Dnešní kulatá a půlkulatá výročí

úterý 5. leden 2010 10:00

Pátý den roku podle gregoriánského kalendáře. Do konce roku zbývá 360 dní.
Svátky:
Česko
● Dalimil
Slovensko
● Andrea
Katolický kalendář
● sv. Telesforus;
● Blahoslavená Veronika Barone,
● sv. Jan Nepomuk Neumann,
● sv. Simeon Stylites.

10-01-05-klementinum.jpg

Pranostiky
  • Na Jména Ježíš – ke kamnům nejblíž.
  • Je-li na Jména Ježíš hezký den, bude úrodný rok; je-li vítr, bude málo ovoce.
Výročí
Antonio Lotti
italský skladatel z klasické hudby se narodil asi v roce 1667 v 10-01-05-Lotti.jpgBenátkách. V roce 1682 začal studovat u Lodovika Fuga a Giovanniho Legrenziho, kteří byli zaměstnáni v bazilice Sv. Marka. Od roku 1689 byl altovým zpěvákem, poté asistentem druhého varhaníka, od roku 1692 druhým varhaníkem, od roku 1704 prvním varhaníkem a nakonec od roku 1736 kapelníkem. Tuto pozici si udržel až do své smrti 5. ledna 1740. Také psal hudbu a učil na Ospedale degli Incurabili. Složil mnoho kantát, madrigalu, instrumentální hudby a asi třicet oper. Mezi jeho nejslavnější skladby patří osmihlasý Crucifixus, ve kterém chtěl porušit pravidla konvenční harmonie, a pro je považován za první 'atonální' skladbu.
King Camp Gillette
americký obchodník, nesprávně označovaný za vynálezce žiletek 10-01-05-Gillette.jpgse narodil 5. ledna 1855 v malém městečku Fond du Lac v centrálním Wisconsinu. Jeho rodiče byli inovátory, kteří se vždy snažil zlepšovat různé věci, aby lépe sloužily. Když mu byly čtyři roky, tak se v roce 1859 přestěhovala jeho rodina do Chicaga, kde jeho otec začal podnikat. Když mu bylo v roce 1871 šestnáct let, tak Velký chikagský oheň zničil jejich podnik. Aby mohl finančně podporovat rodinu, opustil o rok později školu a pracoval jako obchodní cestující pro společnost Crown Cork and Seal Company, vyrábějící korunkové uzávěry na lahve. Majitel firmy věděl, že Gillete chce být úspěšným vynálezcem a tak mu poradil, aby vymyslel něco, co se dá po jednom použití zahodit, jako jeho korunkové uzávěry na lahve. Při jednom holení ho napdalo, že pro obchodní cestující by byly výhodná břitba, která by se po jednom zahození vyhodila. Proto využil vynálezu Wlliama Emery Nickersona; opatřil jeho čepelky dvojitým ostřím a vylepšil jejich deign .Aby se daly snadno používat vymslel speciálně konstruovaný držák s rukojetí a nastavitelnou hlavou. Gillette s Nickersonem založili American Safety Razor Company a v roce 1901 si dali žiletku patentovat. V roce 1904 získal společnost do svého vlastnictví a přejmenoval ji na Gillette Safety Razor Company. Ve věku 55 let, v roce 1910, Gillette Company dominovala na trhu holicích strojků a on se stal milionářem. Krom+ě toho se stal velmi známou osobností, protože jeho fotografie byla na každém balíčku žiletek. Krach burzy v roce 1929 firmu téměř zničil. Poslední roky svého života až do své smrti 9. července 1932 v Los Angeles strávil v neúspěšném podniku na těžbu ropy z břidlice.
Jan Nepomuk Neuman
byl český katolický misionář, redemptorista a čtvrtý biskup 10-01-05-neumann.jpgfiladelfský se narodil 28. března 1811 v Prachaticích. Vystudoval bohosloví v Českých Budějovicích a Praze a odjel do Severní Ameriky, kde působil jako misionář a duchovní pastýř přistěhovalců. Zde také vstoupil do kongregace redemptoristů. Jako biskup založil asi 80 kostelů a okolo stovky škol. Zemřel nečekaně ve věku nedožitých 49 let. Je prvním svatým z řad amerických biskupů. Zemřel 5. ledna 1860 ve Filadelfii. V roce 1963 byl prohlášen za blahoslaveného a v roce 1977 za svatého. Katolická církev slaví jeho svátek 5. ledna. Ctěn je zejména v USA, České republice, Německu a Rakousku. Je mu zasvěcena řada kostelů a kaplí, převážně v USA. Je po něm pojmenována řada institucí, v České republice jde o Biskupské gymnázium J. N. Neumanna v Českých Budějovicích a Hospic sv. Jana N. Neumanna v Prachaticích; v USA pak o Sts. John Neumann and Maria Goretti High School a Neumann College. Jeho sestra Jana byla jednou z prvních českých boromejek a zakladatelka kláštera Neumanneum v rodných Prachaticích.
