Zajímavá úvaha v Reflexu 6/2009

středa 18. únor 2009 16:14

Relex 6/2009

Dnes jsem si s kratším zpožděním přečetl Reflex 6/2009 a v něm objevil zajímavou úvahu komentátora MfDNES Karla Stegervalda, nazvanou » Dr. Rath ve stopách dr. Schachta «, na kterou vás rád upozorňuji nejen citací, ale i odkazem.

TŘETÍ ŘÍŠE HOSPODAŘILA
PODLE PRINCIPU HRY LETADLO

      V úvodu komentátor píše: „Zájem dr. Ratha o politické a hospodářské postupy Hitlerova Německa je přirozený. Není samozřejmě žádný nacista, ale přitahují jej dvě oblasti, které jsou jemu i dnešnímu vedení ČSSD velmi blízké. Lidová hospodářská politika a politická korupce voličů.“
      Po dlouhém rozboru „hospodářské“ politiky Adolfa Hitlera a jeho strůjce pochybného hospodářského zázraku Hjalmara Schachta stručně nazvaném: „Vzhůru do dluhů a války!“ píše: „Na rozdíl od drobných podvodníčků dneška dal Hitler letadlu rozměr státní politiky. Staré dluhy se platí novými dluhy, klín vytlouká klín, všechno žije na dluh, který se stále zvětšuje, až jednoho dne letadlo spadne. Anebo se stát pustí do úspěšné války a získá zdroje jiných zemí, jak to předvedl Hitler o pár let později.
      Politická korupce voličů zase spočívala v umělém zvyšování životní úrovně lidí, interpretované nikoli jako hospodaření na dluh, nýbrž jako úspěch vlády. I tady válka pomohla. Pokud nepřišla, vždy se takové státy zhroutily vnitřní shnilostí, jak ukazují i konce komunismu, jenž v lidové hospodářské politice i korupci voličů postupoval podobně jako nacisté. K válce se ale neodhodlal, a tak ho potkal krach zevnitř.“
      Dále rozebírá osud autora celého zázraku, Hjalmara Schachta, který byl zajímavý. Rozjet hospodářské letadlo bylo obtížné a Schacht, hnán touhou po moci, slávě i úctě, tomu dal veškerou svou inteligenci. Dobře věděl, stejně jako jak takový hospodářský tobogan skončí - nejprve mu vynesl i moc, i slávu, ale včas jej zastavit se mu nepodařilo. V předtuše krachu z letadla vyskočil. Hitler ho dal do koncentračního tábora, který přežil. Po válce se prezentoval jako protihitlerovský hrdina, ačkoliv byl jedním z rozhodujících otců nacismu.
      Celou svoji úvahu pak uzavírá: „Moderní dějiny nabízejí celou plejádu roztodivných samouků, ekonomických kutilů a proroků. Všichni měli jedno společné: talent vystihnout "palčivé" problémy doby, případně je i vyrábět.
      Perón, Stalin, Hitler, Pol Pot, Mobutu - žádná doba proti jejich slibům nebyla imunní, ani ta dnešní. Zarážející je podobnost jejich ekonomických plánů a postupů. Všichni organizovali ekonomický rozvoj na účet budoucnosti a formou skrytého státního dluhu. Kdo má v rukou veškerou státní moc, může s hospodářstvím dočasně dokázat zázraky. Krach nebo válka ale musí přijít. Historie opravdu nabízí vysvětlení a poučit by mohla i mocichtivého dr. Ratha.“ A já se ptám: „Poučí se Dr. Rath nebo podlehne své mocichtivosti?“ a nalézám jedinou odpověď: „Nechme se překvapit. Jenom se obávám, aby na to nedoplatila naše republika.“

Celou úvahu, pokud si ji chcete přečíst, najdete zde.

« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »

Navštivte
cover.jpg
stačí kliknout na obrázek

Vážení čtenáři,
pokud ode mne budete požadovat odpověď, potom uveďte svoji mailovou adresu a já Vám milerád odpovím. A to i v případě, že s mými názory nesouhlasíte. V diskusi neodpovídám, protože se do vzájemného povídání zaplete někdo jiný a zavede je úplně jiným směrem. Rád diskutuji, nebo polemizuji, říkejte tomu, jak chcete, ale nemám rád, když do diskuse mluví někdo další. Kromě toho 1000 znaků nutí velmi často ke zkratkovitému vyjádření a dochází tak ke zkreslení myšlenek diskutujících a zbytečným omylům. Také mi můžete napsat na moji mailovou adresu, nebo mi poslat vzkaz. Pokud budete posílat vzkaz, potom také uveďte, kterého článku se týká, protože bigbloger mi to neoznámí. U diskusních příspěvků bez mailové adresy předpokládám, že není požadováno moje vyjádření. Věřím, že mě pochopíte a nebudete se na mne zlobit. Jsem už starší člověk a tak musím nad každou odpovědí déle a hlavně v klidu přemýšlet.
Upozornění:
Pokud si nevíte rady s vkládáním obrázků, videí a odkazů do blogu, tak malý návod najdete zde a pokud si nevíte rady s tím co a jak psát na svůj blog, potom si přečtěte 5 tipů pro psaní blogu.
Prosba:
Na závěr vás prosím, pokud se do mne někdo v diskusi pustí, nehajte mne - prostě na takové výlevy nereagujte. Jsou totiž lidé, kteří se domnívají, že jim pod jiným jménem nadávám. Pokud to bude opravdu potřeba, dokážu se obhájit sám.

Jiří Krejčí

Jiří Krejčí

Jiří Krejčí

Psát mnoho nebudu. Snad sem tam napíši něco o vlastních zkušenostech, či nějakou vzpomínku z mládí. Převážně budu uveřejňovat fotografie z mého belhání, abych nezavdal příčinu ke zbytečnému napadání některými diskutéry.

Jsem starší více než čtyři pětiny století. Od roku 2006 jsem se až do letošního jara pohyboval pomocí dvou francouzských berlí. Nyní používám "belhátko", na které se dá v případě potřeby posadit. Volný čas, kterého mi po úmrtí manželky v roce 2010 mnoho nezbývá, trávím, pokud to počasí dovolí, belháním po městě. Pokud mi ještě nějaký zbude, tak u počítače nebo, je-li něco opravdu k dívání, u TV. Také nepohrdnu pěknou knihou nebo hudbou z rozhlasu.

REPUTACE AUTORA:
0,00