Dnešní kulatá a půlkulatá výročí

pátek 25. prosinec 2009 10:00

►1709 – narodil se filozof La Mettrie. (300)
►1829 – narodil se skladatel Gilmore. (180)
►1889 – narodila se vydavatelka časopisu Digest Reader Lila Bell Wallace. (120)
►1899 – narodil se Humphrey Bogart. (110)
►1904 – zemřel herec Šamberk. (105)
►1949 – narodila se Miluše Voborníková a americká herečka Sissy Spacek. (60)
►1954 – narodila se zpěvačka Annie Lennox. (55)
►1954 – narodil se americký country zpěvák Steve Wariner. (55)
►1959 – narodil se astronaut Michael P. Anderson, (50)
►1984 – narodilo se australské diuo The Verúnokas. (25)
►2004 – zemřelruský kosmonaut Genadij Strekalov, (5)

12-25-klementinum.jpg

Zelené vánoce - bílé velikonoce.
Jasné vánoce - hojnost vína a ovoce.
Tmavé vánoce - světlé stodoly.
Když na Boží hod prší, sucho úrodu naruší.
Padá-li na Boží hod vánoční sníh, hodně obilí bude na polích.
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Julien Offray de La Mettrie, Patrick Gilmore, Lila Bell Wallace,
Humphrey Bogart, František Ferdinand Šamberk,
Miluška Voborníková, Sissy Spacek, Annie Lennox, Steve Wariner,
Michael P. Anderson, The Veronicas, Gennadij Strekalov.
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Julien Offray de La Mettrie
francouzský lékař a filozof a jeden z prvních francouzských 12-25Mettrie.jpgmaterialistů v osvícenství se narodil 25. prosince 1709 v Saint-Malo v Bretani v rodině prosperujícího textilního obchodníka. Počáteční vzdělávání získal na školách v Coutances a Caen. Po absolvování vysoké školy College du Plessis v Paříži projevil zájem stát se duchovním, ale po studiu teologie v Jansenistické škole se jeho zájmy od církve odvrátily. Po dobu pěti let studoval na lékařské fakultě v Paříži. V roce 1733 odešel studovat do Leidenu ke slavnému Hermanu Boerhaaveovi. Jeho pobyt v Holandsku byl sice krátký, ale velmi užitečný. V následujících letech, se usadil ve svém domovském regionu Saint-Malo, kde provozoval odbornou lékařskou praxi a současně šířil díla Hermana Boerhaave, která přeložil a zveřejnil. V roce 1742 odcestoval do Paříže, kde získal jmenování chirurgem pluku Gardes Francaises a účastnil se s ním několika bitev v průběhu války o rakouské dědictví. Tato zkušenost v něm vyvolala hlubokou averzi vůči násilí, která je patrna v jeho filozofických spisech. Nejvíce je známý jeho spis L'homme Machine (Člověk stroj), v němž odmítl kartézský dualismus duše a těla a charakterizoval člověka jako stroj. Zemřel 11. listopadu 1751 v Berlíně.
Patrick Gilmore
irskýskladatel a kapelník, který po roce 1848 žil a pracoval ve 12-25-Gilmore.jpgSpojených státech, celým jménem Patrick Sarsfield Gilmore, se narodil 25. prosince 1829 v irském Ballygaru. Již jako výborný hráč na kornet se v roce 1848 usadil v Bostonu (Massachusettsse) a stal rychle za sebou kapelníkem u Suffolk Boston Brigade a Salem band. S kapelou Salem Band vystoupil v roce 1857 na inauguraci prezidenta Jamese Buchanana. V roce 1858 založil kapelu Gilmore's Band. 24. září 1892 v St Louis při přípravě kapely na oslavy 250. výročí objevení Ameriky Kryštofem Kolumbem zkolaboval a zemřel. Je pohřben s manželkou a dcerou ve Starém hřbitově Kalvárie v Queensu v New Yorkui.
Na ukázku jedna z jeho skladeb ve dvou provedeních


