Pečuj, aby šlo vše také bez tebe

sobota 16. leden 2010 11:00

      MÝM ČTENÁŘKÁM A ČTENÁŘŮM
        K VÍKENDOVÉMU ZAMYŠLENÍ
                  RADY PRO ŽIVOT
              A ZRNKA MOUDROSTI
                     Z ROKU 1910Je vždycky zdrojem velkých rozpaků a mnohého rozčílení, upoutá-li nemoc na lože plnou hospodyni, všestranně zaměstnaného obchodníka nebo v jeho obchodě účinně zaměstnanou manželku, nebo jinou osobu, ať v tom či onom povolání – za nenahraditelnou považovanou.
Je také mnoho takových, kteří se považují za nenahraditelné sami, třeba jimi ani nejsou, anebo, což je horší, starají se, aby nenahraditelnými byli, tím, že zabraňují, aby kdo druhý z jejich zkušeností těžil, že se vynasnažují býti sami, aby jen nikdo druhý nestále vedle nich, který by za ně poskytnouti mohl náhradu a tím zdánlivě umenšil jejich vlastní cenu.
Tak i v domácnosti jsme často bez rady a pomoci, je-li postižen nemocí živitel rodiny, nebo hospodyně.
Tu teprv zjevno, jak je to nesprávné, když každý „dělá všechno sám“. Obstarává všechno sám, když nehledí k dělení práce, násobení výdělečnosti, když hlava nepečuje, aby údy mohly pracovati, i když ona churaví.
Takové počínání prozrazuje vždy nedostatek rozhledu, kterýž jest nezbytnou součástkou hospodářských a obchodních ctností.
Zrnka moudrosti
  • Brzo spát, zavčas vstát, to je cesta ke zdraví a moudrosti. (B, Franklin)
  • Tři nejlepší lékaři na světě: Dr. Střídmý, Dr, Klidný a Dr. Veselý. (J. Swift)
  • Když najdeš v životě cestu bez překážek, určitě nikam nevede. (N. Clark)
  • Největší potěšení, největší radost v životě – cítit se potřebným blízkým lide. (M. Gorkij)
  • Je jen jedno nepochybné štěstí v životě – žít pro druhého. (L. N. Tolstoj)
  • Zdravý má mnoho přání, nemocný jen jedno. (přísloví)
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Poznámka blogera: text byl převzat z časopisu ŠŤASTNÝ DOMOV, ilustrovaného čtrnáctideníku českých žen a dívek, věnovaného životu rodinnému a domácnosti, ročník VI. z roku 1909, jehož vydavatelem bylo nakladatelství ŠOLC A ŠIMÁČEK, společnost s r. o. PRAHA. Jméno autorky (autora) nebylo, bohužel, uvedeno.
Upozornění pro hledače pravopisných chyb - text je roku 1909, a proto je psán podle pravopisných pravidel tehdy platných.
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Vážení čtenáři,
pokud ode mne budete požadovat odpověď, potom uveďte svoji mailovou adresu a já Vám milerád odpovím. A to i v případě, že s mými názory nesouhlasíte. V diskusi neodpovídám, protože se do vzájemného povídání zaplete někdo jiný a zavede je úplně jiným směrem. Rád diskutuji, nebo polemizuji, říkejte tomu, jak chcete, ale nemám rád, když do diskuse mluví někdo další. Kromě toho 1000 znaků nutí velmi často ke zkratkovitému vyjádření a dochází tak ke zkreslení myšlenek a zbytečným omylům. Také mi můžete napsat na moji mailovou adresu, nebo mi poslat vzkaz. Pokud budete posílat vzkaz, potom také uveďte, kterého článku se týká, protože bigbloger mi to neoznámí. U diskusních příspěvků bez mailové adresy předpokládám, že není požadováno moje vyjádření. Věřím, že mě pochopíte a nebudete se na mne zlobit. Jsem už starší člověk a tak musím nad každou odpovědí déle a hlavně v klidu přemýšlet.
Upozornění:
Pokud si nevíte rady s vkládáním obrázků, videí a odkazů do blogu, tak malý návod najdete zde a pokud si nevíte rady s tím co a jak psát na svůj blog, potom si přečtěte 5 tipů pro psaní blogu.
Prosba:
Na závěr vás prosím, pokud se do mne někdo v diskusi pustí, nehajte mne - prostě na takové výlevy nereagujte. Jsou totiž lidé, kteří se domnívají, že jim pod jiným jménem nadávám. Pokud to bude opravdu potřeba, dokážu se obhájit sám.
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Zbytek stránky je určen především pro náhodné čtenáře
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Nezapomeňte také navštívit tyto stránky
-Nase-hospoda.jpg
147h-TOP-09-001.jpg 100v-tvpds.jpg 100v-csdd-proti-vam.jpg
stačí kliknout na každý z obrázků
Jiří Krejčí

Jiří Krejčí

Jiří Krejčí

Psát mnoho nebudu. Snad sem tam napíši něco o vlastních zkušenostech, či nějakou vzpomínku z mládí. Převážně budu uveřejňovat fotografie z mého belhání, abych nezavdal příčinu ke zbytečnému napadání některými diskutéry.

Jsem starší více než čtyři pětiny století. Od roku 2006 jsem se až do letošního jara pohyboval pomocí dvou francouzských berlí. Nyní používám "belhátko", na které se dá v případě potřeby posadit. Volný čas, kterého mi po úmrtí manželky v roce 2010 mnoho nezbývá, trávím, pokud to počasí dovolí, belháním po městě. Pokud mi ještě nějaký zbude, tak u počítače nebo, je-li něco opravdu k dívání, u TV. Také nepohrdnu pěknou knihou nebo hudbou z rozhlasu.

REPUTACE AUTORA:
0,00