Březen v České televizi

středa 9. duben 2008 08:00Protože jsme stále nuceni, pod pohrůžkou trestu, zaplatit každý měsíc televizní daň ve výši 135,- Kč, tak si myslíme, že nás to opravňuje k tomu, abychom se k programům této televize pravidelně vyjadřovali. Proto těm, které to zajímá, předkládáme hodnocení jejích programů, které v průběhu března shlédli dva penzisté, z nichž každý se pohybuje po této zemi již více než tři čtvrtiny století a už jen pomocí dvou francouzských berlí.

75-ct1-logo.jpg 
PRAVIDELNĚ OPAKOVANÉ POŘADY

Pondělí - Dobrá čtvrť, i když režírovaná K. Smyczkem, není seriálem, na který je možné se dívat dvakrát. O to zajímavější a přitažlivější je cestopisný cyklus 160-Na.jpgNa cestě, který přináší v podání Miroslava Donutila a Jiřího Bartošky zajímavé informace o různých krajích světa.
Úterý - Přeskupení pořadů po dvacáté hodině programu prospělo. Konečně programové vedení pochopilo, že zařazení pořadu Zuzany Bubílkové Co týden vzal od 20 hodin bylo nesmyslem. S pořadím Letecké katastrofy - Všechnopárty jsme spokojeni.
Středa - Cyklus Pod pokličkou je stále zajímavý, ale nějaká inovace by mu určitě prospěla. Zvláště animované figurky začínají unavovat. Seriál Robin Hood nás, po shlédnutí dvou prvních dílů, neuspokojil a tak ho nesledujeme. Stejně tak publicistický pořad Pošta pro tebe, který patří na obrazovku komerční televize.
Čtvrtek - Taggart je dalším seriálem, který nás neuspokojil. Zato cyklus Po stopách hvězd je velmi zajímavý a žádný jsme nevynechali.
Pátek - Barvy života byly zajímavé, ale nepřevýšily průměr předcházejících pořadů. Také opakování Nemocnice na kraji města není pro mne přitažlivé, ale manželka se na ně ráda podívá. Ovšem následující cyklus, 13. Komnata, už sledujeme oba. Ovšem talk show Jana Krause Uvolněte se, prosím považujeme za typický bulvár vhodný pro komerční televize, který nemá obrazovce veřejnoprávní televize co dělat.
Sobota - Cyklus Tajemství divočiny má velmi dobrou úroveň. Pokud nám ho nenaruší nějaká nečekaná návštěva, tak na něj nikdy nezapomeneme. Stejně tak výborný je cyklus Mezi námi zvířaty. Pravnoučata pak ráda sledují seriál Tajemství proutěného košíku. Myslíme si, že opakování takovýchto seriálu pro děti dalších generací je velmi vhodné.
Neděle - dopolední blok pořadů – Kalendárium, Toulavá kamera a Objektiv – také nikdy neopomeneme a vždy nás uspokojí, stejně jako odpolední blok - Praha město věží a Divnopis. Oba jsou velmi zajímavé.
Co se nám nelíbilo: V prvé řadě je to vyřazení vynikajících pořadů Hledání ztraceného času a Úsměvy a jejich nepravidelné zařazování jako "vaty" do programu na ČT2. A naopak zařazení dvou seriálů – McLeodovy dcery a Kung fu, vhodných leda tak pro komerční televizní kanál, kterým se ČT1 pomalu, ale jistě stává – do odpoledního vysílání od pondělí do čtvrtka. Dále pak vyloženě bulvární pořady, které se honosí titulkem publicistické nebo talk show, tj. pondělní Reportéři, úterní Co týden vzal, středeční Pošta pro tebe, čtvrteční Máte slovo, páteční Uvolněte se prosím a vrchol všeho nedělní Otázky Václava Moravce. Kdyby byl v neděli v poledne vysílán polední koncert, bylo by to mnohem užitečnější. Kdo se chce na exhibice jednotlivých protagonistů těchto pořadů dívat, nechť se dívá v pozdních nočních nebo časných ranních hodinách.