Lila Bell Wallace
zakladatelka časopisu Digest Reader, rozená Lila Bell Acheson, se 12-25-ila-wallace-enl.jpgnarodila 25. prosince 1889 ve Virdenu (Manitoba, Kanada) v rodině presbysteriánského kněze. Když byla ještě dítě, přestěhovali se do USA. Vystudovala University of Oregon (1917) a pak pracovala pro křesťanské sdružení mladých žen YWCA (Young Women's Christian Association), pro které během první světové války organizovala centra pro ženy pracující v průmyslu. V roce 1921 se provdala za DeWitta Wallace s nímž společně založila časopis Reader Digest jehož první číslo vyšlo v roce 1922. 28. ledna 1972 obdržela z rukou prezidenta Richarda Nixona Prezidentskou medaili svobody. Zemřela 8. května 1984 v Mount Kiscu (New York).
Humphrey Bogart
významný americký filmový a divadelní herec, celým jménem 12-25-HumphreyBogart.jpgHumphrey DeForest Bogart, se narodil 25. prosince 1899v New Yorku v zajištěné rodině jako nejstarší ze třech dětí. Jeho otec byl chirurgem a úspěšnou ilustrátorkou. Rodiče ho poslalina soukromé školy a doufali, že půjde studovat na Yale. V roce 1918 byl ale vyloučen z prestižní univerzitní přípravky Phillips Academy. Do konce první světové války sloužil u námořnictva. Poté začal hrát divadlo na Broadway a dostával i menší role u filmu. Zlom přišel v roce 1936, kdy dostal roli gangstera ve filmu Zkamenělý les. Následovalo mnoho snímků mezi nimiž nejvýznamnější jsou filmy režírované Johnem Hustonem. Spolupráce s tímto režisérem mu přinesla v roce 1951 jeho jediného Oscara za film Africká královna, kterou jsme moi vidět v neděli 20. prosince od 15.55 hod. na ČT2. Kultovním se stal také film Casablanca, ve kterém ztvárnil cynického antihrdinu, schopného vykonat správný čin v pravou chvíli. Zemřel v San Francisku 14. ledna 1957 na rakovinu jícnu.
Malá ukázka z filmu Casablanca
František Ferdinand Šamberk
vlastním jménem Schamberger se narodil 21. dubna 1838 do velké 12-25Samberk-1.jpgrodiny obchodníka s máslem v Praze, Novém městě. Začal se učit řemeslu, ale prostřednictvím literátů Šumavského a Koláře se seznámil s Josefem Kajetánem Tylem. Pod jeho vlivem se rozhodl velice záhy pro herectví. Už ve svých 15 letech začal hrát jako ochotník v soukromém Švestkově divadle a krátce poté odešel na venkov ke kočovným divadelním společnostem. Nejprve k Zöllnerově vedené J. K. Tylem pak k různým německým, se kterými se dostal až do Berlína a Královce. Do Prahy se vrátil v roce 1859 a nastoupil do českého souboru Stavovského divadla. Pak hrál v Prozatímním a nakonec i v Národním divadle. V pobočné letní scéně Stavovského divadla Aréně na hradbách se z něj stal velice populární komik, ač původně hrával role tragédů. Zahrál si i řadu milovnických rolí. Ve stejném duchu psal i svoje frašky, které taky zpravidla hrál. Přidržoval se jednak tvůrčích metod svého učitele J. K. Tyla, rolím dodával módní pikantnosti podle vzorů francouzské konversační komedie (kombinace situací, překvapivé dějové obraty). Reagoval také na aktuální společenské události své doby. Využil znalosti stoleté tradice vídeňské frašky. Na scéně Národního divadla hrál až do roku 1901, kdy odešel na odpočinek. Řada jeho her je na repertoáru mnoha divadel ještě dnes a byly vysílány i v televizi. Zemřel v Praze 25. prosince 1904 ve věku 65 let. Je pochován na Olšanech.
Miluška Voborníková
bývalá zpěvačka Divadla Semafor se narodila 25. prosince 1949 v 12-25-vobornikova-2.JPGMladé Boleslavi. Do Divadla Semafor se dostala v osmnácti letech prostřednictvím konkursu v roce 1968. Stala se velmi půvabným (a zejména pánským publikem) obdivovaným benjamínkem celého tehdejšího souboru, kde posléze vystupovala s oběma semaforskými skupinami (Suchý - Šlitr a Šimek - Grossmann). Od roku 1972 začala spolupracovat se skupinou Apollobeat Petra Spáleného, za něhož se posléze i provdala. Na počátku sedmdesátých let byla na vrcholku své pěvecké kariéry se umísťovala na předních příčkách v anketě „Zlatý slavík“. V roce 1971 získala i cenu publika na festivalu Děčínská kotva a v roce 1972 i cenu novinářů na polském festivalu v Sopotech. V současné době vystupuje pouze příležitostně se svým manželem Petrem Spáleným.