Nikolaj Medtner
ruský skladatel a klavírista, rusky Никола́й Ка́рлович Ме́тнер, se narodil 5. ledna 1870 v Moskvě. Jeho předci byli skandinávského původu), ale v době jeho narození rodina žila po mnoho let Rusku. První lekce klavíru dostal v šesti letech od své matky, později studoval u svého strýce, Fjodora Gedikeho. V roce 1892 začal studovat moskevské konzervatoři a v roce 1900 ji absolvoval s velkou zlatou medaili. Krátce po absolvování konzervatoře se zúčastnil Rubinsteinovy klavírní soutěže s velkým ohlasem u vlivných členů poroty, ale na radu Sergeje Tanejeva a svého staršího bratra Emilia se místo koncertní kariéry začal vážně zabývat komponováním. Brzy získal místo profesora v klavírní třídě moskevské konzervatoře. V roce 1921 s manželkou emigroval do Německa. Finanční pomoc mu poskytl Rachmaninov, který také zorganizoval jeho koncertní turné po USA 1924-25. Po návratu do Evropy, se usadil v Paříži. V říjnu 1935 se s manželkou nakonec se usadili v Londýně, také 13. Listopadu 1951 zemřel.
Klavírní koncert č. 2
Max Born
německý matematik a fyzik se narodil 11. prosince 1882 ve 10-01-05-born-2.jpgslezské židovské rodině průmyslníků v Breslau (nyní Wrocław, Polsko), která bylal v té době v pruské provincii Slezsko. Po vystudování gymnázi KráleViléma pokračoval ve studiu na univerzitě v Breslau; po ní následovala univerzita v Heidelbergu a v Curichu. Doktorandské studium absolvoval na univerztě v Göttingenu. V letech 1908-09 studioval na Gonville and Caius College v Cambridge. Po habilitaci v roce 1909 se jako mladý akademik usadil v Göttingenu. Vletech 1915-19, s výjimkou službyí v německé armádě, byl mimořádným profesorem teoretické fyziky na univerzitě v Berlíně, kde vzniklo dlouhodobé přátelství s Albertem Einsteinem. V roce 1919 se stal řádným profesorem na univerzitě ve Frankfurtu nad Mohanem. V roce 1921 se stal řádným profesorem teoretické fyziky a ředitelem nového Ústav teoretické fyziky v Göttingenu. Zde formuloval nyní standardní výklad funkce hustoty pravděpodobnosti pro ? ? * v Schrödingerově rovnici v kvantové mechanice, publikovaný v červenci 1926, za což mu byla za necelé tři desítky let, v roce 1954 udělena Nobelova cena za fyziku. Vv roce 1933 z Německa emigroval a nastoupil jako asistent na univerzitu v Cambridge. V letech 1936-53 byl profesorem přírodní filozofie na univerzitě v Edinburghu. Britským občanem a člen Královské společnosti v Londýně se stal v roce 1939. Zemřel 5. ledna 1970 v Göttingenu. Od něj pochází slavný výrok: „Lidé, kteří tvrdí, že studiem věd se člověk stane ateistou, musí být dost hloupí.“
Jaroslav Rössler
první český avantgardní fotograf se narodil 25. května 1902 ve Smilově. V letech 1917-20 se vyučil v portrétním ateliéru u firmy Drtikol a spol. a osm let zde pracoval jako laborant., V jedenadvaceti letech si ho všiml Karel Teige, který ho pověřil fototypografickými úkoly pro časopisy Pásmo, Dsk, Stavba a ReD. Tak získal novou představu o možnostech funkčního využití fotografie. Počátkem roku 1925 odjel do Paříže na půlroční studijní pobyt a v témže roce se stal fotografem Osvobozeného divadla. Většina záběrů jevištních inscenací té doby je jeho dílem. Ještě před svým druhým odjezdem do Paříže v roce 1927 navazal spolupráci jako reklamní a průmyslový fotograf s obrázkovým časopisem Pestrý týden, který pak už z Francie zásoboval i svými reportážemi. V Paříži chtěl zůstat se svou ženou natrvalo, ale jeho zájem o živý pouliční ruch se mu stal osudným a poznamenal celou jeho další budoucnost. Setkal se s demonstranty. Když fotografoval působivý výjev a jeho aktéry byl zatčen a po půlročním vězení v roce 1935 z Francie vypovězen.