75-ct1-logo.jpg 
JEDNOTLIVÉ POŘADY

V neděli 2. nás zaujal film Karel Havlíček Borovský z roku 1931. Také večerní inscenace V hlavní roli byla výborná.
Ve středu 5. Dopoledne nás potěšil pořad a Na vlnách Orchestru Gustava Broma po něm následující Istrijské variace.
160-casablanca-05.jpgVe čtvrtek
6. nás potěšilo uvedení filmu Casablanca z roku 1942, s Humphrey Bogartem a nádhernou Ingrid Bergmanovou v hlavních rolích. Stejně tak nás potěšila televizní hříčka Žárlivost s Miroslavem Horníčkem a Milošem Kopeckým, která následovala ihned po filmu. Bylo to krásné čtvrteční dopoledne.
V neděli
9. jsme si zavzpomínali na doby našeho mládí při sledování veselohry Tři kamarádi, která byla filmovým debutem vynikající herečky Ireny Kačírkové. Večer v nás vyvolala zcela „jiné“ vzpomínky milostná romance z komunistického vězení Kousek nebe.
V neděli
23. Odpoledne nás pobavila veselohra nezapomenutelné režiséra Zdeňka Podskalského Bílá paní z roku 1965, která ležela dvacet let v trezoru. Také večerní inscenace BrainStorm a po ní následující americká romantická komedie Samotář v Seattlu s Tomem Hanksem a Mag Raynovou v hlavních rolích nám zpříjemnila den.
V úterý 25.
nás zaujala milostná novela Josefa Škvoreckého Legenda Emöke.
V pátek
28. nás zaujal hudební pořad Písničky na březen, vysílaný před pravidelnými Barvami života.
V sobotu 29. jsme byli potěšeni filmem USA Daleko do nebe z roku 2002. Také večer jsme strávili v příjemném prostředí Ceny Thálie 2007, kde nás nejvíce potěšilo udělení ceny vynikajícímu brněnskému herci Eriku Pardusovi. Také film O Schmidtovi s Jackem Nicholsonem v hlavní roli byl milým zpříjemněním nedělního večera.
V n
eděli 30. odpoledne nás opět potěšil trezorový film Tři přání z roku 1958 režizérů Kadára a Klose. Večer jsme byli, jako vždy, spokojeni s triptychem 3 plus 1 s Miroslavem Donutilem v režii Dušana Kleina.

CT2-per-1.jpg
PRAVIDELNĚ OPAKOVANÉ POŘADY

Pondělí v pondělí 31. skončil seriál Souboj vojevůdců, i když byl velmi brzy nasazen k opakování, tak bylo možné ho se zájmem sledovat.
Úterýv úterý 4. začal zajímavý seriál Nepohodlní o významných osobnostech, které se svou tvorbou, názory či způsobem života dostávaly do konfliktu se společností. Jednodušeji řečeno vyčnívali z řady, což se i dnes řadě lidí nevyplácí. 11. Skončil v rámci pořadu Brána poznání devítidílný cyklus Ermitáž a od 25. Byl nahrazen dokumentárním sedmnáctidílným cyklem BBC o malířích.
Středacelý měsíc pokračoval cyklus Planeta věda, který přinášel velmi zajímavé informace z různých vědních oborů. Moc se nám líbil. Na ní od 26. navazuje Videoatlas naší přírody. Také večerní pořad Ta naše povaha česká byl vždy zajímavý.
160-domaci-lekar-pesina.jpgČtvrtek pokračoval velmi zajímavý třináctidílný japonský cyklus Tajemství divočiny. 6. Začal nový zajímavý třináctidílný cyklus Komunikace je hra o vzájemném dorozumívání. Myslím, že by ho měli sledovat někteří diskutující na webu. Určitě by jim pomohl ke kvalitnějším diskusním příspěvkům. Také zdravotnické pořady Diagnóza a Domácí lékař pokračovaly k plné naší spokojenosti. Vynikající je také večerní cyklus Historie.cs, jenom mi v něm chybějí pamětníci oněch dob a tak se mi zdá, že by bylo vhodné konfrontovat tvrzení historiků se zkušenostmi pamětníků, protože archivy informují mnohdy zkresleně.
Pátek 7. skončil cyklus Chorvatské národní parky, mapující jedny z nejkrásnějších přírodních scenérií v Evropě. Pokračoval velmi poučný třináctidílný cyklus Kus dřeva ze stromu. Také se objevil znovu cyklus Soukromá muzea. 14. začal čtyřdílný cyklus Tepny naší země. Nevím proč pouze čtyřdílný, když řek máme v republice mnohem více. 28. Skončil velmi zajímavý třináctidílný cyklus Člověk a technika. Uvidíme, co bude následovat příští měsíc. Večerní cyklus BBC Planeta země nikdy nevynechám.
Sobota 15. a 22. byl vynechán pravidelný pořad Aleše Cibulky O češtině. Stejně jako pořady Objevování planety a Kamera na cestách. 15. Začal novozélandský cyklus Velké přírodní katastrofy, ale 22. Byl také vynechán.
Neděle - v tento den jsme žádné pravidelné pořady nesledovali.
Co se nám nelíbilo: Především vynechávání pravidelně se opakujících pořadů kvůli sportovním pořadům. Myslíme si, že pro sport má sloužit výhradně sportovní kanál ČT4. Nebo má Otakar Černý v ČT takové slovo, že prosadí všechno?