Pupákova píseň lásky
Sissy Spacek
americká herečka a zpěvačka se narodila 25. prosince 1949 v 12-25-issy-spacek.jpgQuitmanu (Texas, USA). Svou kariéru začala jako country zpěvačka. Za pomoci svého bratrance, herce Ripa Torna, se jí podařilo zapsat se na Lee Strasberg 's Actors Studio a potom na Lee Strasberg Institute v New Yorku. Její filmový debut byl v roce 1972 ve filmu „Prime Cut“ s Lee Marvinemu a Genem Hackmanem v hlavních rolích. Proslavil ji její výkon v hororu „Carrie“ v roce 1976, za který byla jako jedna z mála hereček nominována na Oskara. Celkem má na kontě už pět oskarových nominací a jednoho Oskara za herecký výkon v životopisném filmu „Coal Miner's Daughter“ (Dcera uhelného těžaře) o country zpěvačce Lorettě Lynn. Při natáčení jednoho ze svých prvních filmů, „Badlands“, se seznámila s režisérem Jackeom Fiskem. Rok nato se vzali a později spolupracovali ještě na dalších osmi filmech. Na její filmografii je zvláštní, že přestože patří k nejvýraznějším hereckým osobnostem současnosti, tak se absolutně se vyhýbá "velkým" filmům a většina jejích snímků sa nedostane na plátna našich kín.
Annie Lennox
britská popová zpěvačka patřící mezi nejúspěšnější hudebnice své 12-25--lennox-.jpgdoby, se narodila 25. prosince 1954 ve skotském Aberdeenu, kde také vyrůstala. Studovala hru na klavír a flétnu. V roce 1971 se setkala s muzikantským kolegou a partnerem Davem Stewartem s kterým v roce 1980 zakložila velice úspěšné duo Eurythmics, které produkovalo hudbu až do svého rozpadu v roce 1989. Po rozpadu Eurythmics se vydala na sólovou dráhu. Do současné doby se prodalo kolem 80 milionů desek (počítáno včetně Eurytmics). Zahrála si i ve filmu Revolution.
Steve Wariner
americký country zpěvák, skladatel a kytarista se narodil 25. 12-25--Wariner-1.jpgprosince 1954 v Noblesville (Indiana, USA). Steven Noel Wariner se narodil v Noblesville, Indiana, dne 25. prosince 1954. V mládí ho ovlivnili George Jones a Chet Atkins. Začal hrát v orchestru svého otce a později hrál v místních klubech. Od 17 let hrál u Dottieho Westa jako baskytarista. Také pracoval s Glenem Campbellem, který měl hlavní vliv na jeho práci. První nahrávací smlouvu podepsal v roce 1976 s RCA Records. V roce 1984 podepsal smlouvu s MCA Records a do roku 1990 následoval řetězec po sobě jdoucích Top Ten hitů. V roce 1991vydal své první album u Arista Records. V roce 1996 měl v Nashvillu úspěch i jako skladatel. V roce založil vlastní nahrávací firmu Selectone Records. Má také vlastní webové stránky. http://www.stevewariner.com/
Jedna ukázka z jeho tvorby
Michael P. Anderson
astronaut NASA se narodil 25. prosince 1959 v Plattsburghu (New 12-25-Anderson.jpgYork, USA). V roce 1977 absolvoval Cheney High School v Cheney (Washington). V roce 1981získal bakalářský titul v oboru fyzika a astronomie na University of Washington a v roce 1990 magisterský titul v oboru fyzika na Creighton univerzity. Od ledna 1991 do září 1992 sloužil jako velitel letadla a instruktor v 920. letecké peruti pro doplňování paliva na Wurtsmith Air Force Base v Michiganu. Od září 1992 do února 1995 byl přidělen jako pilot a instruktor taktiky k 380. Letecké peruti doplňování paliva na Plattsburgh Air Force Base v New Yorku. V prosinci 1994 byl bybrána NASA a v březnu 1995 nastoupil do Johnson Space Center. Poprvé byl ve vesmíru od 22. do 31. ledna 1998. Podruhé letěl do vesmíru 16. ledna 2003 raketoplánem Columbia, který se 1. února při vstupu do atmosféry 16 minut před přistáním rozpadl a celá posádka zahynula.
The Veronicas
je australské hudební duo pěvecké tvořené dvojčaty Jessicou a 12-25-veronicas.jpgLisou Origliassovými, která se narodila 25. prosince 1984 italsko-australským rodičům Colleen a Josefovi, Dvojčata vyrůstala v Albany Creeku. Dvojčta účinkovala v malých rolích v různých televizních pořadech, včetně periodické role dětských Cybergirl v americkém seriálu Suite Life of Zack and Cody. Ké 18. narozeninám dostala Jessica první kytaru a sestry začaly psát a zpívat písně. Se svými přáteli Tracy Woodsem a R. Viknesem vytvořili skupinu Teal, pro kterou skladatel a producent Shaneal Anthony Martin složil píseň s názvem "Baby It's Over". V roce 2004 byly představeny hudebnímu řediteli Bell Hughes Music Group (BHMG), Haydenu Bellovi. V roce 1925 vdostalo duo název The Veronicas,
