Dnešní kulatá a půlkulatá výročí

pondělí 28. prosinec 2009 10:00

►1694 – zemřela anglická královna Marie Stuartovna. (315)
►1734 – zemřel skotský lidový hrdina Rob Roy. (275)
►1814 – narodil se architekt František Schmoranz. (195)
►1879 – narodil se americký letecký průkopník Billy Mitchell. (130)
►1919 – zemřel švédský fyzik Johannes Rydberg. (90)
►1924 – zemřel ruský grafik Léon Bakst. (85)
►1944 – narodil se laureát Nobelovy ceny Kary Mullis. (65)
►1989 – zemřel básník Zdeněk Kriebel. (20)
►1999 – zemřel textař Vladimír Dvořák. (10)

12-28-klementinum.jpg

Když se na Mláďátka chumelí ráno, mrou toho roku děti,
když v poledne, mrou lidé středních let,
a když večer, mrou starci.

O Mláďátkách den se omlazuje.
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Marie Stuartovna
královna Anglie, Skotska a Irska od roku 1689 až do své smrt se 12-28-mary2.jpgnarodila 30. dubna 1662 v St James's Palace jako nejstarší dcera Jakuba, vévody z Yorku (později Jakuba II.) a jeho první ženy Anny Hydeové. V patnácti letech byla Marie zasnoubena protestantskému místokráli Vilémovi, princi Oranžskému. Zpočátku Karel preferoval její zasnoubení s následníkem francouzského trůnu, ale později, pod nátlakem parlamentu a s nepřijatelností politické koalice s Francií, souhlasil se zásnubami. Pod nátlakem parlamentu souhlasil se zasnoubením i vévoda z Yorku, který se domníval, že si tak zvýší svou popularitu mezi protestanty. Svatba se konala 4. listopadu 1677. Na trůn se dostala po slavné revoluci, která vyústila ve svržení Jakuba II. Vládla společně se svým manželem Vilémem III. V době kdy byl Vilém v Anglii, spravoval státní záležitosti on, ale při jeho časté nepřítomnosti, když byl Vilém na vojenském tažení, vládla Marie sama, i když se s Vilémem často radila. Velmi aktivně se zapojovala do církevních záležitostí a správy Anglikánské církve. Zemřela 28. prosince 1694 v Kensingtonském paláci na neštovice a byla pohřbena ve Westminsterském opatství.
Rob Roy
slavný skotský lidový hrdina, celým jménem Robert Roy 12-28-Rob_Roy.jpgMacGregor, se narodil 7. března 1671v Glengyle u jezera Loch Katrine, Spolu s mnoha klany Vysočiny se ve věku osmnácti let připojil spolu se svým otcem k Jacobitům vedeným vikomtem Dundeem na podporu krále Jakuba Stuara , který byl sesazen Williamem Orangským. V bitvě u Glen Shiel v roce 1719 byl těžce zraněnk. Poté se stal dobře známým a respektovaným chovatelem dobytka. Na zvýšení svého stáda dobytka si půjčil velkou sumu peněz, ale jeho hlavní pastýř s nimi zmizenl a on přišel o peníze i dobytek. Protože neměl z čeho splácet své půjčky, byl postaven mimo zákon, a jeho manželka i rodina byla vystěhována z domu Inversnaid, který byl poté vypálen. Když se jeho hlavní věřitel, James Graham, 1st vévoda Montrose. zmocnil jeho pozemků vedl proti němu soukromou krevní mstu až do roku 1722, kdy byl nucen kapitulovat a byl uvržen do vězení. V roce 1727 byl omilostněn a 28. prosince 1734 zemřel ve svém domě v Inverlochlarig Beg (Balquhidder). Jeho příběh byl takéněkolikrát zfilmován, naposledy v roce 1995 s Liamem Neesonem v hlavní roli.
František Schmoranz
