Dnešní kulatá a půlkulatá výročí

sobota 26. prosinec 2009 10:00

►1194 – narodil se císař Svaté říše římské Fridrich II, (815)
►1624 – zemřel německý astronom Simon Marius. (385)
►1819 – narodila se americká spisovatelka Emma Dorothy Southworth. (190)
►1869 – zemřel francouzský fyziolog Jean Louis Marie Poisuille. (140)
►1894 – narodil se americký spisovatel Jean Toomer. (115)
►1914 – narodil se hokejista a trenér Eduard Farda. (95)
►1914 – narodil se americký herec Richard Widmark. (95)
►1969 – zemřel skladatel a herec Jiří Šlitr. (40)
►1969 - stanul první Čech na jižním pólu. (40)

« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Fridrich II.
císař Svaté říše římské se narodil 26. prosince 1194 v Jesi 12-26-Friedrich.jpgnedaleko Ancony. Byl synem císaře Jindřicha VI a pokřtěn byl v Assisi. V 1196 byl jako dvouletý zvolen ve Frankfurtu německým králem. Králem Sicílie byl korunován 17. května 1198. Po smrti jeho matky v roce 1198 se stal papež Innocent III. jeho opatrovníkem. V roce 1220 byl korunován papežem Innocentem III. na císaře Svaté říše římské a byl jím až do své smrti. Jeho dalším královským titulem byl král Jeruzaléma, který v spuvislodtií se šestou křížovou výpravou. Jeho říše byla často ve válce s papežskými státy, a tak byl dvakrát exkomunikován. Papež Řehoř IX. šel dokonce tak daleko, že ho nazval antikristem. Ve své době byl známý jako "Stupor mundi" (div světa).Prý mluvil šesti jazyky: latinsky, sicilsky, německy, francouzsky, řeky a arabky. Byl vášnivým mecenášem vědy a umění. Podle současných norem byl osvíceným panovníkem. Zemřel 13.prosince 1250 v Castel Fiorentino u Lucera v Apulii na úplavici.
Simon Marius
německý astronom se narodil 10. ledna 1573 v Gunzenhausenu, 12-26-marius.jpgale téměř celý život prožil ve městě Ansbach. V roce 1614 publikoval svou práci "Mundus Iovialis" popisující planetu Jupiter a její měsíce. Zde prohlásil, že objevil čtyři měsíce planety o několik dní dříve než Galileo. Rozpoutal se spor s Galileem, který ho obvinil nejen ze lži, ale také z toho, že okopíroval jeho práci a tedy, že jeho Mundus Iovialis je pouhým plagiátem. Dnes se zdá být možné, že objevil měsíce nezávisle, ale přinejmenším o několik dnů později než Galileo. Bez ohledu na spor o prioritu je faktem, že mytologická jména těchto měsíců, pod jakými je známe dodnes, jim dal on. Io, Europa, Callisto jsou zvány po jménech Diových milenek a Ganymedes po Diově oblíbenci, kterého vládce bohů učinil na svém dvoře číšníkem. Ttaké prohlašoval, že je objevitelem galaxie Andromeda. Ta však byla známa již středověkým arabským astronomům. Zemřel 26. prosince 1624.
Emma Dorothy Southworth
celým jménem Emma Dorothy Eliza Nevitte Southworth se narodila 12-26-Southworth.jpgve Washingtonu, DC, 26 prosince 1819. Studovala na škole svého nevlastního otce Joshua L. Henshawa, kterou ukončila v roce 1835. V roce 1840 se provdala za Fridricha H. Southwortha z Utica (New York!. V letech 1844-89 učila na státní škole ve Washingtonu. Když ji v roce 1844 opustil manžel, začala pro zlepšení finanční situace své a svých děti psát příběhy. První z nich, „The Irish Refugee,“ se objevil v týdeníku „The Baltimore Saturday Visitor“. Následně psala pro časopis "National Era" a stala se jedním z jeho pravidelných přispěvatelů. V jejích sloupcích se objevil i její první román „Retribution“ (Odplata). Původně to měl být krátký příběh, ale vyrostl v dlouhý román, který byl vydán v roce 1848 v knižní podobě v New Yorku. Převážná část jejích příběhů se objevila jako seriál v časopise „New York Ledger“, který byl hojně čten. Své další příběhy psala s neobvyklou rychlostí, někdy i tři za rok, a dosáhly velké popularity. V roce 1853 se usadila ve vile v Georgetownu, DC, na výšinách Potomac poblíž Washingtonu, kde žila do roku 1876. Potom v Yonkersu (New York), ale znovu se vrátila do Georgetownu, kde 30. června 1899 zemřela. Napsala více než 60 románů. Mnoho z nich bylo přeloženo do francouzštiny, němčiny a španělštiny, a byly publikovány v Londýně, Paříži, Lipsku, Madridě, a Montrealu.
