Tallinn – 10

pátek 16. leden 2009 10:00


Dnes se rozloučíme s historickým centrem Tallinnu a začneme s prohlídkou jeho okolí. Věřím, že se vám bude líbit stejně, jako se vám líbilo historické centrum. Prvním místem, které navštívíme bude Lauluväljak (Pěvecké pole).

Pěvecké pole bylo vybudováno v roce 1960. Jeho podium ve tvaru mušle pojme 32.000 pěvců a amfiteátr pak celých 250.000 diváků.

552-Lauluvaljak-0.jpg

Otevřené hlediště na svahu směřuje k zastřešenému pódiu, na kterém může vystoupit až dvaatřicet tisíc účinkujících. Šíře pódia je 120 metrů, výška v nejvyšším bodě 36 metrů. Tento moderní monument je dílem architekta Allana Murdmy, který tak vzdal hold všem estonským písňovým festivalům, kterých se v Estonsku každoročně konají desítky. Na řadu z nich přijíždějí i hvězdy světové hudební scény.Každých pět let se zde konají festivaly nazvané Píseň Estonska, které se staly symbolem cesty Estonska k národní nezávislosti. Přijíždí sem na ně, většinou v regionálních krojích, až na tři sta tisíc lidí.

552-Lauluvaljak-1.jpg

Každých pět let se zde konají festivaly nazvané Píseň Estonska, které se staly symbolem cesty Estonska k národní nezávislosti. Přijíždí sem na ně, většinou v regionálních krojích, až na tři sta tisíc lidí.

552-Lauluvaljak-4.jpg

Tyto písňové slavnosti jsou opravdu úchvatnou podívanou. Před zahajovacím ceremoniálem prochází slavnostní průvod pěvců oděných do  lidových krojů celým Tallinnem. Před čtvrmilionovým publikem pak zpívá třicetitisícový pěvecký sbor.

V roce 1988 se stal festival manifestací za svobodu a samostatnost a někteří jeho účastníci byli zatčeni. Tato zpívající revoluce otevřela nejnovější dějiny Estonska.

Nakonec ještě několik obrázků a jedno video.

552-Laljuvaljak-3.jpg

552-Lauluvaljak-5.jpg

552-Lauluvaljak-6.jpg

552-Lauluvaljak-7.jpg

Nakonec krátká otázka:
Dovede si představit něco podobného u nás? Já ne!

« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »

552-long-baner-2009.jpg
více informací získáte po kliknutí na obrázek.

Vážení čtenáři,
pokud ode mne budete požadovat odpověď, potom uveďte svoji mailovou adresu a já Vám milerád odpovím. A to i v případě, že s mými názory nesouhlasíte. V diskusi neodpovídám, protože se do vzájemného povídání zaplete někdo jiný a zavede je úplně jiným směrem. Rád diskutuji, nebo polemizuji, říkejte tomu, jak chcete, ale nemám rád, když do diskuse mluví někdo další. Kromě toho 1000 znaků nutí velmi často ke zkratkovitému vyjádření a dochází tak ke zkreslení myšlenek diskutujících a zbytečným omylům. Také mi můžete napsat na moji mailovou adresu, nebo mi poslat vzkaz. Pokud budete posílat vzkaz, potom také uveďte, kterého článku se týká, protože bigbloger mi to neoznámí. U diskusních příspěvků bez mailové adresy předpokládám, že není požadováno moje vyjádření. Věřím, že mě pochopíte a nebudete se na mne zlobit. Jsem už starší člověk a tak musím nad každou odpovědí déle a hlavně v klidu přemýšlet.
Upozornění:
Pokud si nevíte rady s vkládáním obrázků do blogu, tak malý návod najdete zde a pokud si nevíte rady s tím co a jak psát na svůj blog, potom si přečtěte 5 tipů pro psaní blogu.
Prosba:
Na závěr vás prosím, pokud se do mne někdo v diskusi pustí, nehajte mne - prostě na takové výlevy nereagujte. Jsou totiž lidé, kteří se domnívají, že jim pod jiným jménem nadávám. Pokud to bude opravdu potřeba, dokážu se obhájit sám.

Jiří Krejčí

Jiří Krejčí

Jiří Krejčí

Psát mnoho nebudu. Snad sem tam napíši něco o vlastních zkušenostech, či nějakou vzpomínku z mládí. Převážně budu uveřejňovat fotografie z mého belhání, abych nezavdal příčinu ke zbytečnému napadání některými diskutéry.

Jsem starší více než čtyři pětiny století. Od roku 2006 jsem se až do letošního jara pohyboval pomocí dvou francouzských berlí. Nyní používám "belhátko", na které se dá v případě potřeby posadit. Volný čas, kterého mi po úmrtí manželky v roce 2010 mnoho nezbývá, trávím, pokud to počasí dovolí, belháním po městě. Pokud mi ještě nějaký zbude, tak u počítače nebo, je-li něco opravdu k dívání, u TV. Také nepohrdnu pěknou knihou nebo hudbou z rozhlasu.

REPUTACE AUTORA:
0,00