významný architekt, stavitel a restaurátor druhé poloviny 19. 12-28-Schmoranz.jpgstoletí se narodil 28. prosinec 1814 v Bělé u Rychnova nad Kněžnou. V Kutné Hoře se vyučil zedníkem, poté studoval na vídeňské Akademii (1836). Od roku 1837 žil ve Slatiňanech. V letech v 1844-71 působil jako městský stavitel v Chrudimi. Z titulu své funkce se výrazně podílel na obnově Chrudimi po zhoubném požáru v roce 1850. Od roku 1853 působil jako krajský konzervátor vídeňské ústřední komise pro ochranu památek. 16. ledna 1889 se stal čestným občanem města Chrudimi. Patřil k představitelům neogotiky, v níž vytvořil některé novostavby, například hrobku rodiny Karla Chotka ve Valtířově u Ústí nad Labem], především se však výrazně podílel na řadě puristických rekonstrukcí. Neogoticky přestavěl zámek Žleby, postavil též řadu budov v Chrudimi. Restauroval zde kostel Nanebevzetí Panny Marie. V Poličce restauroval kostel svatého Jakuba v Poličce, v Hradci Králové pak katedrálu svatého Ducha. V rámci rekonstrukcí navrhoval též nový, neogotický mobiliář. Podnětem u vídeňské centrální komise pro ochranu památek se mu podařilo zabránit připravované demolici pardubické Zelené brány. Zemřel 4. dubna 1902 ve Slatiňanech.
Billy Mitchell
americký generál považovaný za otce v US Air Force, celám A12-28-Mitchel.jpgjménem Lendrum William "Billy" Mitchell se narodil 28. prosince 1879 ve francouzkém městě Nice v rodině bohatého senátora za stát Wisconsin. Vyrostl na statku kde je nyní předměstí West Allis města Milwaukee. Navštěvoval Columbian College of The George Washington University. V osmnácti letech se přihlásil do armády. Ná základě intervence svého otce byl zařazen k US Army Signal Corps (spojovací jednotky). Jž v roce 1906, jako instruktor na Army Signal School v kansaském Fort Leavenworthu, že budoucí konflikty se budou odehrávat ve vzduchu a ne na zem. Jako člen jedné z nejvýznamnějších rodin Milwaukee byl pravděpodobně prvním obyvatelem Wisconsinu, který v roce 1908 viděl na vlastní oči bratry Wrighty letět letadlem při předvádění na Fort Myeru ve Virginii. Leteckvý výcvik profělal na Curtiss Aviation School v Newport News ve Virginii. Po cestě po Filipínách a Aljašce byl přidělen do generálního štábu a ve věku, 32 let se stal jeho nejmladším členem. Začal se zajímat o letectví a byl přidělen k Aeronautical Division US Signal Corps, předchůdci Army Air Service. V roce 1916 ve věku 38 si vzal soukromé lekce létání, protože ho armáda považovala za příliš starého pro letecký výcvik. 6. dubna 1917 vyhlásily Spojené státy válku Německu a on byl, jako podplukovník, okamžitě nasazen do Francie, kde rozsáhle spolupracoval s britskými a francouzskými letecké veliteli a studoval jejich strategii stejně jako jejich letadla. Byl uznáváný jako jeden z nejlepších amerických bojových letců a byl pravděpodobně nejlépe známým Američanem v Evropě. Po návratu do Spojených států na počátku roku 1919 byl jmenován zástupcem ředitele letecké služby, přestože se všeobecně očekávalo, že bude ředitelem Air Service. Místo toho, jak už to v armádě bývá, vybral Generál Pershing na místo ředitele pěšýka, svého spolužáka generála Charlese T. Menohera. Zemřel v důsledku špatného srdce na extrémní případ chřipky 19. února 1936 v nemocnici v New Yorku. Pohřben nje a hřbitově Forest House v Milwaukee (Wisconsin).
Johannes Rydberg
