Rozpadne se vláda?

pondělí 27. říjen 2008 09:02

Kladná odpověď na tuto otázku je nejblíže od vzniku Topolánkovy vlády. Odstředivé tendence, které se dosud projevovaly, určitě po debaklu vládní koalice ve volbách zesílí. Lidovci odmítají některé části zdravotnické reformy, kterou sami schválili v programovém prohlášení vlády. Zelení odmítají totéž, a navíc někteří z nich vystupují i proti umístění amerického radaru na našem území. Poslanec Vlastimil Tlustý a jeho přívrženci zase kritizují odstupné církvím za jejich majetek a nedostatečnou daňovou reformu. Dá se tedy předpokládat, že tyto odstředivé tence mnohonásobně zasílí.

Není vinou neschopnosti českých politiků, že jen obtížně balancují zájmy vládní koalice. Kdyby se kterýkoli Západoevropský kabinet musel opírat o většinu jednoho či dvou poslanců, vedl by si určitě obdobně. Vláda v sevření stojedničkového vládnutí má má nejen určitou logiku, ale i limity a to bez ohledu na její politické zabarvení. Svým způsobem je její vládnutí hodně podobné menšinovým vládám v západní Evropě, které se tam také čas od času objeví. I tam je takové vládnutí klopýtáním od jedné krize ke druhé, kdy je nezbytné shánět hlasovací většiny ke každému důležitému zákonu. Rozdíl je v tom, že menšinová vláda je tam většinou jen přechodnou fází, danou mimořádnou situací, zatímco u nás jde už od roku 1996 o princip vládnutí.

Jestli Topolánkova vláda padne, se dozvíme nejpozději do konce měsíce z reakce Mirka Topolánka na totální prohru v krajských a senátních volbách.  Pokud podá demisi, potom padne i celá vláda. Pokud ji nepodá, tak nepadne, ale její „síla“ se ukáže, jestliže bude schopna postavit se za radar. Pokud odvolá všechny své ambiciózní programové cíle - reformu zdravotnictví, penzí a uzavření smlouvy o radaru, potom se přemění v pouhou vládu údržbářů, která ztratí vnitřní smysl a postupně od ní bude odpadávat jedna skupina stoupenců za druhou.

Stojedničkové přešlapování ovšem tiše rehabilituje špatnou pověst, kterou má vládnutí ve stylu velké koalice. Tedy politická situace, kdy se ve vládě spojí hlavní síly pravice a levice buď koaliční, nebo tolik opovrhovanou opoziční smlouvou. Zvláště důležitá bude dohoda na volebním zákonu, jenž by nezhoršil už tak špatnou situaci se sestavováním vlád. Zde by stačila dohoda dvou největších stran, že politický souboj z Poslanecké sněmovny a Senátu nebudou přenášet na schválení volebního zákona, k níž bude, v současné situaci, cesta velmi obtížná, ba dá se říci nemožná. I když v příštích parlamentních volbách zvítězí sociální demokracie a vytvoří koalici s dnešními partnery ODS, narazí na tytéž problémy, jaké má dnes ona. A v tom je největší bída stojedničkového vládnutí, které je možné v pohodových dny, ale není schopné řešit věci týkající se základních zájmů státu.

Nechme se překvapit, jak všechno dopadne. Ovšem obávám se nejhorší možné varianty, tj. vytvoření koalice ČSSD s KSČM. V tom případě se máme opravdu na co těšit.

« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »

Vážení čtenáři, pokud ode mne budete požadovat odpověď, potom uveďte svoji mailovou adresu a já Vám milerád odpovím. A to i v případě, že s mými názory nesouhlasíte. V diskusi neodpovídám, protože se do vzájemného povídání zaplete někdo jiný a zavede je úplně jiným směrem. Rád diskutuji, nebo polemizuji, říkejte tomu, jak chcete, ale nemám rád, když do diskuse mluví někdo další. Kromě toho 1000 znaků nutí velmi často ke zkratkovitému vyjádření a dochází tak ke zkreslení myšlenek diskutujících a zbytečným omylům. Také mi můžete napsat na moji mailovou adresu, nebo mi poslat vzkaz. U diskusních příspěvků bez mailové adresy automaticky předpokládám, že není požadováno moje vyjádření. Věřím, že mě pochopíte a nebudete se na mne zlobit. Jsem už starší člověk a tak musím nad každou odpovědí déle a hlavně v klidu přemýšlet.
Upozornění: Pokud si nevíte rady s vkládáním obrázků do blogu, tak malý návod najdete zde
Pokud si nevíte rady s tím co a jak psát na svů blog, potom si přečtěte 5 tipů pro psaní kvalitního blogu.

Jiří Krejčí

Jiří Krejčí

Jiří Krejčí

Psát mnoho nebudu. Snad sem tam napíši něco o vlastních zkušenostech, či nějakou vzpomínku z mládí. Převážně budu uveřejňovat fotografie z mého belhání, abych nezavdal příčinu ke zbytečnému napadání některými diskutéry.

Jsem starší více než čtyři pětiny století. Od roku 2006 jsem se až do letošního jara pohyboval pomocí dvou francouzských berlí. Nyní používám "belhátko", na které se dá v případě potřeby posadit. Volný čas, kterého mi po úmrtí manželky v roce 2010 mnoho nezbývá, trávím, pokud to počasí dovolí, belháním po městě. Pokud mi ještě nějaký zbude, tak u počítače nebo, je-li něco opravdu k dívání, u TV. Také nepohrdnu pěknou knihou nebo hudbou z rozhlasu.

REPUTACE AUTORA:
0,00