Svoboda tisku a odpovědnost novinářů

pondělí 5. květen 2008 08:00

V sobotu 3. května byl Světový den svobody tisku. V celosvětových žebříčcích, hodnotících svobodu slova v jednotlivých zemích, se naše země trvale umisťuje na čelných místech. Novináři u nás nekončí ve vězeních. Útoky politiků proti nim jsou většinou jen slovní a patří spíše k politickému folklóru, než by znamenaly vážné ohrožení svobody jejich projevu. Pokušení sáhnout na novinářské svobody je však silné.

 110-bryle-noviny.jpg

Nelze se proto divit žádnému politikovi, pokud o něčem takovém začne přemýšlet, zvláště když mu k tomu někteří novinářští šmokové dávají docela pádné argumenty. Stačí se podívat, jak informují o trestních řízeních, aniž by se seznámili s ustanoveními Trestního zákona a Trestního řádu. Každý obviněný je podle nich, aniž by bylo dokončeno vyšetřování, podána obžaloba a aniž by znali rozhodnutí soudu, už předem vinen. Pokud státní zástupce, který je jedinou osobou, která může podat obžalobu, nemá dostatek důkazů a případ odloží, potom píší, že nebylo občanovi dopřáno řádného soudního rozhodnutí. Způsob, jakým obtěžují oběti trestných činů a jejich příbuzné, je nehorázný. Nejhorší ze všeho je, jak snadno získávají a potom zneužívají uniklé policejní odposlechy, či jiné úřední dokumenty. Získané informace nejsou zpravidla ověřovány u dvou na sobě zcela nezávislých zdrojích. Nalézt v novinách původní materiál je stejně těžké, jako najít v rozhlasovém a televizním vysílání dobře vedený rozhovor. Výjimky jenom potvrzují pravidlo.

Proto souvislosti se Světovým dnem svobody tisku určitě stojí za to připomenout našim novinářským šmoků banálně znějící poučku: „Každá svoboda znamená také odpovědnost!“. Kéž by si to konečně uvědomili a vydali se, alespoň v těch tzv. nebulvárních médiích, cestou důsledného dodržovaných etických kodexů dříve, než jim začne tato pravidla diktovat někdo shora. Stačí se podívat na Slovensko. Tam už k tomu došlo.

Jiří Krejčí

Jan PoslušnýTesat do kamene,20:155.5.2008 20:15:49
seniorVýborný postřeh autora18:305.5.2008 18:30:24

Počet příspěvků: 3, poslední 5.5.2008 20:15:49 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.

Jiří Krejčí

Jiří Krejčí

Psát mnoho nebudu. Snad sem tam napíši něco o vlastních zkušenostech, či nějakou vzpomínku z mládí. Převážně budu uveřejňovat fotografie z mého belhání, abych nezavdal příčinu ke zbytečnému napadání některými diskutéry.

Jsem starší více než čtyři pětiny století. Od roku 2006 jsem se až do letošního jara pohyboval pomocí dvou francouzských berlí. Nyní používám "belhátko", na které se dá v případě potřeby posadit. Volný čas, kterého mi po úmrtí manželky v roce 2010 mnoho nezbývá, trávím, pokud to počasí dovolí, belháním po městě. Pokud mi ještě nějaký zbude, tak u počítače nebo, je-li něco opravdu k dívání, u TV. Také nepohrdnu pěknou knihou nebo hudbou z rozhlasu.

REPUTACE AUTORA:
0,00