Karel Čapek: Slova a úsloví – 3

neděle 15. únor 2009 10:00
        MÝM ČTENÁŘKÁM A ČTENÁŘŮM
             K NEDĚLNÍMU ZAMYŠLENÍ


80-bryle.jpg

POLITICKÁ NUTNOST
Politická nutnost se říká věcem, které nejsou jaksi docela v pořádku, ale o kterých to nechceme říci. Je špatným vysvědčením pro politiku, že se jí užívá jako omluvy. „morální nutnost“ nikdy nic neomlouvá a „matematická nutnost“ nezakrývá žádnou mezeru v důvodnosti; jen „politická nutnost“ má asi takový přízvuk, jako bychom řekli: Je sice prašpatné co děláme, ale děláme to na mou čest jenom proto, že nedovedeme udělat nic lepšího.
SVĚTOVÉ MĚŘÍTKO
Světové měřítko v domácí politice záleží ve vyšším poznání, že jinde to dělají také tak.
NESNESITELNÝ ÚTISK NEBO NEUDRŽITELNÉ POMĚRY
Nesnesitelný útisk nebo neudržitelné poměry se obyčejně říká věcem, které trvají velmi dlouho. Je to zvláštní. Buď tedy mají neudržitelné poměry zázračnou schopnost udržet se, nebo mají lidé zázračnou schopnost je snášet déle než kterékoliv jiné.
POČESTNÉ MRAVY
Počestné mravy mají svou zápornou protivu v nepočestných mravech. Jsou také počestné nemravy, ale ty asi nejsou v protivu k počestnosti.
PREDESTINACE
Predestinace v církevní nauce znamená, že člověk má sice svobodnou vůli, ale že vždycky udělá to, co mu Bůh se své nevystihlé moudrosti předem od věčnosti usoudil. Něco podobného je rezoluce: když se sejde politická strana, jedná, debatuje a soudí sice podle své svobodné vůle, ale nakonec vždy dojde k resoluci, kterou jí výkonný výbor ve své nevystihlé moudrosti předem usoudil. (1921)

« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »

Vážení čtenáři,
pokud ode mne budete požadovat odpověď, potom uveďte svoji mailovou adresu a já Vám milerád odpovím. A to i v případě, že s mými názory nesouhlasíte. V diskusi neodpovídám, protože se do vzájemného povídání zaplete někdo jiný a zavede je úplně jiným směrem. Rád diskutuji, nebo polemizuji, říkejte tomu, jak chcete, ale nemám rád, když do diskuse mluví někdo další. Kromě toho 1000 znaků nutí velmi často ke zkratkovitému vyjádření a dochází tak ke zkreslení myšlenek diskutujících a zbytečným omylům. Také mi můžete napsat na moji mailovou adresu, nebo mi poslat vzkaz. Pokud budete posílat vzkaz, potom také uveďte, kterého článku se týká, protože bigbloger mi to neoznámí. U diskusních příspěvků bez mailové adresy předpokládám, že není požadováno moje vyjádření. Věřím, že mě pochopíte a nebudete se na mne zlobit. Jsem už starší člověk a tak musím nad každou odpovědí déle a hlavně v klidu přemýšlet.
Upozornění:
Pokud si nevíte rady s vkládáním obrázků, videí a dokazů do blogu, tak malý návod najdete zde a pokud si nevíte rady s tím co a jak psát na svůj blog, potom si přečtěte 5 tipů pro psaní blogu.
Prosba:
Na závěr vás prosím, pokud se do mne někdo v diskusi pustí, nehajte mne - prostě na takové výlevy nereagujte. Jsou totiž lidé, kteří se domnívají, že jim pod jiným jménem nadávám. Pokud to bude opravdu potřeba, dokážu se obhájit sám.

Jiří Krejčí

Jiří Krejčí

Jiří Krejčí

Psát mnoho nebudu. Snad sem tam napíši něco o vlastních zkušenostech, či nějakou vzpomínku z mládí. Převážně budu uveřejňovat fotografie z mého belhání, abych nezavdal příčinu ke zbytečnému napadání některými diskutéry.

Jsem starší více než čtyři pětiny století. Od roku 2006 jsem se až do letošního jara pohyboval pomocí dvou francouzských berlí. Nyní používám "belhátko", na které se dá v případě potřeby posadit. Volný čas, kterého mi po úmrtí manželky v roce 2010 mnoho nezbývá, trávím, pokud to počasí dovolí, belháním po městě. Pokud mi ještě nějaký zbude, tak u počítače nebo, je-li něco opravdu k dívání, u TV. Také nepohrdnu pěknou knihou nebo hudbou z rozhlasu.

REPUTACE AUTORA:
0,00