Jean Louis Marie Poisuille
francouzský lékař a fyziolog se naropdil 22. dubna 1797 v Paříži. V l12-26-PoiseuilleJeanThm.jpgetech 1815-16 studoval matematiku a fyziku na École Polytechnique v Paříži. V roce 1828 získal titul DrSc disertační prací Recherches sur la force du coeur aortique. Vyvinul metodu měření krevního tlaku. Zkoumal také proudění tekutin trubicemi. V roce 1838 zjistil, že rychlost proudění závisí na průměru a délce trubice a na rozdílu tlaku mezi konci trubice. Práce následně publikoval v díle Recherches expérimentales sur le mouvement des liquides dans les tubes de tres-petits diametres (1840, 1846). Zemřel 26. prosince 1869 v Paříži.
Jean Toomer
americký básník a prozaik, celým jménem Nathan Pinchback 12-26-toomer.jpgToomer, se narodil 26. prosince 1894 ve Washingtonu DC. Dětství prožil v segregovaných školách. V letech 1914-17 navštěvoval šest institucí vyššího vzdělávání (University of Wisconsin, Massachusetts College of Agriculture, American College of Physical Training v Chicagu, University of Chicago, New York University, a na City College of New York), kde studoval zemědělství, fitness, biologie, sociologie a historie, ale nikdy studia nedokončil. Po odchodu z vysoké školy publikoval několik povídek, věnoval několik měsíců na studiu východních filosofií. V roce 1923, publikoval román "Cane!", který je považován za jeho nejlepší dílo. Zemřel 30, března 1967.
Eduard Farda
fotbalista, lední hokejista a především hokejový trenér se narodil 12-26arda-eduard.jpg26. prosince 1914 ve Veselí nad Moravou, Nejprve se věnoval fotbalu v týmu SK Židenice. Po druhé světové válce se však pod vlivem trenérských seminářů Matěje Buckny jednoznačně přeorientoval na lední hokej. Osm sezón vedl klub Spartak ZJŠ Brno, s nímž v první polovině 50. let působil i v nejvyšší hokejové lize. Díky získaným zkušenostem se stal spolu s Josefem Hermanem také trenérem československých hokejistů na Mistrovství světa v ledním hokeji 1953 ve Stockholmu. Společně s nimi se musel ovšem kvůli státnímu smutku vyhlášenému po úmrtí prezidenta Klementa Gottwalda vrátit z mistrovství předčasně domů. Reprezentaci po mistrovství světa opustil a v roce 1955 pomohl jako trenér získat nově utvořenému armádnímu klubu Rudá hvězda Brno ve druhé sezóně jeho existence první z dlouhé řady domácích titulů. Při návratu z ligového zápasu v Bratislavě 25. ledna 1961zemřel na následky autonehody po střetu s nákladním autem mezi Malackami a Stupavou. 14. prosince letošního roku mu byla odhalena pamětní deska na domě v Židenicích, kde žil.
Richard Widmark
americký filmový herec se narodil 26. prosince 1914 v Sunrise 12-26-wismark-1.jpgTownshipu (Minnesota). Jeho otec byl ze švédského původu a jeho matka angličanka se skotskými předky. Vyrůstal v Princetonu (Illinois), a také žil krátkou dobu v Henry (Illinois) kvůli práci jeho otce jako obchodního cestujícího. Navštěvoval Lake Forest College, kde studoval herectví a po absolvování také učil jednat. Debutoval jako rozhlasový herec v roce 1938 v pořadu "Aunt Jenny's Real Life Stories" (Reálné příběhy tety Jenny). Na Broadwayi se objevil v roce 1943 ve hře "Kiss and Tell". Jeho prvním filmem byl "Kiss of Death" (Polibek smrti) z roku 1941, za který získal Zlatý globus pro novou hereckou hvězdu roku. Zemřel po dlouhé nemoci 24. března 2008 ve svém domě v Roxbury (Connecticut).
Jiří Šlitr
Je tak významná osobnost, že jsem mu věnoval samostatný článek, který si bude moci přečíst za hodinu.
První Čech na jižním pólu
