Dnešní kulatá a půlkulatá výročí

neděle 20. prosinec 2009 10:00

►1654 – narodila se Marie Anna Habsburská. (355)
►1924 – narodila se rakouská spisovatelka Friederike Mayröcker. (85)
►1944 – narodil se fotograf Pavel Štecha. (65)
►1954 – zemřel anglický spisovatel James Hilton. (55)
►1999 – zemřel kanadský zpěvák Hank Snow. (10)
►Dnes je také Mezinárodní den lidské solidarity vyhlášený Valným shromážděním OSN v roce 2005 z iniciativy v boji proti chudobě, den na podporu diskuse o chudobě.

« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Marie Anna Habsburská
rakouská arcivévodkyně a provdaná vévodkyně z Jülichu a Bergu, 12-20-marie-anna.jpgcelým jmínem Marie Anna Josefa Habsburská, se naridila 20. prosince 1654 v Řezně (Regensburg) jako třetí dcera z manželství císaře Svaté říše římské Ferdinanda III. s Eleonorou Gonzagovou. Matka pocházela z italského šlechtického rodu vévodů z Mantuy. Její bratr Karel III. se roku 1649 oženil s dcerou Leopolda V. Tyrolského, který byl bratrancem císaře Ferdianda III., Clarou. Její sestra Marie Leopoldina byla druhou císařovou manželkou a zemřela po porodu jediného syna Karla Josefa v roce 1649. Eleonoru, která mu za šest let manželství porodila čtyři děti, pojal za manželku o dva roky později. Marie Anna měla pět starších sourozenců, čtyři z otcových předchozích manželství - Ferdinanda (1633–1654), Marii Annu (1634-1696), Leopolda (1640–1705), Karla Josefa (1649–1664), a vlastní sestru Eleonoru Marii (1653–1697). 25. října 1678 se provdala za pozdějšího falckého vévodu a kurfiřta Jana Viléma (1658–1716) a stala se jeho první ženou. Jan Vilém pocházel z falcké linie Wittelsbachů a narodil se z manželství falckého kurfiřta Filipa Viléma s Alžbětou Amálií Hesensko-Darmstadtskou. Marie Anna přivedla na svět dva syny v letech 1683 a 1686, oba ale po narození zemřeli. Zemřela 14. dubna 1689ve Vídni (Wien) ve věku 35 let,
Friederike Mayröcker
rakouská spisovatelka se narodila 20. prosince 1924 ve Vídni 12-20-mayrckerfriederike9831-big.jpg(Woena), Trvalý dojem v ní zanechaly letní pobyty, které trávila jako dítě v Deinzendorfu u Retzu. V letech 1946-69 byla učitelkou angličtiny na různých vídeňských školách a v roce 1950 dokončila postgraduání vzdělání. Od roku 1969 byla na neplacené dovolené a v roce 1977 odešla předčasně do penze. Její lterární tvorba začala jiý v patnácti letech (1939), ale svoji první práci vydala teprve v roce 1946 v časopise Plan. Je považována je za jednoho z nejvýznamnějších současných rakouských básníků. Také její rozhlasové hry rměly úspěch. Čtyři z nich napsala společně s Ernstem Jandlem, s nímž žila od roku 1954 až do své smrti v roce 2000. Její prózy jsou v kategorii "Autofikce".
Pavel Štecha
fotograf se narodil 20. prosince 1944 v Praze. Vystudoval střední 12-20-stecha.jpgprůmyslovou školu zeměměřičskou a po maturitě pracoval jako zeměměřič v cementárně. Fotografii se věnoval od průmyslovky a pro studium na pražské FAMU se rozhodl na základě kladného hodnocení svých snímků od Ludvíka Barana, který tehdy docházel do amatérského fotoklubu. Byl přijat na poprvé a od té doby, bylo to v roce 1967, se začal věnovat fotografii naplno. V období let 1970-72 vytvářel cyklus Majitelé chat, ke kterému se vrátil znovu po deseti letech, aby fotografoval stejná místa a