známý švédský fyzik, celým jménem Johannes Robert Rydberg, se 12-28-rydberg.jpgnarodil 8. listopadu 1854 v Halmstadu na jihozápadě Švédska. Navštěvoval školu v Halmstadu. Středoškolské vzdělání ukončil na gymnáziu v roce 1873 tamtéž. Ve stejném roce začal studovat na univerzitě v Lundu, která je druhou nejstarší ve Švédsku - byla založena v roce 1666. V roce 1875 zde získal titul bakaláře. Pokračoval ve studiu matematiky a v roce 1879 získal doktorát. V roce 1880 byl jmenován přednášejícím matematiky na univerzitě v Lundu. Začal se zajímat o obor matematické fyziky. Následující dva roky pracoval na problémech týkajících se elektřiny. V roce 1882 začal přednášet na univerzitě v Lundu fyziku. Byl také asistentem ve Fyzikálním institutu. V březnu 1901 byl jmenován profesorem fyziky. Toto místo zastával až do svého odchodu do důchodu v roce 1919). Od roku 1914 byl vážně nemocen a nemohl se plně věnovat své činnosti. Do důchodu odešel jen několik týdnů před svou smrtí. Zemřel 28. prosince 1919 v Lundu.
Léon Bakst
ruský grafik, rusky Лео́н Николaевич Бакст (další jména — 12-28-Bakst.JPGЛейб-Хаим Израилевич, или Лев Самойлович Розенберг), se narodil 10. května 1866 v Grodně (dnešní Bělorusko) v nebohaté židovské rodině učitele talmudu. Po maturitě na gymnáziu studoval v Petrohradě na Akademii umění a současně pracoval na částečný úvazek jako knižní ilustrátor. Na své první výstavě v roce 1889 si vzal jméno Bakst po své matce, protože příjmení Rozenberg bylo příliš židovské a nebylo dobré proocbchod. Na začátku roku 1890 vystavoval své práce se Society of watercolourists. V letech 1893-97 žil v Paříži, kde studoval na Akademii Julian a zároveň často návštěvoval Petrohrad.
12-28-Bakst-obr-2.jpgV roce 1899 společně se Sergejem Djiagilevem založil vlivný měsíčník World of Art (Svět změní) a jeho grafiky uveřejňované v tomto časopise mu přineslo slávu. Od roku 1908 pracoval především jako jevištní výtvarník.
12-28-bakts-obr.jpgZemřel 28, prosince 1924 v Paříži na plicní edém.
Kary Mullis
molekulární biolog a nositel Nobelovy ceny za chemii se narodil 28. 12-28-Mullis-Kary.jpgprosince 1944 v Lenoiru (Severní Karolína, USA) v blízkosti pohoří Blue Ridge, kde měla jeho rodina zemědělskou usedlost. Vyrůstal v Kolumbii (Jižní Karolína), kde navštěvoval Dreher High School. Titul bakaláře v oboru chemie získal na Georgia Institute of Technology v Atlantě v roce 1966. Titul Ph.D. v oboru biochemie získal na univerzitě of California v Berkeley v roce 1972. Po obdržení titulu PhD odešel psát science fiction, ale psaní brzy opustil a stal se biochemik na lékařské fakultě University of Kansas v Kansas City. Poté vedl dva roky pekárnu. Potom se na doporučení svého přítele Thomase Whitea se vrátil k vědě a dostal práci u biotechnologické firmy Cetus Corporation v Emeryville v Kalifornii. Pracoval zde jako DNA chemik sedm let. Po odchodu z Cetusu v roce 1986 pracoval dva roky v Xytronyx, inc. v San Diegu. V roce 1992 založil obchod s úmyslem prodávat šperky obsahující amplifikované DNA zemřelých slavných lidí, jakými byli např. Elvis Presley či Marilyn Monroe. V roce 1993 dostal společně s Michaelem Smithem Nobelovu cenu za chemii.
Zdeněk Kriebel
básník se narodil 29. dubna 1911 v, Brně v rodině právníka. Po 12-28-kriebel.jpgmaturitě na reálném gymnáziu v roce 1930 studoval Právnickou fakultu Masarykovy university - JUDr. v roce 1938). V letech 1935–39 působil jako advokátní koncipient v Brně a 1939–40 v Praze. Potom byl zaměstnán jako právník a administrativní pracovník (1940–46), později jako obhájce (1946–56). Od roku 1956 byl redaktorem Státního nakladatelství dětské knihy a tajemníkem Kruhu přátel dětské knihy. V roce 1961 se vrátil do Brna a až do odchodu do důchodu v roce 1972 zde působil v literárním oddělení brněnského Československého rozhlasu. Jeho manželkou byla operní pěvkyně Marie Podvalová. Zemřel 28. prosince 1989 v Brně.
