Odposlechy - názor advokáta a dvou novinářů

čtvrtek 19. únor 2009 10:00

V posledních dnech jsem četl tři zajímavé názory na trestnost uveřejňování odposlechů v médiích napsané jedním renomovaným advokátem a dvěma renomovanými novináři. Protože všechny tři plně odpovídají i mému názoru na tuto kauzu, tak na ně upozorňuji, odkazuji a cituji z nich.

Odposlechy - Nepatřičná panika.

     První uveřejnil pod tímto titulkem 15. 02. 2009 na svém blogu Tomáš Sokol, kde mimo jiné píše: Reakce na přijetí zákona mi připadají moc exaltované a málo exaktní. Pracuje se spíše s pocity, než s fakty. Například jsem dosud nepřipadl na rozbor zmíněné právní úpravy zaměřený na to, co doopravdy postihuje a za jakých okolností. Též i některé události se zákonem související jsou podávány poněkud nepřesně.“ V další části pak uvádí: „Zmíněné úpravě je vytýkáno, že kvůli ní nebude možné informovat o nemravném jednání politiků, poukazuje se, že v minulosti zveřejnění odposlechů přineslo významné informace, novináři díky odposlechům mohou prokázat, že policie má důkazy ale nekoná, což pak je dáváno do souvislosti s panem Mrázkem, jehož jméno se zásadně uvádí s predikátem mafián nebo král podsvětí. Též je zmiňována kauza úplatků ve fotbale.“ a dodává, že: „Obsah odposlechů unikl již v době, kdy trestní stíhání bylo v běhu a jeho zveřejnění nemělo na věc vůbec žádný vliv. Šlo výhradně o komerční záležitost.“ Na závěr uvádí: „Vůbec nepochybuji o tom, že může přijít situace, kdy zveřejnění takovéto informace je takříkajíc v národním zájmu a bez problému bych podepsal i to, že léčení společenských neduhů cestou trestního práva obvykle přináší víc škody než užitku. Což ale nic nemění na tom, že ne-li všechno, tak určitě zdrcující většina toho, co u nás bylo kdy ve věcech odposlechu zveřejněno, nebylo v zájmu státu, národa, obrany demokracie atd., ale jednoznačně pouze v zájmu kasovním.“ Úvahu si můžete také přečíst zde.

Takhle lhát, to by snad mělo být trestné

     Druhý uveřejnil pod tímto titulkem 16. 02. 2009 v internetovém deníku Neviditelný pes kanadský novinář českého původu Petr Adler, kde mimo jiné píše: „Mladá fronta Dnes je tak rozčilená rozhodnutím presidenta republiky, že přece jen podepíše zákon o trestnosti nezákonného zveřejňování policejních odposlechů, že dala zprávu na první stránku pod titulkem Zákon proti novinářům bude platit. A aby bylo všem úplně jasné, co tím má na mysli, přidal list i podtitulek: Prezident Klaus podepíše normu, která omezuje svobodu slova.“ A dodává: „Už jen ty titulky jsou neslušné a zavádějící. Zákon není zaměřen PROTI novinářům. Zákon je zaměřen proti těm, kteří NEDODRŽUJÍ zákon.“, aby celý svůj článek uzavřel: „Nejdůležitější ale je, že většina aktérů sporu o odposleších zapomíná na drobnost nejdůležitější. Má-li v Česku fungovat, ale OPRAVDU fungovat, demokracie, bude to nejdříve znamenat, že budou všichni, ale OPRAVDU všichni, včetně novinářských nadsamců, dodržovat zákony. Jak zákony slušnosti, tak zákony, které přijali jejich volení zástupci. Potom teprve může vzniknout právní stát, což je jeden ze základních pilířů demokracie.“

