Jak vkládat obrázek do hlavičky blogu

čtvrtek 8. leden 2009 10:00

Dostal jsem také několik dotazů na způsob vkládání obrázku do hlavičky blogu, kterým lze nahradit některý z obrázků připravených administrátorem nebo autorem či autory systému. Tak jsem během svátečních dnů připravil opět malý návod k jeho uložení.

Obrázek, který chcete vložit do hlavičky, musíte nejprve „vytvořit“. To znamená dát mu potřebné rozměry a velikost v KB. Zde je požadavek systému neúprosný: šířka musí být PŘESNĚ 552 pixelů, výška už může být proměnlivá od 40 do 270 pixelů. Obrázek musí být ve formátu JPG. Jeho velikost smí být maximálně 50 kB, tj. 50 000 bajtů. Pozor na to. Některý program pro úpravu snímků udá velikost 50 kB i u snímku, který je o nějaký ten bajtík větší a už vám ho systém při ukládání snímku odmítne. Proto vždy sledujte jeho velikost v bajtech a nikoli v kB.

V souvislosti s touto úpravou vzniká otázka: Jaký program pro úpravu snímků použít. Já používám Zoner Photo Studio 10, které jsem si kdysi koupil za 190,- Kč na flashdisku Kingston; a které mi velmi vyhovuje, protože umožňuje bez problémů a snadno snímek upravit jak do příslušných rozměrů, tak do potřebné velikosti v kB. Takto upravené snímky mám uloženy ve složce Users, odkud je velmi snadno umístím následujícím způsobem na blog.

Po přihlášení kliknu na tlačítko Nastavení
00-nastaveni-1.jpg a objeví se stránka pro nastavení blogu,
00-nastaveni.jpg kde v části Vzhled blogu
01-nastaveni.jpg zaškrtnu okénko u nápisu Nebo vlastní pozadí a kliknu na tlačítko Procházet. Objeví se mi okno s nápisem: Nahrát soubor, 02-nahrat-soubor.jpg ve kterém postupně vyhledám složku, ve které mám obrázek uložen – v mém případě je to složka Users. Po otevření této složky najdu obrázek, který chci do blogu vložit v mém případě je to obrázek 552-Hanicka-1. Na tento obrázek kliknu 03-nahrat-soubor-2.jpg a jeho název se objeví v okénku: Název souboru. Po objevení tohoto názvu zkontroluji jeho správnost a pokud je správný kliknu na tlačítko: Otevřít. Po kliknutí okno Nastavení souboru zmizí a v okénku mezi nápisem Nebo vlastní pozadí a tlačítkem Procházet se objeví název souboru, který má být umístěn v záhlaví. 04-hanicka-1.jpg Potom už stačí kliknout na tlačítko Uložit změny a počkat, zda systém bigblogeru neohlásí chybu. Pokud je vše v pořádku, tak se odhlásím a čekám, až se na mém blogu objeví nový obrázek. Upozorňuji, že někdy to trvá déle než jednu hodinu, takže nebuďte netrpěliví.

Pokud budete chtít vložit do snímku nějaký text, potom doporučuji vložit ho při úpravě snímku editorem, kterým upravujete snímek. Poskytuje více možností pro výběr písma. Kromě toho systém bigblogeru neumí většinu písmen s háčkem, takže nápis je znetvořený. Totéž doporučuji u hlavní fotografie článku. Tam jsou také písmena s háčky znetvořena.

Přeji hodně úspěchů a pokud budete mít nějaký problém, tak mi napište na moji mailovou adresu, která je uvedena vpravo od článku. Pokud budu znát jeho rešení rád vám napíšu nebo, pokud bude stejných dotazů více, napíši další článek do mé rubriky Zkušenosti blogera.

« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »

Vážení čtenáři,
pokud ode mne budete požadovat odpověď, potom uveďte svoji mailovou adresu a já Vám milerád odpovím. A to i v případě, že s mými názory nesouhlasíte. V diskusi neodpovídám, protože se do vzájemného povídání zaplete někdo jiný a zavede je úplně jiným směrem. Rád diskutuji, nebo polemizuji, říkejte tomu, jak chcete, ale nemám rád, když do diskuse mluví někdo další. Kromě toho 1000 znaků nutí velmi často ke zkratkovitému vyjádření a dochází tak ke zkreslení myšlenek diskutujících a zbytečným omylům. Také mi můžete napsat na moji mailovou adresu, nebo mi poslat vzkaz. Pokud budete posílat vzkaz, potom také uveďte, kterého článku se týká, protože bigbloger mi to neoznámí. U diskusních příspěvků bez mailové adresy předpokládám, že není požadováno moje vyjádření. Věřím, že mě pochopíte a nebudete se na mne zlobit. Jsem už starší člověk a tak musím nad každou odpovědí déle a hlavně v klidu přemýšlet.
Upozornění:
Pokud si nevíte rady s vkládáním obrázků do blogu, tak malý návod najdete zde a pokud si nevíte rady s tím co a jak psát na svůj blog, potom si přečtěte 5 tipů pro psaní blogu.
Prosba:
Na závěr vás prosím, pokud se do mne někdo v diskusi pustí, nehajte mne - prostě na takové výlevy nereagujte. Jsou totiž lidé, kteří se domnívají, že jim pod jiným jménem nadávám. Pokud to bude opravdu potřeba, dokážu se obhájit sám.

Jiří Krejčí

Jiří Krejčí

Jiří Krejčí

Psát mnoho nebudu. Snad sem tam napíši něco o vlastních zkušenostech, či nějakou vzpomínku z mládí. Převážně budu uveřejňovat fotografie z mého belhání, abych nezavdal příčinu ke zbytečnému napadání některými diskutéry.

Jsem starší více než čtyři pětiny století. Od roku 2006 jsem se až do letošního jara pohyboval pomocí dvou francouzských berlí. Nyní používám "belhátko", na které se dá v případě potřeby posadit. Volný čas, kterého mi po úmrtí manželky v roce 2010 mnoho nezbývá, trávím, pokud to počasí dovolí, belháním po městě. Pokud mi ještě nějaký zbude, tak u počítače nebo, je-li něco opravdu k dívání, u TV. Také nepohrdnu pěknou knihou nebo hudbou z rozhlasu.

REPUTACE AUTORA:
0,00