10-01-05-Rossler-obr.jpgNa Žižkově, tenkrát ještě pražském předměstí, si spolu se ženou otevřel skromný fotografický ateliér a starosti spojené s vedením živnosti způsobily, že v jeho tvůrčí práci vznikla nepřirozená mezera, trvající dvě desetiletí. Až v padesátých letech se k fotografickému experimentu znovu vrátil. Zemřel 5. ledna 1990 v Praze.
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Pokud máte zájem o podrobnější informace, potom navštivte webové stránky, ze kterých jsem čerpal:
Antonio Lotti
[1] Wikipedia
King Camp Gillette
[1] Wikipedia
Jan Nepomuk Neuman
[1] Wikipedia
Nikolaji Medtner
[1] Wikipedia
Max Born
[1] Wikipedia
Jaroslav Rössler
[1] Wikipedia
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Zbytek stránky je určen především pro náhodné čtenáře
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Nezapomeňte také navštívit tyto stránky
-Nase-hospoda.jpg
147h-TOP-09-001.jpg 100v-tvpds.jpg 100v-csdd-proti-vam.jpg
stačí kliknout na každý z obrázků
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Vážení čtenáři,
pokud ode mne budete požadovat odpověď, potom uveďte svoji mailovou adresu a já Vám milerád odpovím. A to i v případě, že s mými názory nesouhlasíte. V diskusi neodpovídám, protože se do vzájemného povídání zaplete někdo jiný a zavede je úplně jiným směrem. Rád diskutuji, nebo polemizuji, říkejte tomu, jak chcete, ale nemám rád, když do diskuse mluví někdo další. Kromě toho 1000 znaků nutí velmi často ke zkratkovitému vyjádření a dochází tak ke zkreslení myšlenek a zbytečným omylům. Také mi můžete napsat na moji mailovou adresu, nebo mi poslat vzkaz. Pokud budete posílat vzkaz, potom také uveďte, kterého článku se týká, protože bigbloger mi to neoznámí. U diskusních příspěvků bez mailové adresy předpokládám, že není požadováno moje vyjádření. Věřím, že mě pochopíte a nebudete se na mne zlobit. Jsem už starší člověk a tak musím nad každou odpovědí déle a hlavně v klidu přemýšlet.
Upozornění:
Pokud si nevíte rady s vkládáním obrázků, videí a odkazů do blogu, tak malý návod najdete zde a pokud si nevíte rady s tím co a jak psát na svůj blog, potom si přečtěte 5 tipů pro psaní blogu.
Prosba:
Na závěr vás prosím, pokud se do mne někdo v diskusi pustí, nehajte mne - prostě na takové výlevy nereagujte. Jsou totiž lidé, kteří se domnívají, že jim pod jiným jménem nadávám. Pokud to bude opravdu potřeba, dokážu se obhájit sám.
Jiří Krejčí

Jiří Krejčí

Jiří Krejčí

Psát mnoho nebudu. Snad sem tam napíši něco o vlastních zkušenostech, či nějakou vzpomínku z mládí. Převážně budu uveřejňovat fotografie z mého belhání, abych nezavdal příčinu ke zbytečnému napadání některými diskutéry.

Jsem starší více než čtyři pětiny století. Od roku 2006 jsem se až do letošního jara pohyboval pomocí dvou francouzských berlí. Nyní používám "belhátko", na které se dá v případě potřeby posadit. Volný čas, kterého mi po úmrtí manželky v roce 2010 mnoho nezbývá, trávím, pokud to počasí dovolí, belháním po městě. Pokud mi ještě nějaký zbude, tak u počítače nebo, je-li něco opravdu k dívání, u TV. Také nepohrdnu pěknou knihou nebo hudbou z rozhlasu.

REPUTACE AUTORA:
0,00