Tallinn – 16

pátek 27. únor 2009 10:00
Dnes navštívíme třetí a tedy předposlední místo, odkud můžeme z Tallinnu odcestovat – přístav neboli Vanalinn sadam. Přeji příjemnou prohlídku.

Estonsko vždy bylo úzce spojeno s námořní dopravou a obchodem. Rozvoj města je přímo závislý na rozvoji přístavu a naopak. Historie tallinnského přístavu je velmi bohatá, přístav byl dobře znám již v 10. století a první doklad o jeho existenci je dokonce ze 7. století před Kristem.

552--port.jpg

Sadam se nachází přímo u vchodu do starého města a je jedním z největších a nejrušnějších osobních přístavů v Baltském moři. Jeho 4 moderní terminály umožňují velmi rychlé odbavování cestujících, kteří zde naleznou turistická informační centra, lékárny, směnárny, bankomaty, pojišťovací kanceláře, obchody atd. Nejčastěji je odtud zajišťováno trajektové spojení s Helsinkami a Stockholmem. Odkud potom navazuje spojení do dalších přístavů v Baltickém moři.

Trasa Tallinn-Helsinki je jednou z nejrušnějších tras mezinárodní osobní dopravy na světě. Cesta trajektem mezi Tallinnem a Helsinkami trvá zhruba dvě až čtyři hodiny a trajekt pluje několikrát za den. Od pozdního jara, do pozdního podzimu, jezdí na této trase také vysokorychlostní plavidla, která snížují cestovní dobu jen na hodinu a půl. Přístav se rozkládá na území o rozloze 52,9 ha a vodní ploše o rozloze 75,9 ha. Má celkem 23 kotvišť o celkové délce 4,2 km. Hluboký je 10,7m a mohou v něm ktvit lodě o maximální délce 320 m a maximální šířce 40 m.

552-mapa-pristav.jpg

  • A-terminal slouží pro odjezd trajektů společností Viking a Eckerö Line trajekty do Helsinek;
  • B-terminál slouží pro příjezd trajektů týchž společností z Helsinek;
  • D-terminál slouží pro příjezd i odjezd přívozů a rychlých plavidel společnosti Tallink do/z Helsinek a trajektů téže spole čnosti do/ze Stockholmu;
  • Linnahall terminál slouží společnosti Linda-Linie pro vysokorychlostní plavidla do/z Helsinek.

552-TallinnKapellskar.jpg

Tallinn harbour

Terminal D

Viking Line M/S Rosella
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »

 

Navštivte
cover.jpg
stačí kliknout na obrázek

Vážení čtenáři,
pokud ode mne budete požadovat odpověď, potom uveďte svoji mailovou adresu a já Vám milerád odpovím. A to i v případě, že s mými názory nesouhlasíte. V diskusi neodpovídám, protože se do vzájemného povídání zaplete někdo jiný a zavede je úplně jiným směrem. Rád diskutuji, nebo polemizuji, říkejte tomu, jak chcete, ale nemám rád, když do diskuse mluví někdo další. Kromě toho 1000 znaků nutí velmi často ke zkratkovitému vyjádření a dochází tak ke zkreslení myšlenek diskutujících a zbytečným omylům. Také mi můžete napsat na moji mailovou adresu, nebo mi poslat vzkaz. Pokud budete posílat vzkaz, potom také uveďte, kterého článku se týká, protože bigbloger mi to neoznámí. U diskusních příspěvků bez mailové adresy předpokládám, že není požadováno moje vyjádření. Věřím, že mě pochopíte a nebudete se na mne zlobit. Jsem už starší člověk a tak musím nad každou odpovědí déle a hlavně v klidu přemýšlet.
Upozornění:
Pokud si nevíte rady s vkládáním obrázků, videí a odkazů do blogu, tak malý návod najdete zde a pokud si nevíte rady s tím co a jak psát na svůj blog, potom si přečtěte 5 tipů pro psaní blogu.
Prosba:
Na závěr vás prosím, pokud se do mne někdo v diskusi pustí, nehajte mne - prostě na takové výlevy nereagujte. Jsou totiž lidé, kteří se domnívají, že jim pod jiným jménem nadávám. Pokud to bude opravdu potřeba, dokážu se obhájit sám.

Jiří Krejčí

Jiří Krejčí

Jiří Krejčí

Psát mnoho nebudu. Snad sem tam napíši něco o vlastních zkušenostech, či nějakou vzpomínku z mládí. Převážně budu uveřejňovat fotografie z mého belhání, abych nezavdal příčinu ke zbytečnému napadání některými diskutéry.

Jsem starší více než čtyři pětiny století. Od roku 2006 jsem se až do letošního jara pohyboval pomocí dvou francouzských berlí. Nyní používám "belhátko", na které se dá v případě potřeby posadit. Volný čas, kterého mi po úmrtí manželky v roce 2010 mnoho nezbývá, trávím, pokud to počasí dovolí, belháním po městě. Pokud mi ještě nějaký zbude, tak u počítače nebo, je-li něco opravdu k dívání, u TV. Také nepohrdnu pěknou knihou nebo hudbou z rozhlasu.

REPUTACE AUTORA:
0,00