Podporujme vládní reformy

středa 27. říjen 2010 10:07

Na provoz státu není dost peněz a současná situace to jen potvrzuje. Státní dluh, který rychle rostl, roste nyní ještě rychleji a zlepšení je v nedohlednu. ČSSD obviňuje ODS z odpovědnosti za příliš deficit, ale sama se chovala, jako by neexistoval.

Skutečně odpovědný občan má chtít po své vládě především zastavení zadlužování státu a postupné uskutečnění hluboké reformy veřejných financí. Pro ty, kteří právě přišli o práci a nevědí, jak budou splácet hypotéku či jiný úvěr, to možná zní odtažitě. Ovšem strkat před veřejným dluhem hlavu do písku znamená, vytáhnout ji později v mnohem horších problémech. Nesmíme zapomínat, že světová krize má právě své kořeny v životě na dluh a z toho vyplývající nadměrné spotřebě. Proto ji nelze léčit tím, co ji způsobilo - dalším zadlužováním. Pro každého rozumného hospodáře, včetně státu, musí platit, že může utrácet jen tolik, kolik dokáže vydělat. Jenže to český stát a jeho politici už řadu let neumějí.
Tzv. záchytná sociální síť je u nás tak rozsáhlá, že na ni naše společnost nemá. Proto na reformy bylo už včera pozdě. Po reformách státních financí volá ze stejných důvodů i Evropská unie a podle Mezinárodního měnového fondu musejí změny přijít současně s odezněním nejhorší krize. Tedy velmi brzy a rychle, i když nás budou bolet.
Škrty musejí přijít hlavně na straně mandatorních výdajů. Suma, která je ze zákona vyplácena na sociální systém, důchody, zdravotnictví a především na úroky ze státního dluhu, rok od roku roste. Proto nutně potřebujeme reformu. V opačném případě dojde v dohledné době ke zcela nezvladatelnému vývoji veřejných financí.
Sociální demokraté tvrdí, že na provoz velmi drahého sociálního státu potřebujeme vyšší daně a chtěli by zdanit kde co. Já si myslím, že daně jsou v pořádku a ekonomika potřebuje především jejich stabilitu a ne je měnit v každém volebním období podle toho jak se vládnoucí garnitura rozhodne utrácet.
Populistické sliby ČSSD na zvyšování sociálních dávek a důchodů, se mi vůbec nelíbí. Kromě toho chtějí krizi léčit posílením domácí poptávky. Tedy tím, že lidem rozdají více peněz, což bez většího účinku povede především k dalšímu zadlužení státu, protože v naší otevřené ekonomice dosahuje tato stimulace poptávky velmi malého efektu, když většina spotřeby je uspokojována z dovozu. Vládní výdaje nemohou soukromou poptávku nikdy plně nenahradit. Proto je mnohem důležitější podpora nabídky formou daňových úlev pro podnikatele a živnostníky.
Jakákoliv politika opřená o další prohlubování deficitu je nezodpovědná. Slibovat, že se bude v zadlužování ještě prohlubovat zvyšováním sociálních dávek, je nezodpovědné. To je rozdávání peněz, které nemáme. Jinými slovy je to projídání budoucnosti našich dětí, vnoučat a pravnoučat.
Vláda by měla při snižování výdajů postupovat stejným způsobem, jako postupují rodiny, které dovedou hospodařit, tj. nejprve zastavit výdaje na věci a teprve potom postupně omezovat v přípustné míře výdaje na věci nezbytné.
Nemám nic proti omezování sociálních dávek, ale i zde by měla vláda přihlížet na to, které sociální skupiny jsou ty nepotřebnější a těm snižovat dávky co nejméně, případně vůbec. Nestačí pouze prohlásit, že jsou určité dávky zneužívány a proto je zrušit. V takovém případě je potřeba zvýšit kontrolu a těm, co dávek opravdu zneužívají je v celém rozsahu odebrat. Je to řešení složitější, ale spravedlivé. Jakýkoli paušální přístup ke snižování dávek, zvláště pak dávek tělesně postiženým považuji za nehumánní a proto s ním nemohu souhlasit. To však neznamená, že u ostatních sociálních dávek s paušálním přístupek k jejich omezování souhlasím.
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Vážení čtenáři,
za každý diskusní příspěvek Vám milerád emailem poděkuji. A to i v případě, že s mými názory nesouhlasíte. V diskusi neodpovídám proto, že se do vzájemné diskuse zaplete někdo jiný a zavede ji úplně jiným směrem. Rád diskutuji, nebo polemizuji, říkejte tomu, jak chcete, ale nemám rád, když do diskuse mluví někdo další. Kromě toho 1000 znaků nutí velmi často ke zkratkovitému vyjádření a dochází tak ke zkreslení myšlenek a zbytečným omylům. Také mi můžete napsat na moji mailovou adresu, nebo mi poslat vzkaz. Pokud budete posílat vzkaz, potom uveďte, kterého článku se týká, protože bigbloger mi to neoznámí. Věřím, že mě pochopíte a nebudete se na mne zlobit. Jsem už starší člověk a tak musím nad každou odpovědí déle a hlavně v klidu přemýšlet.
Upozornění:
Pokud si nevíte rady s vkládáním obrázků, videí a odkazů do blogu, tak malý návod najdete zde a pokud si nevíte rady s tím co a jak psát na svůj blog, potom si přečtěte Jak psát dobrý blog .
Prosba:
Na závěr vás prosím, pokud se do mne někdo v diskusi pustí, nehajte mne - prostě na takové výlevy nereagujte. Jsou totiž lidé, kteří se domnívají, že jim pod jiným jménem nadávám. Pokud to bude opravdu potřeba, dokážu se obhájit sám.
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Nezapomeňte také navštívit tyto stránky
-Nase-hospoda.jpg
stačí kliknout na obrázek.
Jiří Krejčí

Jiří Krejčí

Jiří Krejčí

Psát mnoho nebudu. Snad sem tam napíši něco o vlastních zkušenostech, či nějakou vzpomínku z mládí. Převážně budu uveřejňovat fotografie z mého belhání, abych nezavdal příčinu ke zbytečnému napadání některými diskutéry.

Jsem starší více než čtyři pětiny století. Od roku 2006 jsem se až do letošního jara pohyboval pomocí dvou francouzských berlí. Nyní používám "belhátko", na které se dá v případě potřeby posadit. Volný čas, kterého mi po úmrtí manželky v roce 2010 mnoho nezbývá, trávím, pokud to počasí dovolí, belháním po městě. Pokud mi ještě nějaký zbude, tak u počítače nebo, je-li něco opravdu k dívání, u TV. Také nepohrdnu pěknou knihou nebo hudbou z rozhlasu.

REPUTACE AUTORA:
0,00