Neodpírej smíření

neděle 9. květen 2010 10:00

          MÝM ČTENÁŘKÁM
              A ČTENÁŘŮM
   K NEDĚLNÍMU ZAMYŠLENÍ
           RADY PRO ŽIVOT
       A ZRNKA MOUDROSTI
              Z ROKU 1910

   
Jsou zajisté příčiny, pro něž nelze se nehněvati, a často by utrpěla vlastní naše vážnost, kdybychom nechali vše, co uráží nebo snižuje, nepovšimnuto.
Jsou také věci, které bolí a vzbuzuji nevoli naši nebo i hněv, byť i jich původce nebyl měl zlého úmyslu.
Ale často se přihodí, že bezděčný i zúmyslný původce našeho hněvu hledí se nám přiblížiti a se omluviti.
Bezděčně nám někdo ublíží, asi tak jako když šlápne mimovolně na nohu, vrazí do nás náhodou nebo následkem své nepozornosti – ale takový pociťuje sám nemile, co nám způsobil, a je přenáhleností jej kárati, třeba i urážeti proto a dříve, nežli se omluvil. Naopak vidíme-li, že se chce omluviti, pomožme mu z rozpaků a zavážeme si ho díkem.
A tak i ve vážnějších případech hleďme přemáhati svůj odpor, blíží-li se k nám s omluvou, prosbou za odpuštění, kdo nás urazil.
Býti v takových případech nesmiřitelným, snadno učiní člověka malicherným a získáme nového nepřítele z toho, jenž by se stal třeba přítelem, kdyby mu bylo bývalo odpuštěno.
Čím upřímněji přijmeme omluvu, čím upřímněji odpouštíme, tím upřímnějšího přítele záískáváme.
Nesmiřitelné, odmítavé chování nezapomíná se snadno, smířlivost vybízí k díkům, třeba nevysloveným.
Zrnka moudrosti
  • Když najdeš v životě cestu bez překážek, určitě nikam nevede. (N. Clark)
  • Je jen jedno nepochybné štěstí v životě – žít pro druhého. (L. N. Tolstoj)
  • Láska je nadbytek síly, který naplňuje toho. kdo nemyslí jen sám na sebe. (Dag Hammarskjöld)
  • Zdravý má mnoho přání, nemocný jen jedno. (přísloví)
  • Nechceme-li promarnit nejkrásnější léta svého života, je třeba se občas zastavit. (přísloví)
  • Bez trpělivosti se nedá dokončit ani to nejmenší dílo. (přísloví)
Poznámka blogera: text byl převzat z časopisu ŠŤASTNÝ DOMOV, ilustrovaného čtrnáctideníku českých žen a dívek, věnovaného životu rodinnému a domácnosti, ročník VI. z roku 1910, jehož vydavatelem bylo nakladatelství ŠOLC A ŠIMÁČEK, společnost s r. o. PRAHA. Jméno autorky (autora) nebylo, bohužel, uvedeno.
Upozornění pro hledače pravopisných chyb - text je roku 1909, a proto je psán podle pravopisných pravidel tehdy platných.
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Vážení čtenáři,
pokud ode mne budete požadovat odpověď, potom uveďte svoji mailovou adresu a já Vám milerád odpovím. A to i v případě, že s mými názory nesouhlasíte. V diskusi neodpovídám, protože se do vzájemného povídání zaplete někdo jiný a zavede je úplně jiným směrem. Rád diskutuji, nebo polemizuji, říkejte tomu, jak chcete, ale nemám rád, když do diskuse mluví někdo další. Kromě toho 1000 znaků nutí velmi často ke zkratkovitému vyjádření a dochází tak ke zkreslení myšlenek a zbytečným omylům. Také mi můžete napsat na moji mailovou adresu, nebo mi poslat vzkaz. Pokud budete posílat vzkaz, potom také uveďte, kterého článku se týká, protože bigbloger mi to neoznámí. U diskusních příspěvků bez mailové adresy předpokládám, že není požadováno moje vyjádření. Věřím, že mě pochopíte a nebudete se na mne zlobit. Jsem už starší člověk a tak musím nad každou odpovědí déle a hlavně v klidu přemýšlet.
Upozornění:
Pokud si nevíte rady s vkládáním obrázků, videí a odkazů do blogu, tak malý návod najdete zde a pokud si nevíte rady s tím co a jak psát na svůj blog, potom si přečtěte Jak psát dobrý blog .
Prosba:
Na závěr vás prosím, pokud se do mne někdo v diskusi pustí, nehajte mne - prostě na takové výlevy nereagujte. Jsou totiž lidé, kteří se domnívají, že jim pod jiným jménem nadávám. Pokud to bude opravdu potřeba, dokážu se obhájit sám.
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Zbytek stránky je určen především pro náhodné čtenáře
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Nezapomeňte také navštívit tyto stránky
-Nase-hospoda.jpg
147h-TOP-09-001.jpg 100v-tvpds.jpg 100v-csdd-proti-vam.jpg
stačí kliknout na každý z obrázků
Jiří Krejčí

Jiří Krejčí

Jiří Krejčí

Psát mnoho nebudu. Snad sem tam napíši něco o vlastních zkušenostech, či nějakou vzpomínku z mládí. Převážně budu uveřejňovat fotografie z mého belhání, abych nezavdal příčinu ke zbytečnému napadání některými diskutéry.

Jsem starší více než čtyři pětiny století. Od roku 2006 jsem se až do letošního jara pohyboval pomocí dvou francouzských berlí. Nyní používám "belhátko", na které se dá v případě potřeby posadit. Volný čas, kterého mi po úmrtí manželky v roce 2010 mnoho nezbývá, trávím, pokud to počasí dovolí, belháním po městě. Pokud mi ještě nějaký zbude, tak u počítače nebo, je-li něco opravdu k dívání, u TV. Také nepohrdnu pěknou knihou nebo hudbou z rozhlasu.

REPUTACE AUTORA:
0,00