Kuchařské recepty (03)

pátek 10. květen 2013 08:00

Při probírání pozůstalosti po mé manželce jsem našel spoustu receptů, o kterých si myslím, že by neměly být zapomenuty. Proto jsem se rozhodl je postupně uveřejňovat na svém blogu v rubrice Rodinné recepty. Doufám, že některým čtenářkám a možná i čtenářům přijdou vhod a pomohou jim zpestřit jejich jídelníček. Budou to recepty nejen, které si zapsala manželka, ale také ty které dostala na začátku našeho manželství od mé maminky a babičky. Dnes o zelenině.


VĚNOVÁNO PAMÁTCE TŘÍ DŮLEŽITÝCH ŽEN MÉHO ŽIVOTA BABIČKY, MAMINKY A MANŽELKY.
ZELENINA  KUCHYNI
« » ☼ « »
Květáková polévka
Dobře vyčištěný a vypraný květák (karfiol) rozebere se na jednotlivé růžičky a nechá se asi půlhodiny máčeti ve studené vodě. V čerstvé vodě se vypere, vloží do 2 litrů osolené vařící vody a dá se vařiti, až je měkký. Kousek másla se rozpustí, zasype moukou, nechá zpěnitti a zalije vodou, ve které se uvařil květák, nebo odvarem z kostí či zeleniny a dá se dobře povařiti. Květák připojí se k vařící polévce a mohou se také přidati dušené čerestvé houby a usekaná zelená petržel. K tomu se dává osmažená, na nudličky nakrájená houska. Komu libo, může chřestovou polévku zakloktati vajíčkem s kouskem másla dobře rozmíchaným.
Kapustová polévka
Dvě kapusty se očistí, nakrájejí na nudličky, na půl hodiny se ponoří do vařící vody, scedí a ve dvou litrech slané vody se uvaří. Na rendlíku rozškvaří se kousek másla nebo sádla s kouskem jemně nakrájené nebo ustrouhané slaniny, na něm se usmaží trochu nasekané cibulky a mouka do zlatožluta. Zalije se to vodou, ve které se uvařila kapusta, dobře promíchá, okoření utřenou marjánkou, pepřem a zázvorem. Připojí se kapusta a vše se ještě dobře provaří. Může se přidati i polévkové koření.
Polévka z růžičkové kapusty
Tato polevka se připravuje stejným způsobem jako kapustová, jenže kapustičky se ponechají celé.
Kmínová polévka
Udělá se světlehnědá řídká jíška, zalije se procezenou vodou nebo odvarem, ve které se vařil kmín, a hodně se dá povařiti. Do této polévky se mohou se zavařiti moučné noky nebo těstoviny.
Mrkvová polévka
Mrkev nakrájí se na nudličky, nebo se nakrouhá, dusí s usekanou petrželí na omastku, osolí se, opepří, a kdeyž jest měkká prolisuje se sítem. K prolisované mrkvové kaši přimíchá se světlá jíška, zalije se odvarem ze zeleniny nebo kostí a dá se ještě půl hodiny zvolny vařiti. Přidá se k ní dušená rýže nebo osmažená houska, případně chléb. /span>
Petrželová polévka
Kořen petrželový nakrájí se na kousky, dá se vařiti s petrželovou natí a solí, načež se zapraží světležlutou máslovou jíškou a procedí. Do polévky je možno zavařiti jaterní noky nebo rýžové knedlíčky s játry.
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Nakonec něco pro potěšení z kalendáře UMÚN
Ústy namalovala: Veronika Svatošová
655-umun-001.jpg
Posílám ti košíček hubiček,,
talíř jablíček, šálek milování.
Od koho? Od toho.
Žádnému nic do toho!
(Lidová)
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Vážení čtenáři,
za každý věcný diskusní příspěvek Vám děkuj, a to i v případě, že s mými názory nesouhlasíte. V diskusi neodpovídám proto, že ji často někdo zavede úplně jiným směrem. Kromě toho 1000 znaků nutí ke zkratkovému vyjádření, čímž často dochází ke zkreslení myšlenek a zbytečným omylům. Také mi můžete napsat na e-mailovou adresu jiri.krejci@windowslive.com. Věřím, že mě pochopíte a nebudete se na mne zlobit. Jsem starší člověk a proto musím nad každou odpovědí déle a hlavně v klidu přemýšlet.
Nevlídný stařík a kápéčko
Jiří Krejčí

Jiří Krejčí

Jiří Krejčí

Psát mnoho nebudu. Snad sem tam napíši něco o vlastních zkušenostech, či nějakou vzpomínku z mládí. Převážně budu uveřejňovat fotografie z mého belhání, abych nezavdal příčinu ke zbytečnému napadání některými diskutéry.

Jsem starší více než čtyři pětiny století. Od roku 2006 jsem se až do letošního jara pohyboval pomocí dvou francouzských berlí. Nyní používám "belhátko", na které se dá v případě potřeby posadit. Volný čas, kterého mi po úmrtí manželky v roce 2010 mnoho nezbývá, trávím, pokud to počasí dovolí, belháním po městě. Pokud mi ještě nějaký zbude, tak u počítače nebo, je-li něco opravdu k dívání, u TV. Také nepohrdnu pěknou knihou nebo hudbou z rozhlasu.

REPUTACE AUTORA:
0,00