jazykem.
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Pokud máte zájem o podrobnější informace, potom navštivte webové stránky, ze kterých jsem čerpal:
Henry Fielding
[1] Wikipedia 
[2] Spisovatelé.cz 
Vítězslav Hálek
[1] Wikipedia 
[2] Literární doupě 
[3] Svět literatury 
Julius Mařák
[1] Wikipedia 
Katalánsko
[1] Wikipedia 
[2] Valamir 
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Zbytek stránky je určen především pro náhodné čtenáře
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Nezapomeňte také navštívit tyto stránky
-Nase-hospoda.jpg
147h-TOP-09-001.jpg 100v-tvpds.jpg 100v-csdd-proti-vam.jpg
stačí kliknout na každý z obrázků
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Vážení čtenáři,
pokud ode mne budete požadovat odpověď, potom uveďte svoji mailovou adresu a já Vám milerád odpovím. A to i v případě, že s mými názory nesouhlasíte. V diskusi neodpovídám, protože se do vzájemného povídání zaplete někdo jiný a zavede je úplně jiným směrem. Rád diskutuji, nebo polemizuji, říkejte tomu, jak chcete, ale nemám rád, když do diskuse mluví někdo další. Kromě toho 1000 znaků nutí velmi často ke zkratkovitému vyjádření a dochází tak ke zkreslení myšlenek a zbytečným omylům. Také mi můžete napsat na moji mailovou adresu, nebo mi poslat vzkaz. Pokud budete posílat vzkaz, potom také uveďte, kterého článku se týká, protože bigbloger mi to neoznámí. U diskusních příspěvků bez mailové adresy předpokládám, že není požadováno moje vyjádření. Věřím, že mě pochopíte a nebudete se na mne zlobit. Jsem už starší člověk a tak musím nad každou odpovědí déle a hlavně v klidu přemýšlet.
Upozornění:
Pokud si nevíte rady s vkládáním obrázků, videí a odkazů do blogu, tak malý návod najdete zde a pokud si nevíte rady s tím co a jak psát na svůj blog, potom si přečtěte 5 tipů pro psaní blogu.
Prosba:
Na závěr vás prosím, pokud se do mne někdo v diskusi pustí, nehajte mne - prostě na takové výlevy nereagujte. Jsou totiž lidé, kteří se domnívají, že jim pod jiným jménem nadávám. Pokud to bude opravdu potřeba, dokážu se obhájit sám.
Jiří Krejčí

Jiří Krejčí

Jiří Krejčí

Psát mnoho nebudu. Snad sem tam napíši něco o vlastních zkušenostech, či nějakou vzpomínku z mládí. Převážně budu uveřejňovat fotografie z mého belhání, abych nezavdal příčinu ke zbytečnému napadání některými diskutéry.

Jsem starší více než čtyři pětiny století. Od roku 2006 jsem se až do letošního jara pohyboval pomocí dvou francouzských berlí. Nyní používám "belhátko", na které se dá v případě potřeby posadit. Volný čas, kterého mi po úmrtí manželky v roce 2010 mnoho nezbývá, trávím, pokud to počasí dovolí, belháním po městě. Pokud mi ještě nějaký zbude, tak u počítače nebo, je-li něco opravdu k dívání, u TV. Také nepohrdnu pěknou knihou nebo hudbou z rozhlasu.

REPUTACE AUTORA:
0,00