Tallinn - 11

pátek 23. leden 2009 10:00

Dnes navštívíme největší tallinnský park KADRIORG, který se nachází ve východní části města. Jistě se vám bude líbit.

552-kadriorg-2.jpg

Park KADRIORG (Kateřinino údolí) byl vybudován kolem paláce, který nechal postavit ruský car Petr I. – Veliký po dobytí Estonska v severní válce, pro svoji manželku Kateřině. Raně klasicistní (podle jiné klasifikace pozdně barokní) palác, navržený Italem Nicolem Michettim, nazývaný Mini Versailles byl vybudován v letech 1718-23. Za palácem stojí dům Petra Velikého, v němž car přebýval v době, kdy se stavěl palác.

552-domek-petra-velikeho.jpg

Petr Veliký navštívil Tallinn celkem jedenáctkrát. V paláci jsou dnes umístěna velmi zajímavá umělecká díla ze 16. až 19. století.

552-pres-palac.jpg

Na zámek z roku 1718 navazuje prezidentský palác postavený ve stejném slohu, ovšem až v roce 1938. Před prezidentským palácem pochodují sem a tam dva vojáci ve slušivých uniformách.

552-presiden-site.jpg

V parku francouzského typu rostou šeříky, duby a kaštany, jsou tu sochy a pomníky, jezírka.

Labutí jezírko


V parku je také umístěna nová rezidence estonského muzea umění - KUMU (Kunstimuuseum, galerie), kde je vystaveno současné estonské umění.

Širokou alejí se dostaneme po kilometrové procházce k moři, kde na kamenném piedestalu stojí černý anděl s pravoslavným křížem a ukazuje do míst, kde se v roce 1893 potopil ruský křižník Rusalka při plavbě do Helsinek a při tom zahynulo 177 ruských námořníků. Na břehu zálivu, kilometr od Kadriorského zámku, byl postaven pomník „Rusalky“ – okřídlený anděl zahleděný na mořský obzor. Tento pomník připomíná, kteří utonuli v roce 1893 spolu se svou válečnou lodí „Rusalka“. Na toto místo, které je výrazným orientačním bodem, rřicházejí mladí novomanželé z řad ruských občanů Estonska, pokládají podle svého zvyku k pomníku svatební kytice a fotografují se.

552-rusalka.jpg

« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »

552-long-baner-2009.jpg
více informací získáte po kliknutí na obrázek.

Vážení čtenáři,
pokud ode mne budete požadovat odpověď, potom uveďte svoji mailovou adresu a já Vám milerád odpovím. A to i v případě, že s mými názory nesouhlasíte. V diskusi neodpovídám, protože se do vzájemného povídání zaplete někdo jiný a zavede je úplně jiným směrem. Rád diskutuji, nebo polemizuji, říkejte tomu, jak chcete, ale nemám rád, když do diskuse mluví někdo další. Kromě toho 1000 znaků nutí velmi často ke zkratkovitému vyjádření a dochází tak ke zkreslení myšlenek diskutujících a zbytečným omylům. Také mi můžete napsat na moji mailovou adresu, nebo mi poslat vzkaz. Pokud budete posílat vzkaz, potom také uveďte, kterého článku se týká, protože bigbloger mi to neoznámí. U diskusních příspěvků bez mailové adresy předpokládám, že není požadováno moje vyjádření. Věřím, že mě pochopíte a nebudete se na mne zlobit. Jsem už starší člověk a tak musím nad každou odpovědí déle a hlavně v klidu přemýšlet.
Upozornění:
Pokud si nevíte rady s vkládáním obrázků do blogu, tak malý návod najdete zde a pokud si nevíte rady s tím co a jak psát na svůj blog, potom si přečtěte 5 tipů pro psaní blogu.
Prosba:
Na závěr vás prosím, pokud se do mne někdo v diskusi pustí, nehajte mne - prostě na takové výlevy nereagujte. Jsou totiž lidé, kteří se domnívají, že jim pod jiným jménem nadávám. Pokud to bude opravdu potřeba, dokážu se obhájit sám.

Jiří Krejčí

Jiří Krejčí

Jiří Krejčí

Psát mnoho nebudu. Snad sem tam napíši něco o vlastních zkušenostech, či nějakou vzpomínku z mládí. Převážně budu uveřejňovat fotografie z mého belhání, abych nezavdal příčinu ke zbytečnému napadání některými diskutéry.

Jsem starší více než čtyři pětiny století. Od roku 2006 jsem se až do letošního jara pohyboval pomocí dvou francouzských berlí. Nyní používám "belhátko", na které se dá v případě potřeby posadit. Volný čas, kterého mi po úmrtí manželky v roce 2010 mnoho nezbývá, trávím, pokud to počasí dovolí, belháním po městě. Pokud mi ještě nějaký zbude, tak u počítače nebo, je-li něco opravdu k dívání, u TV. Také nepohrdnu pěknou knihou nebo hudbou z rozhlasu.

REPUTACE AUTORA:
0,00