Rady pro život a zrnka moudrosti z roku 1927 – 6

sobota 4. říjen 2008 08:01   MÝM ČTENÁŘKÁM A ČTENÁŘŮM
                KE ZPESTŘENÍ
          PODZIMNÍHO VÍKENDU

   
Masové konservy

Lidé odedávna přemýšleli, jak by se dalo čeliti snadné zkáze masa, které je poživatinou velmi důležitou. Záleží vždy na tom nejen maso udržet, ale učiniti je také poživatelným a chutným. Maso konzervované musí býti upraveno tak, aby se nelišilo od čerstvého.

Nejlépe se maso uchová v chladu. Vývin látek způsobujících hnilobu masa se chladem zastavuje. V zimě nebo chladu vůbec se chuť masa nemění. V posledním období podniknutá zkouška se zmrzlým masem se osvědčila. Zmrzlé maso v době poválečné k nám dovážené krylo v patřičné míře nedostatek způsobený vybitím dobytka domácího.

Maso se však udržuje také jinými způsoby a prostředky, nejčastěji tím, že se k němu uzavře přístup vzduchu. Konservování sterilisací je způsob nejobyčejnější a nejlepší. Úprava je rozdělena na dvojí pochod práce. Na úpravu masa a na jeho sterilizaci vlastní.

Zaváření masa ve sklenicích sterilizačních vyžaduje přípravu masa podrobnou, tedy nasolení, kořenění, upečení, dušení, atd. Americký způsob úpravy konserv je jiný. Maso se řádně prosolí, nacpe do plechovek, které se zaletují. Pak se přivedou do varu a zůstanou tam tak dlouho, až všechny bakterie v plechovce obsažené jsou smrceny.

Maso v těchto konservách potřebuje úpravy. Škoda, že toto maso bývá někdy suché a vláknité. Příčina tkví v tom, že se obyčejně konservuje maso nejrůznějších druhů, různého krmení a různého stáří.

Dnes není již hospodyni třeba konservovati maso tak, jako např. za války. Někdy přece však se stane, že se zásoby nahromadí a že je třeba maso uschovati. Mimo nasolení, naložení do octa a koření lze užíti salicylu nebo jiných chemikálií. Nezapoměňme, že se jich nesmí užívati mnoho, neboť kazí chuť, porušují často trávení.

Nejideálnějším pokrmem je ovšem maso čerstvé. Solené maso je poměně ze všeho konservování nejzdravější. Maso dlouho v plechovkách vařené postrádá vitaminů.

Než někdy v nutných případech užijeme i těchto konserv.

Zrnka moudrosti
  • Jíti s módou, to znamená býti zdvořilý k době.
  • Už to nejsou dlouhé vlasy, podle nichž se pozná žena.
  • Přítel je bratrem, kterého jsme si sami vyvolili.
  • Humor přenáší duši přes propasti a učí ji hráti si se svým vlastním utrpením.
  • Stárnutí není uměním, nedovedeme-li při tom zůstati mládi.
  • Některé ženy se oblékají podle módy, aniž by byly koketní; některé jsou hezké, aniž by byly roztomilé.
  • Nejrychleji se vystupuje nahoru s ohnutými zády.
  • Lež prý vynalezl ďábel. Dnes by však s vynalézáním lži pohořel, protože ho v tom ohledu lidstvo už dávno předstihlo.
  • Kdo má jen jediné dítě, je jeho otrokem, kdo jich má více, je jejich pánem a velitelem.

120-stastny-domov.jpg
Poznámka blogera: text byl převzat z časopisu ŠŤASTNÝ DOMOV, ilustrovaného čtrnáctideníku českých žen a dívek, věnovaného životu rodinnému a domácnosti, ročník XXII. z roku 1927, jehož vydavatelem bylo nakladatelství ŠOLC A ŠIMÁČEK, společnost s r. o. PRAHA. Jméno autorky(autora) nebylo, bohužel, uvedeno.

« » ♥ « » « » « » « »

Vážení čtenáři, pokud ode mne budete požadovat odpověď, potom uveďte svoji mailovou adresu a já Vám milerád odpovím. A to i v případě, že s mými názory nesouhlasíte. V diskusi neodpovídám, protože se do vzájemného povídání zaplete někdo jiný a zavede je úplně jiným směrem. Rád diskutuji, nebo polemizuji, říkejte tomu, jak chcete, ale nemám rád, když do diskuse kecá někdo další. Kromě toho 1000 znaků nutí velmi často ke zkratkovitému vyjádření a dochází tak ke zkreslení myšlenek diskutujících a zbytečným omylům. Také mi můžete napsat na moji mailovou adresu, nebo mi poslat vzkaz. Věřím, že mě pochopíte a nebudete se na mne zlobit. Jsem už starší člověk a tak musím nad každou odpovědí déle a hlavně v klidu přemýšlet.
Upozornění: Pokud si nevíte rady s vkládáním obrázků do blogu, tak malý návod najdete zde

Jiří Krejčí

Jiří Krejčí

Jiří Krejčí

Psát mnoho nebudu. Snad sem tam napíši něco o vlastních zkušenostech, či nějakou vzpomínku z mládí. Převážně budu uveřejňovat fotografie z mého belhání, abych nezavdal příčinu ke zbytečnému napadání některými diskutéry.

Jsem starší více než čtyři pětiny století. Od roku 2006 jsem se až do letošního jara pohyboval pomocí dvou francouzských berlí. Nyní používám "belhátko", na které se dá v případě potřeby posadit. Volný čas, kterého mi po úmrtí manželky v roce 2010 mnoho nezbývá, trávím, pokud to počasí dovolí, belháním po městě. Pokud mi ještě nějaký zbude, tak u počítače nebo, je-li něco opravdu k dívání, u TV. Také nepohrdnu pěknou knihou nebo hudbou z rozhlasu.

REPUTACE AUTORA:
0,00