Kuchařské recepty (07)

pátek 7. červen 2013 10:00

Při probírání pozůstalosti po mé manželce jsem našel spoustu receptů, o kterých si myslím, že by neměly být zapomenuty. Proto jsem se rozhodl je postupně uveřejňovat na svém blogu v rubrice Rodinné recepty. Doufám, že některým čtenářkám a možná i čtenářům přijdou vhod a pomohou jim zpestřit jejich jídelníček. Budou to recepty nejen, které si zapsala manželka, ale také ty které dostala na začátku našeho manželství od mé maminky a babičky. Dnes o zavářkách do polévky.


VĚNOVÁNO PAMÁTCE TŘÍ DŮLEŽITÝCH ŽEN MÉHO ŽIVOTA BABIČKY, MAMINKY A MANŽELKY.
Zavářky do polévky
Polévek už bylo zatím dost, tak pro změnu několik receptů na zavářky do nich, kterými je možno nahradit osmažené houskové nebo chlebové kostičky.
« » ☼ « »
Chlebové knedlíčky s cibulí
Jemně nasekaná cibulka dusí se na omastku, k ní se připojí tři vrchovaté lžíce strouhaného chleba a usmaží se do zlatohněda. Nechá se to na misce vystydnouti, osolí a smísí se 2 vejci a 3 lžícemi dobrého mléka. Dobře se to utře a je-li těsto řídké, přimíchá se ještě lžíce strouhaného, nepraženého chleba, Kávovou lžičkou, která se vždy do vařící se polévky omočí, zavařují se knedlíčky do polévky.
Petrželkové rýžové knedlíčky
10 dkg přebrané rýže nespaří, scedí a uvaří s mlékem na hodně hustou kaši, která se dobře rozmíchá a nechá vystydnouti. Do prostydlé kaše se přimíchají 2 vejce, lžíce jemně usekané zelené petrželky, trochu strouhaného muškátového oříšku nebo květu a sůl. Dobře se to promísí, připojí se trochu mouky, aby se z toho daly dělati malé knedlíčky, které se do polévky zavaří.
Špenátová ssedlina
Špenát se uvaří ve slané vodě, protlačí sítem nebo cedníkem. K němu se připojí kávová lžička mouky, ⅛ litru vody, dvě ceká vejce, sůl a pepř, a dobře se to rozkloktá. Pak se to vlije do hrnku tak, aby těsto nepřesahovalo jeho polovinu. Hrnek se ováže papírem, postaví do nádoby s vařící vodou, ve které smí být potopena jen polovina hrnku a pod poklicí nechá se 1 hodinu v páře vařiti. Z prochladlé ssedliny se vykrojují malou lžičkou noky do polévkové mísy a horkou polévkou se přelijí.
SSedlina ze zeleniny a jater
Ze ¼ kg telecích jater stáhne se kůžička a na prkénku se seškrabou tak, aby v nich nezůstaly zcela žádné žilky. V hrnku se k nim připojí 2 vejce a dobře se to rozkloktá. ½ cibulky, ½ mrkve, ½ petržele a něco hub se na omastku měkce udusí, jemně useká a přidá k játrům. Stále se tím kloktá a přimísí se ještě ¼ litru polévky nebo vody, načež se to dá do hrnku v páře vařiti jako špenátová ssedlina.
Kapustový svítek
Dvě malé kapusty se očistí, pokrájejí, uvaří ve slané vodě, zcedí a jemně sesekají (mohou se též sítem protlačiti). Kus másla utře se se dvěma žloutky, usekaná kapusta se přimíchá, přidá se ze 3 bílků ušlehaný sníh a dvě lžíce strouhané housky, osolí se a opepří. Forma nebo pánvice se vymaže, těsto se do ní vloží a upeče do zlatova. Upečený svíte nakrájí se na kostky a v polévkové míse nebo na talíři přelije polévkou, /span>
Houbové kapání
Udusíme na 3 dkg omastku 4 dkg sušených, jemně sekaných hub s kmínem a solí. Přidáme vejce a trochu strouhanky, abychom měli těsto jako na kapání. Zaváříme do polévky jako jakékoli jiné kapání.
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Nakonec něco pro potěšení z kalendáře UMÚN
Ústy namalovala: Veronika Svatošová
655-umun-001.jpg
Posílám ti košíček hubiček,,
talíř jablíček, šálek milování.
Od koho? Od toho.
Žádnému nic do toho!
(Lidová)
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Vážení čtenáři,
za každý věcný diskusní příspěvek Vám děkuj, a to i v případě, že s mými názory nesouhlasíte. V diskusi neodpovídám proto, že ji často někdo zavede úplně jiným směrem. Kromě toho 1000 znaků nutí ke zkratkovému vyjádření, čímž často dochází ke zkreslení myšlenek a zbytečným omylům. Také mi můžete napsat na e-mailovou adresu jiri.krejci@windowslive.com. Věřím, že mě pochopíte a nebudete se na mne zlobit. Jsem starší člověk a proto musím nad každou odpovědí déle a hlavně v klidu přemýšlet.
Nevlídný stařík a kápéčko
Jiří Krejčí

Jiří Krejčí

Jiří Krejčí

Psát mnoho nebudu. Snad sem tam napíši něco o vlastních zkušenostech, či nějakou vzpomínku z mládí. Převážně budu uveřejňovat fotografie z mého belhání, abych nezavdal příčinu ke zbytečnému napadání některými diskutéry.

Jsem starší více než čtyři pětiny století. Od roku 2006 jsem se až do letošního jara pohyboval pomocí dvou francouzských berlí. Nyní používám "belhátko", na které se dá v případě potřeby posadit. Volný čas, kterého mi po úmrtí manželky v roce 2010 mnoho nezbývá, trávím, pokud to počasí dovolí, belháním po městě. Pokud mi ještě nějaký zbude, tak u počítače nebo, je-li něco opravdu k dívání, u TV. Také nepohrdnu pěknou knihou nebo hudbou z rozhlasu.

REPUTACE AUTORA:
0,00