Deset rad pro dobrý styk hospodyně se služebnou

sobota 5. prosinec 2009 11:00

          MÝM ČTENÁŘKÁM A ČTENÁŘŮM

             K VÍKENDOVÉMU ZAMYŠLENÍ

   RADY PRO ŽIVOT A ZRNKA MOUDROSTI

                          Z ROKU 1909

 1. Nahraď služebné domov a rodinu, kterou musela opustiti, Hleď aby se v tvé rodině cítila jako doma. Dej jí pocítiti, že ji považuješ za člena rodiny. Sdílej s ní její radosti i žalosti. Buď jí rádkyní a těšitelkou. Dovol, aby časem mohla se s rodiči svými navzájem navštíviti.
 2. Nezacházej s ní hrdě, tvrdě, nelítostně jako s otrokyní. Nepovažuj ji za nižší bytost, kterou lze pohradti, za stroj, který nutno využitkovati.
 3. Nedovol svým dětem týrati služebnou nerozumem nebo pánovitostí, ji urážeti nebo jí nadávati. Zastaň se jí oproti jiným. Nehaň ji, doví se to.
 4. Nenakládej ji přespříliš mnoho práce a nenech si zbytečně sloužiti. Zkus napřed sama, co lze za jistou dobu vykonati. Dopřej jí potřebného oddechu, spánku v slušném, zdravém loži, nejraději v odděleném pokojíku, a přípustné svobody.
 5. Udělej jí čas od času radost. Vezmi ji s sebou i s dětmi na procházku, na výlet. Kup jí trochu šatstva, něco pro její budoucí domácnost, knížku apod. Přidej jí k spravedlivé mzdě i nějaký přídavek, zejména po namáhavých výkonech.
 6. Nevař pro služku zvlášť, ale dávej jí to, co jíš ty a tvá rodina, do sytosti, neb věz, že zpravidla potřebuje víc než ty.
 7. Nezamykej všecko před služkou a nedávej jí tím najevo, že ji předem považuješ za nepoctivou, za zlodějku.
 8. Tvá domácnost budiž jí školou pro život, aby se od tebe, tvého příkladu něčemu naučila ve vaření, šití, pořádku, šetrnosti, zacházení s dětmi a lidmi vůbec. Jí to bude milé a tobě ctí.
 9. Pečuj také o její blaho, zapůjč jí knihu, časopis, dopřej času ke čtení. Nedotýkej se nešetrně jejího náboženství, národnosti, nízkého rodu a lidských citů vůbec.
 10. Churaví-li služka, měj s ní soucit, nenech ji pracovati, neodkazuj hned do nemocnice, ale raději lékaře povolej, poraď, ošetřuj. Usiluj, abys někdy v dobré se s ní rozešla a možno-li i svatbu ze svého domu ji vystrojila.
Marta Vašířová

Zrnka moudrosti
 • Lépe mlčet a být považován za hlupáka, než promluvit a odstranit všechny pochybnosti. (Lincoln)
 • Pouze dvě věci jsou nekonečné: vesmír a lidská hloupost. U té první si tím však nejsem tak jist. (Einstein)
 • Rozdávat rady je zbytečné. Moudrý si poradí sám a hlupák stejně neposlechne. (Mark Twain)
 • Zbohatne-li moudrý, opraví si dům. Zbohatne-li hlupák, opatří si druhou ženu. (čečenské přísloví)
 • Kolik hlouposti vynakládají lidé jen proto, že chtějí říci něco nového, (Voltaire)
 • Jednou z největších civilizačních pohrom je učený hlupák. (Karel Čapek)
 • Každý člověk dělá chyby, ale jen hlupák u nich zůstává. (Cicero)
 • Na lidské hlouposti se dá vždycky nejvíce vydělat. (slovenské přísloví)
Poznámka blogera: text byl převzat z časopisu ŠŤASTNÝ DOMOV, ilustrovaného čtrnáctideníku českých žen a dívek, věnovaného životu rodinnému a domácnosti, ročník VI. z roku 1909, jehož vydavatelem bylo nakladatelství ŠOLC A ŠIMÁČEK, společnost s r. o. PRAHA. Jméno autorky (autora) nebylo, bohužel, uvedeno.
Upozornění pro hledače pravopisných chyb - text je roku 1909, a proto je psán podle pravopisných pravidel tehdy platných.
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Zbytek stránky je určen především pro náhodné čtenáře
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Nezapomeňte také navštívit tyto stránky
-Nase-hospoda.jpg
147h-TOP-09-001.jpg 100v-tvpds.jpg 100v-csdd-proti-vam.jpg
stačí kliknout na každý z obrázků
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Vážení čtenáři,
pokud ode mne budete požadovat odpověď, potom uveďte svoji mailovou adresu a já Vám milerád odpovím. A to i v případě, že s mými názory nesouhlasíte. V diskusi neodpovídám, protože se do vzájemného povídání zaplete někdo jiný a zavede je úplně jiným směrem. Rád diskutuji, nebo polemizuji, říkejte tomu, jak chcete, ale nemám rád, když do diskuse mluví někdo další. Kromě toho 1000 znaků nutí velmi často ke zkratkovitému vyjádření a dochází tak ke zkreslení myšlenek a zbytečným omylům. Také mi můžete napsat na moji mailovou adresu, nebo mi poslat vzkaz. Pokud budete posílat vzkaz, potom také uveďte, kterého článku se týká, protože bigbloger mi to neoznámí. U diskusních příspěvků bez mailové adresy předpokládám, že není požadováno moje vyjádření. Věřím, že mě pochopíte a nebudete se na mne zlobit. Jsem už starší člověk a tak musím nad každou odpovědí déle a hlavně v klidu přemýšlet.
Upozornění:
Pokud si nevíte rady s vkládáním obrázků, videí a odkazů do blogu, tak malý návod najdete zde a pokud si nevíte rady s tím co a jak psát na svůj blog, potom si přečtěte 5 tipů pro psaní blogu.
Prosba:
Na závěr vás prosím, pokud se do mne někdo v diskusi pustí, nehajte mne - prostě na takové výlevy nereagujte. Jsou totiž lidé, kteří se domnívají, že jim pod jiným jménem nadávám. Pokud to bude opravdu potřeba, dokážu se obhájit sám.
Jiří Krejčí

Jiří Krejčí

Jiří Krejčí

Psát mnoho nebudu. Snad sem tam napíši něco o vlastních zkušenostech, či nějakou vzpomínku z mládí. Převážně budu uveřejňovat fotografie z mého belhání, abych nezavdal příčinu ke zbytečnému napadání některými diskutéry.

Jsem starší více než čtyři pětiny století. Od roku 2006 jsem se až do letošního jara pohyboval pomocí dvou francouzských berlí. Nyní používám "belhátko", na které se dá v případě potřeby posadit. Volný čas, kterého mi po úmrtí manželky v roce 2010 mnoho nezbývá, trávím, pokud to počasí dovolí, belháním po městě. Pokud mi ještě nějaký zbude, tak u počítače nebo, je-li něco opravdu k dívání, u TV. Také nepohrdnu pěknou knihou nebo hudbou z rozhlasu.

REPUTACE AUTORA:
0,00