Nenáviděné koalice

čtvrtek 9. prosinec 2010 14:40

Po každých volbách se zvedne vlna odporu k uzavřeným koalicím a je slyšet nadávky za všech stran. Někde se dokonce organizují protestní demonstrace požadující nové volby či dokonce defenestraci. Jenom se divím proč, když politickým stranám nic jiného nezbývá.

Myslím si, že v Praze by se nadávalo, i kdyby vznikla koalice Top09 s ČSSD, nebo ODS s Top09. Každý si prostě představuje koalici jinak a tak se nadává a nadává. Ti co v koalici jsou, říkají jak je ta koalice dobrá a ti co v ní nejsou, jak je špatná. Ti radikálnější požadují se nové volby a ti nejradikálnější defenestraci. Přitom je to všechno naprosto zbytečně, protože současný volební systém a roztříštěnost politického spektra nic jiného než vytváření koalic nedovoluje. Že to není systém dobrý, je známo už z dob první republiky, kde to fungovalo obdobně.
Voliči svým hlasem dávají ve volbách politikům právo dohadovat se po jejich skončení o tom, kdo s kým bude vládnout a teď se spousta z nich diví jak toho využili. Ale i kdyby byl u nás většinový systém, kdy vítěz voleb rozhoduje o všem sám a za vše je také sám odpovědný, tak by zase křičeli malé strany, že nikdy nemůžou vyhrát. A podávaly by žaloby k Ústavnímu soudu, jak je ten volební systém nespravedlivý. Máme totiž zbytečný nadbytek politických stran jenom proto, že mají šanci se dostat k penězům na příspěvky za získané hlasy, což je pro jejich bafuňáře dobrý „kšeft“. Stačí zblbnout 3% lidí a peníze se sypou jako z pověstného oslíka.
Jakkoliv se lidem, včetně mne, koalice ODS a ČSSD nelíbí, je to koalice, která má většinu a může pracovat. Jak? To se uvidí a teprve potom bude kritika na místě. TOP09 si musí přiznat, že jednání prokaučovala a pohlídat je, aby nepáchali lumpárny. Ale křičet už dopředu, že je budou páchat je nedůstojné.
Pokud některá strana nezíská v zastupitelstvu nadpoloviční většinu, má jedinou možnost jak uskutečňovat svůj program -koalici. Jinak to prostě nejde. Tak si počkejme, jak se jednotlivé koalice v našich obcích a městech osvědčí. Pokud se někomu současný volební systém nezamlouvá, potom musí usilovat o jeho změnu. Kde? V Parlamentu. Pokud ten k tomu nebude mít vůli, nenadávejme, protože to je demokracie. A tu přeci všichni chceme. Nebo snad ne?!
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Vážení čtenáři,
na každý diskusní příspěvek týkající se mých názorů Vám milerád emailem odpovím,. a to i v případě, že s mými názory nesouhlasíte. V diskusi neodpovídám proto, že se do ní velmi často zaplete někdo jiný a zavede ji úplně jiným směrem. Rád diskutuji, nebo polemizuji, říkejte tomu, jak chcete, ale nemám rád, když do diskuse mluví někdo další. Kromě toho 1000 znaků nutí velmi často ke zkratkovitému vyjádření a dochází tak ke zkreslení myšlenek a zbytečným omylům. Také mi můžete poslat vzkaz, ve kterém uveďte, jakého článku se týká, protože bigbloger mi to neoznámí. Věřím, že mě pochopíte a nebudete se na mne zlobit. Jsem už starší člověk a tak musím nad každou odpovědí déle a hlavně v klidu přemýšlet.
Upozornění:
Pokud si nevíte rady s vkládáním obrázků, videí a odkazů do blogu, tak malý návod najdete zde a pokud si nevíte rady s tím co a jak psát na svůj blog, potom si přečtěte Jak psát dobrý blog .
Prosba:
Na závěr vás prosím, pokud se do mne někdo v diskusi pustí, nehajte mne - prostě na takové výlevy nereagujte. Jsou totiž lidé, kteří se domnívají, že jim pod jiným jménem nadávám. Pokud to bude opravdu potřeba, dokážu se obhájit sám.
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Jiří Krejčí

Jiří Krejčí

Jiří Krejčí

Psát mnoho nebudu. Snad sem tam napíši něco o vlastních zkušenostech, či nějakou vzpomínku z mládí. Převážně budu uveřejňovat fotografie z mého belhání, abych nezavdal příčinu ke zbytečnému napadání některými diskutéry.

Jsem starší více než čtyři pětiny století. Od roku 2006 jsem se až do letošního jara pohyboval pomocí dvou francouzských berlí. Nyní používám "belhátko", na které se dá v případě potřeby posadit. Volný čas, kterého mi po úmrtí manželky v roce 2010 mnoho nezbývá, trávím, pokud to počasí dovolí, belháním po městě. Pokud mi ještě nějaký zbude, tak u počítače nebo, je-li něco opravdu k dívání, u TV. Také nepohrdnu pěknou knihou nebo hudbou z rozhlasu.

REPUTACE AUTORA:
0,00