Vladimír Dvořák
Je tak významnou osobností, že jsem mu věnoval samostatný článek, který si budete moci přečíst za hodinu na tomto blogu.
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Pokud máte zájem o podrobnější informace, potom navštivte webové stránky, ze kterých jsem čerpal:
Marie Stuartovna
[1] Wikipedia
Rob Roy
[1] Wikipedia
[2] Solar navigator
František Schmoranz
[1] Wikipedia
Billy Mitchell
[1] Wikipedia
[2] Find A Grave
Johannes Rydberg
[1] Wikiúedia
[2] Converter
[3] Answers.com
Léon Bakst
[1] Wikipedia
Kary Mullis
[1] Wikipedia
Zdeněk Kriebel
[1] Slovník české literatury po roce 1945
[2] Český jazyk
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Zbytek stránky je určen především pro náhodné čtenáře
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Nezapomeňte také navštívit tyto stránky
-Nase-hospoda.jpg
147h-TOP-09-001.jpg 100v-tvpds.jpg 100v-csdd-proti-vam.jpg
stačí kliknout na každý z obrázků
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Vážení čtenáři,
pokud ode mne budete požadovat odpověď, potom uveďte svoji mailovou adresu a já Vám milerád odpovím. A to i v případě, že s mými názory nesouhlasíte. V diskusi neodpovídám, protože se do vzájemného povídání zaplete někdo jiný a zavede je úplně jiným směrem. Rád diskutuji, nebo polemizuji, říkejte tomu, jak chcete, ale nemám rád, když do diskuse mluví někdo další. Kromě toho 1000 znaků nutí velmi často ke zkratkovitému vyjádření a dochází tak ke zkreslení myšlenek a zbytečným omylům. Také mi můžete napsat na moji mailovou adresu, nebo mi poslat vzkaz. Pokud budete posílat vzkaz, potom také uveďte, kterého článku se týká, protože bigbloger mi to neoznámí. U diskusních příspěvků bez mailové adresy předpokládám, že není požadováno moje vyjádření. Věřím, že mě pochopíte a nebudete se na mne zlobit. Jsem už starší člověk a tak musím nad každou odpovědí déle a hlavně v klidu přemýšlet.
Upozornění:
Pokud si nevíte rady s vkládáním obrázků, videí a odkazů do blogu, tak malý návod najdete zde a pokud si nevíte rady s tím co a jak psát na svůj blog, potom si přečtěte 5 tipů pro psaní blogu.
Prosba:
Na závěr vás prosím, pokud se do mne někdo v diskusi pustí, nehajte mne - prostě na takové výlevy nereagujte. Jsou totiž lidé, kteří se domnívají, že jim pod jiným jménem nadávám. Pokud to bude opravdu potřeba, dokážu se obhájit sám.
Jiří Krejčí

Jiří Krejčí

Jiří Krejčí

Psát mnoho nebudu. Snad sem tam napíši něco o vlastních zkušenostech, či nějakou vzpomínku z mládí. Převážně budu uveřejňovat fotografie z mého belhání, abych nezavdal příčinu ke zbytečnému napadání některými diskutéry.

Jsem starší více než čtyři pětiny století. Od roku 2006 jsem se až do letošního jara pohyboval pomocí dvou francouzských berlí. Nyní používám "belhátko", na které se dá v případě potřeby posadit. Volný čas, kterého mi po úmrtí manželky v roce 2010 mnoho nezbývá, trávím, pokud to počasí dovolí, belháním po městě. Pokud mi ještě nějaký zbude, tak u počítače nebo, je-li něco opravdu k dívání, u TV. Také nepohrdnu pěknou knihou nebo hudbou z rozhlasu.

REPUTACE AUTORA:
0,00