Kotelnice Jílková opět zaperlila

úterý 6. říjen 2009 14:25

Ve čtvrtek byl Den seniorů a tak jsem si po skončení pořadu historie.cz na ČT2 přepnul na ČT1, kde už běžel pořad Michaely Jílkové ► Máte slovo ◄ týkající se valorizace důchodů. Protože jsem pořad neviděl od začátku a na zhlédnutí videozáznamu jsem měl čas teprve včera večer, vyjadřuji se k němu až dnes.

Pořadu se zúčastnili bývalí ministři práce a sociálních věcí Nečas se Škromachem a čtyři důchodkyně. Ty čtyři důchodkyně tam prý byly proto, že ženy jsou „silnější a výřečnější půlkou lidstva“, ale podle mne byla takovou pouze jedna z nich, která neustále dokola opakovala, že po 25 (slovy pětadvaceti) letech namáhavé práce má velmi malý důchod, něco přes tři tisíce. A kotelice Jílková jí přizvukovala a neustále se ptala, jak je možné, že po tolika letech namáhavé práce má ona paní tak malý důchod. A právě tvrzení těchto dvou dam mě velice zaujala, protože z pánů bývalých ministrů nikdo neuměl na toto tvrzení zareagovat, zda z neznalosti, nebo proto, že se nechtěl s onou ženou dostat do křížku, nevím; ale ani jeden jim nedokázal říct, že splnila pouze základní podmínku pro přiznání důchodu a tudíž nemohla dostat více, než základní procentní výměru. Kromě toho se jí nikdo nedokázal zeptat, z jakého vyměřovacího základu jí byl tento důchod vyměřen. Kdyby ona paní odpracovala plnou dobu, kterou je možné pro výpočet důchodu odpracovat, tj. kdyby pracovala, resp. platila pojištění, od svých 18 let až do odchodu do důchodu, což je minimálně 37 let, tak by byl její důchod určitě podstatně vyšší. To ovšem kotelnice Jílkové nevěděla a malý důchod té paní se jí, hodil k tvrzení, jak jsou na tom důchodci špatně.
Také tvrzení druhé z diskutujících že kdyby šla dnes do důchodu, tak by měla určitě důchod alespoň 27.000,- Kč ukázalo, že vůbec nemá představu, jak se v současné době důchod vypočítává. Sám to také přesně nevím, ale podle toho co psal asi před dvěma lety Miroslav Macek o tom, jaký mu byl vyměřen důchod (z průměru několika set tisíc mu byl vypočítán základ několik desítek tisíc a z toho důchod něco přes 11.000,- Kč), by musela mít pořádně vysoký započítatelný příjem, aby měla důchod 27.000,- Kč. Tam alespoň zareagoval usmívající se Škromach a řekl, že se mýlí, protože důchody nad 16.000,- Kč jsou jenom výjimkou.
Třetí paní se pouze vyjádřila v tom smyslu, že jí to mrzí, protože s valorizací počítala, ale výši svého současného důchodu neuvedla. Jinak do diskuse příliš nevstupovala.
Velmi mě mrzí, že jediná z žen, která je s důchodem spokojena a myslí si, stejně jako já, že valorizace důchodů, když na ní není zákonný nárok, není v lednu nutná, se dostala tak málo ke slovu. Možná, že kdyby tam byl nějaký muž se stejným názorem, tak by se dostal ke slovu častěji.
Z celého pořadu jsem si odnesl jediný dojem a to, že kotelnice Jílková měla jediný cíl, tj. ukázat jak je náš důchodový systém nespravedlivý a jak jsme my důchodci okrádáni, aniž by znala, jakým způsobem je v současné době důchod vypočítáván, což je pro naše publicistické pořady příznačné. Oni si redaktoři těchto pořadů dají určitý cíl, kterého chtějí svým pořadem dosáhnout a na tom jak to ve skutečnosti je jim vůbec, ale vůbec nezáleží.
Jsem v důchodu již dvacátý rok a nemohu si stěžovat. Je pravdou, že nevlastníme ani auto, ani chatu, ani hrobku, jak se o tom hovoří ve filmu „Vesničko má středisková“, ale s tím jsme před odchodem do důchodu počítali, když jsme nechtěli mít finanční potíže a počítat každou korunu. Dnes by nás to, vzhledem ke zdravotnímu stavu, nejen finančně, ale i fyzicky velmi zatěžovalo.
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Zbytek stránky je určen především pro náhodné čtenáře
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Nezapomeňte také navštívit tyto stránky
-Nase-hospoda.jpg
147h-TOP-09-001.jpg 100v-tvpds.jpg 100v-csdd-proti-vam.jpg
stačí kliknout na každý z obrázků
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Vážení čtenáři,
pokud ode mne budete požadovat odpověď, potom uveďte svoji mailovou adresu a já Vám milerád odpovím. A to i v případě, že s mými názory nesouhlasíte. V diskusi neodpovídám, protože se do vzájemného povídání zaplete někdo jiný a zavede je úplně jiným směrem. Rád diskutuji, nebo polemizuji, říkejte tomu, jak chcete, ale nemám rád, když do diskuse mluví někdo další. Kromě toho 1000 znaků nutí velmi často ke zkratkovitému vyjádření a dochází tak ke zkreslení myšlenek a zbytečným omylům. Také mi můžete napsat na moji mailovou adresu, nebo mi poslat vzkaz. Pokud budete posílat vzkaz, potom také uveďte, kterého článku se týká, protože bigbloger mi to neoznámí. U diskusních příspěvků bez mailové adresy předpokládám, že není požadováno moje vyjádření. Věřím, že mě pochopíte a nebudete se na mne zlobit. Jsem už starší člověk a tak musím nad každou odpovědí déle a hlavně v klidu přemýšlet.
Upozornění:
Pokud si nevíte rady s vkládáním obrázků, videí a odkazů do blogu, tak malý návod najdete zde a pokud si nevíte rady s tím co a jak psát na svůj blog, potom si přečtěte 5 tipů pro psaní blogu.
Prosba:
Na závěr vás prosím, pokud se do mne někdo v diskusi pustí, nehajte mne - prostě na takové výlevy nereagujte. Jsou totiž lidé, kteří se domnívají, že jim pod jiným jménem nadávám. Pokud to bude opravdu potřeba, dokážu se obhájit sám.
Jiří Krejčí

Jiří Krejčí

Jiří Krejčí

Psát mnoho nebudu. Snad sem tam napíši něco o vlastních zkušenostech, či nějakou vzpomínku z mládí. Převážně budu uveřejňovat fotografie z mého belhání, abych nezavdal příčinu ke zbytečnému napadání některými diskutéry.

Jsem starší více než čtyři pětiny století. Od roku 2006 jsem se až do letošního jara pohyboval pomocí dvou francouzských berlí. Nyní používám "belhátko", na které se dá v případě potřeby posadit. Volný čas, kterého mi po úmrtí manželky v roce 2010 mnoho nezbývá, trávím, pokud to počasí dovolí, belháním po městě. Pokud mi ještě nějaký zbude, tak u počítače nebo, je-li něco opravdu k dívání, u TV. Také nepohrdnu pěknou knihou nebo hudbou z rozhlasu.

REPUTACE AUTORA:
0,00