Opravdu přišel na neziskovky NEČAS?

středa 8. říjen 2008 08:01

Divadelní a mediální kritik, teatrolog a VŠ pedagog, šéfredaktor Divadelní revue, člen PEN-klubu a Teatrologické společnosti, laureát Ceny F.X..Šaldy za uměleckou kritiku, autor 15 knižních publikací (mj. Proměny malých scén, Klaunovy rozpravy, Z dílny malých scén, Paradoxy krále komiků, Věc: Vlasta Burian, Mystérium smíchu, Česká divadelní kultura 1945 - 89 v datech a v souvislosech, Poklona není můj obor, Werichovo ABC, Slovník floskulí, Slovník floskulí 2, Divadlo v totalitě, Šifra mistra Vladimíra aj.)Doc.PhDr. Vladimír Just, CSc. uveřejnil na svém blogu článek s názvem NA NEZISKOVKY PŘIŠEL NEČAS? Kde píše:

170-dom-pece.jpg„Obrátil se na mě člen neziskové organizace, poskytující řadu let účinné služby našim postiženým spoluobčanům. Nemluví pouze za svou organizaci, ale za celou sféru sociálních služeb. Následující mírně krácený text je jedno jeho velké, zoufalé S.O.S. Ozve se na něj někdo kompetentní? -vj.“ A dále uvádí hanopis nejmenovaného manažera neziskové organizace poskytující sociální služby na ministra Nečase. Protože mezi ty znevýhodněné občany, o kterém se v daném hanopise píše, patřím, chci k tomu říci pár slov.

Autor tohoto hanopisu píše: „Po osmnácti letech od revoluce jsme v neziskovkách zahlédli světlo na konci tunelu. Bylo to ale světlo reflektorů lokomotivy řítící se na nás. Tím světlem byl zákon, který měl zaručit kvalitu, dostupnost a rovné zacházení klientům a službám samotným pak právní rámec, neboť do té chvíle šlo často o síť intuitivních aktivit. Bohužel nám tento zákon přivezla řítící se lokomotiva na kolech nezvládnutého financování těchto služeb. Konstruktérem této lokomotivy byl ministr Škromach, Jejím strojvůdcem je nyní ministr Nečas.“ Zřejmě mu nejvíce vadí, že: „Peníze původně určené na dotace organizacím, jsou nyní vypláceny osobám s postižením dle míry postižení.“ a oni musejí čekat, zda si tito občané u nich služby objednají či nikoliv. Čili, že bylo těmto občanům umožněno, aby si vybírali na základě nabídky.

Protože jsem využíval služeb místní Pečovatelské služby i před tím, než byl tento příspěvek zaveden, tak jsem zavedení toho příspěvku uvítal. Zvláště, když mi byl na základě mých omezených fysických schopností přiznán, což nebyla nijak lehká procedura, jak se mnozí závistivci domnívají. Podrobněji jsem o této proceduře psal ve svém článku Nevědomost nebo necitlivost? ve středu 6. února 2008. Velmi rád bych využíval více služeb než je úklid jednou týdně, mytí oken dvakrát do roka a praní prádla, ale např. každodenní úklid, jako je setření podlahy v kuchyni, předsíni a ostatním příslušenství bytu není možné. Každodenně, ale jenom 160-piktogram-fr-hole.jpgv pracovních dnech, zajišťují dovoz stravy. Protože i moje manželka se pohybuje pomocí dvou francouzských berlí a není, stejně jako já schopná udržet smeták, když nemá obě ruce volné, tak musí pomoci manželčina kamarádka. Je pochopitelné, že finanční odměnu nechce a tak to musí nahradit nějaká ta pozornost. Obdobně je tomu s nákupy. Ty jsou zajišťovány dvakrát v týdnu, ale některé zboží je do prodejen dodáváno v jiné dna, než je nákup zajišťován a tak musí zase pomocí kamarádka. Je pravda, že nám jednou za šest týdnů zajistí úklid společných prostor domu, ale zametení chodníku před domem a v zimě úklid sněhu, který jsme jako spoluvlastníci domu povinni zajistit, už ne. Tak také musejí pomoci známí. Jenom jsem zvědav, jak budeme tyto služby vyúčtovávat, až někdo začne kontrolovat, jak ten příspěvek využíváme. Zda budeme muset předkládat účtenky i za ty drobné pozornosti.

Podle této zkušenosti mám takový dojem, že mnohé neziskovky ztratily klienty, protože těm se vyplatí hledat výpomoc jinde nebo mají zbytečný počet neproduktivních pracovníků. Místo aby se snažili svůj provoz zracionalizovat, tak nadávají na Nečase. Pokud je ta neziskovka, za kterou autor píše, v Praze, potom tam může být také neziskovek více, než je potřeba, zatímco v odlehlých končinách chybějí a lidé si musejí zajišťovat tuto péči svépomocí. To nemohu posoudit. Ze své zkušenosti však vím, že pokud by naše Pečovatelská služba poskytovala i služby, které si musíme zajistit pomocí přátel, raději bychom použili jejich služeb a svým známým dali pokoj.

Na závěr se nejmenovaný manažer ptá: „Zůstanou tedy přeci jen znevýhodnění lidé na okraji společnosti, nebo zavřeni ve čtyřech holých zdech?“ a já dodávám: „Pokud budou všechny agentury poskytující péči poskytovat to, co tito lidé potřebují a i v těch nejodlehlejších končinách, potom ne.“

« » ☺ « » ☺ « » ☺ « » ☺ « »

Vážení čtenáři, pokud ode mne budete požadovat odpověď, potom uveďte svoji mailovou adresu a já Vám milerád odpovím. A to i v případě, že s mými názory nesouhlasíte. V diskusi neodpovídám, protože se do vzájemného povídání zaplete někdo jiný a zavede je úplně jiným směrem. Rád diskutuji, nebo polemizuji, říkejte tomu, jak chcete, ale nemám rád, když do diskuse kecá někdo další. Kromě toho 1000 znaků nutí velmi často ke zkratkovitému vyjádření a dochází tak ke zkreslení myšlenek diskutujících a zbytečným omylům. Také mi můžete napsat na moji mailovou adresu, nebo mi poslat vzkaz. Věřím, že mě pochopíte a nebudete se na mne zlobit. Jsem už starší člověk a tak musím nad každou odpovědí déle a hlavně v klidu přemýšlet.
Upozornění: Pokud si nevíte rady s vkládáním obrázků do blogu, tak malý návod najdete zde

Jiří Krejčí

Jiří Krejčí

Jiří Krejčí

Psát mnoho nebudu. Snad sem tam napíši něco o vlastních zkušenostech, či nějakou vzpomínku z mládí. Převážně budu uveřejňovat fotografie z mého belhání, abych nezavdal příčinu ke zbytečnému napadání některými diskutéry.

Jsem starší více než čtyři pětiny století. Od roku 2006 jsem se až do letošního jara pohyboval pomocí dvou francouzských berlí. Nyní používám "belhátko", na které se dá v případě potřeby posadit. Volný čas, kterého mi po úmrtí manželky v roce 2010 mnoho nezbývá, trávím, pokud to počasí dovolí, belháním po městě. Pokud mi ještě nějaký zbude, tak u počítače nebo, je-li něco opravdu k dívání, u TV. Také nepohrdnu pěknou knihou nebo hudbou z rozhlasu.

REPUTACE AUTORA:
0,00