zachytil změny. V letech 1974-94 učil fotografii na FAMU. V 70. a 80. letech si z jeho díla brala příklad značná část mladé generace. V roce 1989 se stal oficiálním fotografem Občanského fóra. V roce 1992 byl obrazovým redaktorem deníku Prostor. Ve stejném roce obdržel druhou cenu World Press Photo za fotografii Václava Havla naslouchajícího u obrazu Mistra Theodorika. V devadesátých letech se věnoval fotografování architektury. Od roku 1993 učil na Vysoké škole umělecko-průmyslové, kde založil ateliér fotografie. Spolupracoval také na natáčení dokumentárních filmů, např. Viktora Polesného a Heleny Třeštíkové. Zemřel po dlouhé a těžké nemoci 20. července 2004 v Praze.
James Hilton
slavný anglický romanopisec první poloviny 20. století se narodil 9. 12-20-hilton-1.jpgzáří 1900 v Leighu (Lancashire, Anglie) v rodině učitele a kapelníka Chapel End School ve Walthamstowu. Navštěvoval Christ's College v Cambridge (AB, 1921), kde poprvé začal psát, přispívat články do novin a byl publikování jeho první román, Catherine Dokumentární (1920). Stal se novinářem a napsal ještě několik románů, publikovaných bez viditelného úspěchu. Jeho román Goodbye, Mr. Chips byl uveřejněn v týdeníku British Weekly v roce 1934, ale nesmírně populárním se stal až poté, co byl v témže roce otištěn v americkém časopise Atlantic Monthly. Později byl tento román zfilmován a u nás běžel pod názvem „Sbohem pane profesore“. Dalším jeho zfilmovaným románek je Lost Horizon (Ztracený horizont), ve kterém se objevuje vrch Karakal a legendární klášter Šangri-La, který skrývá veškeré lidské vědění. Zemřel 20. prosince 1954 v Long Beach (Kalifornie, USA) na rakovinu jater.
Hank Snow
americký zpěvák a skladatel písní country hudby, vlastním jménem 12-20-hanksnow04-x365.jpgClarence Eugene Snow, se narodil 9. května 1914 v Brooklynu (Kanada). Rodiče se mu rozvedli, když mu bylo 8 let, u prarodičů dlouho nevydržel a ve 12 utekl z domova od matky kvůli nevlastnímu otci. Místo školy se potom živil jako plavčík. V 16 letech měl již svoji první kytaru, s níž vystupoval. Výrazně ho tehdy ovlivnil styl první velké country hvězdy Jimmieho Rodgerse, po němž posléze pojmenoval i svého prvního syna. V roce 1933 měl již každý týden vyhrazenou čtvrthodinu na rozhlasové stanici v Halifaxu. O tři roky později podepsal smlouvu pro vydavatelskou firmu RCA, u níž vydržel rekordních 47 let a nahrál více než 100 alb. Ve 30. a 40. letech často vystupoval pod různými jmény (Hank The Yodelling Ranger, Clarance Snow and His Guitar, The Singing Ranger), než přešel k jednoduchému Hank Snow. Do USA přijel koncertovat poprvé v roce 1945 v rámci Whiling Jamboree v Západní Virginii. Vydavatelská firma se však zdráhala jeho alba v USA vydávat, dokud zde nedosáhne pronikavého úspěchu koncertováním. Výrazný krok tímto směrem učinil, když ho Ernest Tubbs pozval k vystoupení do Grand Ole Opry, kde se objevoval 46 let. Poprvé se tak stalo v roce 1950, kdy byl navíc od léta 21 týdnů na čele country hitparády s písní I’m Moving On. Píseň měla základy od prvních hvězd country hudby, ale zároveň se v ní zřetelně projevovala invence Snowa.