Bendův paragraf nakonec upevní svobodu slova

     Třetí uveřejnil pod tímto titulkem 17. 02. 2009 v rubrice Lidových novin ÚHEL POHLEDU novinář Miloš Čermák, kde v úvodu píše: „Pokřik kolem „Lex Kmenta“, respektive „Bendova paragrafu“ je zbytečně hlasitý a hysterický. Stejně jako řeči o náhubcích, Bělorusku a konci svobody slova. Nic takového se neděje. Podíváme-li se na novinářskou praxi posledních osmnácti let, přinese kriminalizace zveřejňování policejních odposlechů jen dílčí komplikace. Rozhodně neznamená konec investigativní žurnalistiky.“ Zvláště pravdivý je pak závěr: „Mediální mýtus říká, že média jsou pro poctivé policisty poslední instancí, jak dát průchod spravedlnosti, když jí nejde dojít jinak. To je snadno řešitelný problém. Stačí založit webovou stránku (umístěnou na počítačích mimo Českou republiku), kde budou moci policisté tyto informace zveřejňovat. Sami, anonymně a na vlastní riziko. Aspoň se pozná, jestli to dělají hnáni vyšším principem..., anebo kvůli honoráři.“

     Všem, kteří se podle odkazů vydají na stránky příslušných webů, přeji hezké čtení.

« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »

Navštivte
cover.jpg
stačí kliknout na obrázek

Vážení čtenáři,
pokud ode mne budete požadovat odpověď, potom uveďte svoji mailovou adresu a já Vám milerád odpovím. A to i v případě, že s mými názory nesouhlasíte. V diskusi neodpovídám, protože se do vzájemného povídání zaplete někdo jiný a zavede je úplně jiným směrem. Rád diskutuji, nebo polemizuji, říkejte tomu, jak chcete, ale nemám rád, když do diskuse mluví někdo další. Kromě toho 1000 znaků nutí velmi často ke zkratkovitému vyjádření a dochází tak ke zkreslení myšlenek diskutujících a zbytečným omylům. Také mi můžete napsat na moji mailovou adresu, nebo mi poslat vzkaz. Pokud budete posílat vzkaz, potom také uveďte, kterého článku se týká, protože bigbloger mi to neoznámí. U diskusních příspěvků bez mailové adresy předpokládám, že není požadováno moje vyjádření. Věřím, že mě pochopíte a nebudete se na mne zlobit. Jsem už starší člověk a tak musím nad každou odpovědí déle a hlavně v klidu přemýšlet.
Upozornění:
Pokud si nevíte rady s vkládáním obrázků, videí a odkazů do blogu, tak malý návod najdete zde a pokud si nevíte rady s tím co a jak psát na svůj blog, potom si přečtěte 5 tipů pro psaní blogu.
Prosba:
Na závěr vás prosím, pokud se do mne někdo v diskusi pustí, nehajte mne - prostě na takové výlevy nereagujte. Jsou totiž lidé, kteří se domnívají, že jim pod jiným jménem nadávám. Pokud to bude opravdu potřeba, dokážu se obhájit sám.

Jiří Krejčí

Jiří Krejčí

Jiří Krejčí

Psát mnoho nebudu. Snad sem tam napíši něco o vlastních zkušenostech, či nějakou vzpomínku z mládí. Převážně budu uveřejňovat fotografie z mého belhání, abych nezavdal příčinu ke zbytečnému napadání některými diskutéry.

Jsem starší více než čtyři pětiny století. Od roku 2006 jsem se až do letošního jara pohyboval pomocí dvou francouzských berlí. Nyní používám "belhátko", na které se dá v případě potřeby posadit. Volný čas, kterého mi po úmrtí manželky v roce 2010 mnoho nezbývá, trávím, pokud to počasí dovolí, belháním po městě. Pokud mi ještě nějaký zbude, tak u počítače nebo, je-li něco opravdu k dívání, u TV. Také nepohrdnu pěknou knihou nebo hudbou z rozhlasu.

REPUTACE AUTORA:
0,00