Gennadij Strekalov
kosmonaut ruské národnosti, který létal na Sojuzech a letěl i v 12-25-Strekalov.jpgamerickém raketoplánu, celým jménem Gennadij Michajlovič Strekalov (rusky Геннадий Михайлович Стрекалов), se narodil 28. října 1940 ve městě Mytišči u Moskvy. Střední školu absolvoval v roce 1957 v Kaliningradu (nyní Královci). Studium na Vyšším technickém učilišti N. E. Baumanna v Moskvě, zaměřené na strojní inženýrství. ukončil v roce 1965. Během přípravy a letů se stal v roce 1986 kandidátem technických věd. Pracoval v konstrukční kanceláři Sergeje Koroljova u NPO Energija a pak strávil přes 20 let ve Hvězdném městečku. Kosmonauzem byl od roku 1973 a zúčastnil se misí Sojuz T-3, Sojuz T-8, Sojuz T-10-1, Sojuz T-11, Sojuz TM-10, Sojuz TM-21, STS-71 Atlantis. Do vesmíru vzlétl celkem pětkrát a strávil tan 268 dní 22 hodin a 22minut. Je evidován jako 99 kosmonaut Země. Zemřel 25. prosince 2004 v Moskvě na rakovinu.
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Pokud máte zájem o podrobnější informace, potom navštivte webové stránky, ze kterých jsem čerpal:
Julien Offray de La Mettrie
[1] Wikipedia
Patrick Gilmore
[1] Wikipedia
Lila Bell Wallace
[1] Wikipedia
Humphrey Bogart
[1] Wikipedia
František Ferdinand Šamberk
[1] Wikipedia
Miluška Voborníková
[1] Wikipedia
Sissy Spacek
[1] Wikipedia
Annie Lennox
[1] Wikipedia
Steve Wariner
[1] Wikipedia
Michael P. Anderson
[1] Wikipedia
The Veronicas
[1] Wikipedia
Gennadij Strekalov
[1] Wikipedia
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Zbytek stránky je určen především pro náhodné čtenáře
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Nezapomeňte také navštívit tyto stránky
-Nase-hospoda.jpg
147h-TOP-09-001.jpg 100v-tvpds.jpg 100v-csdd-proti-vam.jpg
stačí kliknout na každý z obrázků
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Vážení čtenáři,
pokud ode mne budete požadovat odpověď, potom uveďte svoji mailovou adresu a já Vám milerád odpovím. A to i v případě, že s mými názory nesouhlasíte. V diskusi neodpovídám, protože se do vzájemného povídání zaplete někdo jiný a zavede je úplně jiným směrem. Rád diskutuji, nebo polemizuji, říkejte tomu, jak chcete, ale nemám rád, když do diskuse mluví někdo další. Kromě toho 1000 znaků nutí velmi často ke zkratkovitému vyjádření a dochází tak ke zkreslení myšlenek a zbytečným omylům. Také mi můžete napsat na moji mailovou adresu, nebo mi poslat vzkaz. Pokud budete posílat vzkaz, potom také uveďte, kterého článku se týká, protože bigbloger mi to neoznámí. U diskusních příspěvků bez mailové adresy předpokládám, že není požadováno moje vyjádření. Věřím, že mě pochopíte a nebudete se na mne zlobit. Jsem už starší člověk a tak musím nad každou odpovědí déle a hlavně v klidu přemýšlet.
Upozornění:
Pokud si nevíte rady s vkládáním obrázků, videí a odkazů do blogu, tak malý návod najdete zde a pokud si nevíte rady s tím co a jak psát na svůj blog, potom si přečtěte 5 tipů pro psaní blogu.
Prosba:
Na závěr vás prosím, pokud se do mne někdo v diskusi pustí, nehajte mne - prostě na takové výlevy nereagujte. Jsou totiž lidé, kteří se domnívají, že jim pod jiným jménem nadávám. Pokud to bude opravdu potřeba, dokážu se obhájit sám.
Jiří Krejčí

Jiří Krejčí

Jiří Krejčí

Psát mnoho nebudu. Snad sem tam napíši něco o vlastních zkušenostech, či nějakou vzpomínku z mládí. Převážně budu uveřejňovat fotografie z mého belhání, abych nezavdal příčinu ke zbytečnému napadání některými diskutéry.

Jsem starší více než čtyři pětiny století. Od roku 2006 jsem se až do letošního jara pohyboval pomocí dvou francouzských berlí. Nyní používám "belhátko", na které se dá v případě potřeby posadit. Volný čas, kterého mi po úmrtí manželky v roce 2010 mnoho nezbývá, trávím, pokud to počasí dovolí, belháním po městě. Pokud mi ještě nějaký zbude, tak u počítače nebo, je-li něco opravdu k dívání, u TV. Také nepohrdnu pěknou knihou nebo hudbou z rozhlasu.

REPUTACE AUTORA:
0,00