Amnestiáda

pondělí 7. leden 2013 10:00

Minulé úterý začala amnestiáda. Od toho dne se mediální šmokové předhánějí v přinášení negativních názorů na amnestii vyhlášenou presidentem Václavem Klausem na Nový rok. Vyjadřují se nejen právníci a politici, ale i lidé, kteří vůbec právu nerozumějí. Obdobně je tomu i s blogery a diskutujícími na různých webových stránkách. Za jejich bouřlivými reakcemi stojí především poctivá česká nepřejícnost, která nevidí ráda, když někdo dostane něco zadarmo.

Zaráží mě, že pro tyto křiklouny jsou takové hodnoty, jako spravedlivý proces nebo presumpce neviny, pouhá slova, bez obsahu a významu. Položil si někdo z nich otázku, zda jsou všichni ti, proti kterým je zastaveno stíhání z důvodů délky řízení, opravdu vinni? Vždyť jenom fakt, že se jejich kauza vleče osm a více let, aniž by byla skončena právoplatným rozsudkem, vede k pochybnostem o její důvodnosti. Co bylo příčinou jejího dlouhého trvání - nedostatek důkazů, korupčnost, pohodlnost nebo neznalost osob zabývajících se onou kauzou během trestního řízení?
Zamyslel se někdo z nich nad tím, jak asi musí být tomu, kdo je více než osm let trestně stíhán, pomlouvám ve všech možných médiích, ačkoli je nevinný? Zamyslel se někdo z nich nad tím, jak je jeho rodině? Také mě zaráží, že nikdo nechce připustit možnost omylu těch, kteří dané kauzy vyšetřují, podávají obžalobu nebo je soudí.
Je pravdou, že při zastavení trestního stíhání nemůže být poškozenému přiznána v trestním řízení náhrada škody. Ovšem tu lze vymáhat v občansko-právním řízení, kam ve většině případů, zvláště jde-li o složitější případ, soud poškozené stejně odkáže. Pokud se kauza táhne více než 8 let, potom si myslím, že požadavek na náhradu škody by byl v občansko-právním řízení dávno vyřešen.
Kromě toho, každý, jehož trestní stíhání bylo amnestií zastaveno, má právo žádat, aby bylo, navzdory amnestii, dokončeno. Může si tak vyslechnout výrok "vinen" či "nevinen", popř. se dovědět, jakého trestu byl amnestií ušetřen. Nemusím snad dodávat, že této možnosti využijí jen ti obvinění, kteří jsou přesvědčeni o své nevině (popř. o nedostatku důkazů proti nim) a chtějí to mít od soudu „černé na bílém“. O tom ovšem naši šmokové neinformují, stejně jako nezvou do svých pořadů či na své stránky ty, kteří s amnestií souhlasí. Pokud někoho takového pozvou, potom se chovají obdobně jako Daniel Takáč v pátečním Hyde Parku na ČT24.
Kdysi jsem se zařekl, že už psát nebudu, ale zveřejňovat pouze své fotoblogy. Patnáct let zkušeností (1991-2005) přísedícího v trestním senátu Okresního soudu, mě však donutilo vyjádřit se k tomu, co nám mediální šmoci a někteří blogeři i diskutující předvádějí.
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Nakonec něco pro potěšení z kalendáře UMÚN
Nohou namaloval: Petr Šrámek
2012-001.jpg
My tři králové,
my jdeme k vám,
štěstí, zdraví,
vinšujem vám.
(koleda)
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Vážení čtenáři,
za každý věcný diskusní příspěvek Vám děkuj, a to i v případě, že s mými názory nesouhlasíte. V diskusi neodpovídám proto, že ji často někdo zavede úplně jiným směrem. Kromě toho 1000 znaků nutí ke zkratkovitému vyjádření, tím často dochází ke zkreslení myšlenek a zbytečným omylům. Také mi můžete napsat na e-mailovou adresu jiri.krejci@windowslive.com. Věřím, že mě pochopíte a nebudete se na mne zlobit. Jsem starší člověk a proto musím nad každou odpovědí déle a hlavně v klidu přemýšlet.
Upozornění:
Pokud si nevíte rady s vkládáním obrázků, videí a odkazů do blogu, tak malý návod najdete zde a pokud si nevíte rady s tím co a jak psát na svůj blog, potom si přečtěte Jak psát dobrý blog .
Nevlídný stařík a kápéčko
Jiří Krejčí

Jiří Krejčí

Jiří Krejčí

Psát mnoho nebudu. Snad sem tam napíši něco o vlastních zkušenostech, či nějakou vzpomínku z mládí. Převážně budu uveřejňovat fotografie z mého belhání, abych nezavdal příčinu ke zbytečnému napadání některými diskutéry.

Jsem starší více než čtyři pětiny století. Od roku 2006 jsem se až do letošního jara pohyboval pomocí dvou francouzských berlí. Nyní používám "belhátko", na které se dá v případě potřeby posadit. Volný čas, kterého mi po úmrtí manželky v roce 2010 mnoho nezbývá, trávím, pokud to počasí dovolí, belháním po městě. Pokud mi ještě nějaký zbude, tak u počítače nebo, je-li něco opravdu k dívání, u TV. Také nepohrdnu pěknou knihou nebo hudbou z rozhlasu.

REPUTACE AUTORA:
0,00