CT2-per-1.jpg
JEDNOTLIVÉ POŘADY

V sobotu 1. Byl vynikajícím zážitkem záznam koncertu ze 17. ročníku festivalu Hudební slavnosti Emy Destinové 2006.
V neděli 2. se nám velice líbila úsměvná inscenace Na dvojce je Pavaroti z roku 1994 se Svatoplukem Benešem v hlavní roli.
V sobotu
8. Nás velmi potěšil záznam slavné hry B. Brechta Zadržitelný vzestup Arthura Uie z Národního divadla, s Luďkem Munzarem v hlavní roli.

V neděli 9. jsme si nenechali ujít polední záznam legendární inscenace komedie C. Goldoniho Poprask na laguně z roku 1966 s nezapomenutelným Ladislavem Peškem v hlavní roli šišlavého Patrona Fortunata a dalšími, dnes již zesnulými, vynikajícími herci. Takový herecký koncert je možno vidět nesčíslněkrát a nikdy nezevšední.
V pondělí 10. jsme na čtvrt hodiny navštívili naši milovanou Zoo Liberec. Škoda, že jí autoři nevěnovali více času.
V sobotu 15. jsme strávili příjemný večer při sledování záznamu galakoncertu slavného mexického tenoristy nazvaného Ramón Vargas v Praze. Po takovém zážitku se opravdu příjemně usíná.
V neděli 16. jsme opět nenechali ujít záznam ze Zlatého fondu. Tragikomedie A. P. Čechova Racek byla v podání známých brněnských herců vynikající. Také večerní Minutovník Livie Klausové byl velmi zajímavý.
V sobotu 22. Jsme se nechali nachytat zvučným jménem režisérky Marie Poledňákové a dívali se výjimečně na film Jak se krotí krokodýli na TV NOVA a velmi jsme litovali, že jsme se tak připravili o záznam koncertu se sólistkou Evou Urbanovou, kterou doprovázel Český národní symfonický orchestr. Ale dobře nám tak.
V neděli 23. se konečně objevilo na obrazovce jako „vata“ Hledání ztraceného času. Také inscenace klasické divadelní komedie Františka Langra Obrácení Ferdyše Pištory z roku 1967 s Pepíčkem Bekem v hlavní roli a dále pak s našimi milovanými herci: Františkem Smolíkem, Jiřinou Šejbaklovou, Zdeňkem Řehořem, Jaroslavem Marvanem, Františkem Filipovským a tehdy mladičkou Ivankou Devátou.
V pondělí velikonoční 24. opět v poledne nás potěšila slovenská parodie na jánošíkovskou legendu Pacho hybský zbojník s vynikajícím a námi milovaným Jozefem Krónerem v hlavní roli. Také nás potěšilo, že jsme mohli po delší době opět slyšet líbeznou slovenčinu.
V sobotu 29. jsme se po delší době opět podívali Za vesnickými muzikanty a poslechli si písničky Jaroslava Maliny, jehož orchestr oba pamatujeme.

Jiří Krejčí

ViagraBřezen v TV20:349.4.2008 20:34:17
optimistickalucieto se vše opravdu vysílá ????18:169.4.2008 18:16:14
Naďa Dubcová*************08:559.4.2008 8:55:57

Počet příspěvků: 3, poslední 9.4.2008 20:34:17 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.

Jiří Krejčí

Jiří Krejčí

Psát mnoho nebudu. Snad sem tam napíši něco o vlastních zkušenostech, či nějakou vzpomínku z mládí. Převážně budu uveřejňovat fotografie z mého belhání, abych nezavdal příčinu ke zbytečnému napadání některými diskutéry.

Jsem starší více než čtyři pětiny století. Od roku 2006 jsem se až do letošního jara pohyboval pomocí dvou francouzských berlí. Nyní používám "belhátko", na které se dá v případě potřeby posadit. Volný čas, kterého mi po úmrtí manželky v roce 2010 mnoho nezbývá, trávím, pokud to počasí dovolí, belháním po městě. Pokud mi ještě nějaký zbude, tak u počítače nebo, je-li něco opravdu k dívání, u TV. Také nepohrdnu pěknou knihou nebo hudbou z rozhlasu.

REPUTACE AUTORA:
0,00