stanul před 40 lety. Byl jím geolog a geomorfolog Josef Sekyra, 12-26-prvni.jpgvědecký pracovník Ústředního ústavu geologického a docent na Přírodovědecké fakultě UK v Praze. Pracoval především ve velehorských a aridních oblastech, kde se zabýval zejména periglaciální geomorfologií a kryopedologií. V Antarktidě se zúčastnil sovětské expedice 1966-67 na základnách Moloďežnaja a Novolazarevskaja, a v sezóně 1968-69 působil na americké základně McMurdo (projekt Deep freeze). Jeho život zdobí mnohá prvenství. Jako první občan Československa zdolal sedmitisícovku a má za sebou řadu prvovýstupů na vrcholy Antarktidy. Především však byl prvním Čechem, který stanul na jižním pólu, kam se dostal s americkou expedicí před 40 lety, 26. prosince 1969.
Narodil se 24. února 1928 v Novém Městě nad Metují a vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy. Od roku 1952 působil v Ústředním ústavu geologickém v Praze, kde se zaměřil na chování hornin za extrémních klimatických podmínek. Zemřel loni 10. listopadu 2008 v Praze. ve věku osmdesáti let.
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Pokud máte zájem o podrobnější informace, potom navštivte webové stránky, ze kterých jsem čerpal:
Fridrich II.
[1] Wikipedia
[2] New Advent
Simon Marius
[1] Wikipedia
Emma Dorothy Southworth
[1] Famous Americans
[2] Wikipedia
[1] Wikipedia
Jean Toomer
[1] Modern american poetry
[2] Wikipedia
Eduard Farda
[1] Wikipedia
Richard Widmark
[1] Wikipedia
[2] Česko-Slovenská filmová databáze /
První Čech na jižním pólu
[1] České noviny
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Zbytek stránky je určen především pro náhodné čtenáře
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Nezapomeňte také navštívit tyto stránky
-Nase-hospoda.jpg
147h-TOP-09-001.jpg 100v-tvpds.jpg 100v-csdd-proti-vam.jpg
stačí kliknout na každý z obrázků
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Vážení čtenáři,
pokud ode mne budete požadovat odpověď, potom uveďte svoji mailovou adresu a já Vám milerád odpovím. A to i v případě, že s mými názory nesouhlasíte. V diskusi neodpovídám, protože se do vzájemného povídání zaplete někdo jiný a zavede je úplně jiným směrem. Rád diskutuji, nebo polemizuji, říkejte tomu, jak chcete, ale nemám rád, když do diskuse mluví někdo další. Kromě toho 1000 znaků nutí velmi často ke zkratkovitému vyjádření a dochází tak ke zkreslení myšlenek a zbytečným omylům. Také mi můžete napsat na moji mailovou adresu, nebo mi poslat vzkaz. Pokud budete posílat vzkaz, potom také uveďte, kterého článku se týká, protože bigbloger mi to neoznámí. U diskusních příspěvků bez mailové adresy předpokládám, že není požadováno moje vyjádření. Věřím, že mě pochopíte a nebudete se na mne zlobit. Jsem už starší člověk a tak musím nad každou odpovědí déle a hlavně v klidu přemýšlet.
Upozornění:
Pokud si nevíte rady s vkládáním obrázků, videí a odkazů do blogu, tak malý návod najdete zde a pokud si nevíte rady s tím co a jak psát na svůj blog, potom si přečtěte 5 tipů pro psaní blogu.
Prosba:
Na závěr vás prosím, pokud se do mne někdo v diskusi pustí, nehajte mne - prostě na takové výlevy nereagujte. Jsou totiž lidé, kteří se domnívají, že jim pod jiným jménem nadávám. Pokud to bude opravdu potřeba, dokážu se obhájit sám.
Jiří Krejčí

Jiří Krejčí

Jiří Krejčí

Psát mnoho nebudu. Snad sem tam napíši něco o vlastních zkušenostech, či nějakou vzpomínku z mládí. Převážně budu uveřejňovat fotografie z mého belhání, abych nezavdal příčinu ke zbytečnému napadání některými diskutéry.

Jsem starší více než čtyři pětiny století. Od roku 2006 jsem se až do letošního jara pohyboval pomocí dvou francouzských berlí. Nyní používám "belhátko", na které se dá v případě potřeby posadit. Volný čas, kterého mi po úmrtí manželky v roce 2010 mnoho nezbývá, trávím, pokud to počasí dovolí, belháním po městě. Pokud mi ještě nějaký zbude, tak u počítače nebo, je-li něco opravdu k dívání, u TV. Také nepohrdnu pěknou knihou nebo hudbou z rozhlasu.

REPUTACE AUTORA:
0,00