V roce 1958 získal americké občanství a nadále byl velmi aktivní v koncertní i nahrávací činnosti. Naposledy dosáhl na vrchol singlové hitparády s písní Hello Love ze stejnojmenného alba v roce 1974. Od roku 1979 je členem Country Music Hall of Fame. Se začátkem dalšího desetiletí se ho zbavila nahrávací společnost, ale on nadále koncertoval i přes zdravotní problémy, které přišly v letech devadesátých. Mnoho času také věnoval nadaci pro týrané děti, kterou založil. Zemřel 20. prosince 1999 v Madisonu (USA). Posmrtně mu byla 20. září 2000 odhalena v Rymanově auditoriu v Nashvillu bronzová socha v nadživotní velikosti od Billa Rainse.
Nakonec několik jeho písní:
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Pokud máte zájem o podrobnější informace, potom navštivte webové stránky, ze kterých jsem čerpal:
Marie Anna Habsburská
[1] Wikipedia
Friederike Mayröcker
[1] Wikipedia
Pavel Štecha
[1] Wikipedia
[2] Paladix
James Hilton
[1] Wikipedia
[2] Britannica
Hank Snow
[1] Wikipedia
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Zbytek stránky je určen především pro náhodné čtenáře
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Nezapomeňte také navštívit tyto stránky
-Nase-hospoda.jpg
147h-TOP-09-001.jpg 100v-tvpds.jpg 100v-csdd-proti-vam.jpg
stačí kliknout na každý z obrázků
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Vážení čtenáři,
pokud ode mne budete požadovat odpověď, potom uveďte svoji mailovou adresu a já Vám milerád odpovím. A to i v případě, že s mými názory nesouhlasíte. V diskusi neodpovídám, protože se do vzájemného povídání zaplete někdo jiný a zavede je úplně jiným směrem. Rád diskutuji, nebo polemizuji, říkejte tomu, jak chcete, ale nemám rád, když do diskuse mluví někdo další. Kromě toho 1000 znaků nutí velmi často ke zkratkovitému vyjádření a dochází tak ke zkreslení myšlenek a zbytečným omylům. Také mi můžete napsat na moji mailovou adresu, nebo mi poslat vzkaz. Pokud budete posílat vzkaz, potom také uveďte, kterého článku se týká, protože bigbloger mi to neoznámí. U diskusních příspěvků bez mailové adresy předpokládám, že není požadováno moje vyjádření. Věřím, že mě pochopíte a nebudete se na mne zlobit. Jsem už starší člověk a tak musím nad každou odpovědí déle a hlavně v klidu přemýšlet.
Upozornění:
Pokud si nevíte rady s vkládáním obrázků, videí a odkazů do blogu, tak malý návod najdete zde a pokud si nevíte rady s tím co a jak psát na svůj blog, potom si přečtěte 5 tipů pro psaní blogu.
Prosba:
Na závěr vás prosím, pokud se do mne někdo v diskusi pustí, nehajte mne - prostě na takové výlevy nereagujte. Jsou totiž lidé, kteří se domnívají, že jim pod jiným jménem nadávám. Pokud to bude opravdu potřeba, dokážu se obhájit sám.
Jiří Krejčí

Jiří Krejčí

Jiří Krejčí

Psát mnoho nebudu. Snad sem tam napíši něco o vlastních zkušenostech, či nějakou vzpomínku z mládí. Převážně budu uveřejňovat fotografie z mého belhání, abych nezavdal příčinu ke zbytečnému napadání některými diskutéry.

Jsem starší více než čtyři pětiny století. Od roku 2006 jsem se až do letošního jara pohyboval pomocí dvou francouzských berlí. Nyní používám "belhátko", na které se dá v případě potřeby posadit. Volný čas, kterého mi po úmrtí manželky v roce 2010 mnoho nezbývá, trávím, pokud to počasí dovolí, belháním po městě. Pokud mi ještě nějaký zbude, tak u počítače nebo, je-li něco opravdu k dívání, u TV. Také nepohrdnu pěknou knihou nebo hudbou z rozhlasu.

REPUTACE AUTORA:
0,00