Opravdu chce president Klaus novou vládu rychle?

čtvrtek 26. březen 2009 17:58

Prezident Václav Klaus nechce, aby vláda v demisi řídila stát dlouho, tedy až do konce českého předsednictví EU nebo předčasných voleb. Po schůzce s končícím premiérem Mirkem Topolánkem (ODS) uvedl, že nová vláda musí vzniknout na základě politické domluvy sněmovny. Pokud kdokoli přinese 101 hlas pro vládu, tak mu dá příležitost k sestavení vlády.


Prohlášení prezidenta republiky
po přijetí demise vlády

Demisi vlády premiéra Topolánka jsem přijal. Zároveň jsem odstupující vládu pověřil, aby své funkce vykonávala do jmenování vlády nové. Přesná formulace naší ústavy zní: „Současně tuto vládu podle čl. 62 písm. d) ústavního zákona zákona ČNR č. 1/1993 Sb., Ústava České republiky, pověřuji vykonáváním jejích funkcí prozatímně až do jmenování nové vlády.“

Pro další vývoj, pro sestavování budoucí vlády, považuji za nezbytné vycházet ze tří následujících principů, ze kterých nebudu ustupovat:

  1. Řešení musí být rychlé. Vyžaduje to jak složitá hospodářská situace, tak naše předsednictví Rady Evropské unie, které musí vykonávat plnohodnotná vláda.
  2. Nepřipustím neřešení situace, tedy setrvávání v dnešním provizorním stavu, jak někteří spekulují, např. do konce našeho předsednictví Rady Evropské unie či do řádných nebo i předčasných voleb.
  3. Jsem připraven jmenovat pouze takovou vládu, která bude založena na politické dohodě v Poslanecké sněmovně. Přeběhlictví jako metoda vzniku vlád pro mne osobně, ale i pro celou českou veřejnost, nepřichází v úvahu. Tento způsob vytvoření minulé vlády nás přivedl do dnešní situace.

Podobnou situaci jsem řešil v předcházejícím volebním období (při demisích vlád premiérů Špidly a Grosse) a při demisi první vlády Mirka Topolánka. Pokud by mi Mirek Topolánek nebo někdo jiný byl schopen přinést nejméně 101 podpisů poslanců slibujících umožnění vzniku jeho budoucí vlády, dal bych mu k tomu příležitost.

Čas je významným faktorem. Proto budu již zítra dopoledne jednat s předsedou ČSSD Paroubkem a předsedou KDU-ČSL Čunkem.

Václav Klaus, 26. března 2009
zdroj:
www.klaus.cz

Co mohu k tomuto prohlášení dodat. Jenom že jsem zvědav, kdo mu těch ► 101 hlasů bez přeběhlíků ◄ rychle přinese. To je pro mne opravdu záhadou.

« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »

Navštivte
cover.jpg
ODS spustila svoji vlastní stránku
na nejpopulárnějším kanálu pro sdílení videa – YouTube.
TV-ODS.jpg
stačí kliknout na každý obrázek

Vážení čtenáři,
pokud ode mne budete požadovat odpověď, potom uveďte svoji mailovou adresu a já Vám milerád odpovím. A to i v případě, že s mými názory nesouhlasíte. V diskusi neodpovídám, protože se do vzájemného povídání zaplete někdo jiný a zavede je úplně jiným směrem. Rád diskutuji, nebo polemizuji, říkejte tomu, jak chcete, ale nemám rád, když do diskuse mluví někdo další. Kromě toho 1000 znaků nutí velmi často ke zkratkovitému vyjádření a dochází tak ke zkreslení myšlenek diskutujících a zbytečným omylům. Také mi můžete napsat na moji mailovou adresu, nebo mi poslat vzkaz. Pokud budete posílat vzkaz, potom také uveďte, kterého článku se týká, protože bigbloger mi to neoznámí. U diskusních příspěvků bez mailové adresy předpokládám, že není požadováno moje vyjádření. Věřím, že mě pochopíte a nebudete se na mne zlobit. Jsem už starší člověk a tak musím nad každou odpovědí déle a hlavně v klidu přemýšlet.
Upozornění:
Pokud si nevíte rady s vkládáním obrázků, videí a odkazů do blogu, tak malý návod najdete zde a pokud si nevíte rady s tím co a jak psát na svůj blog, potom si přečtěte 5 tipů pro psaní blogu.
Prosba:
Na závěr vás prosím, pokud se do mne někdo v diskusi pustí, nehajte mne - prostě na takové výlevy nereagujte. Jsou totiž lidé, kteří se domnívají, že jim pod jiným jménem nadávám. Pokud to bude opravdu potřeba, dokážu se obhájit sám.

Jiří Krejčí

Jiří Krejčí

Jiří Krejčí

Psát mnoho nebudu. Snad sem tam napíši něco o vlastních zkušenostech, či nějakou vzpomínku z mládí. Převážně budu uveřejňovat fotografie z mého belhání, abych nezavdal příčinu ke zbytečnému napadání některými diskutéry.

Jsem starší více než čtyři pětiny století. Od roku 2006 jsem se až do letošního jara pohyboval pomocí dvou francouzských berlí. Nyní používám "belhátko", na které se dá v případě potřeby posadit. Volný čas, kterého mi po úmrtí manželky v roce 2010 mnoho nezbývá, trávím, pokud to počasí dovolí, belháním po městě. Pokud mi ještě nějaký zbude, tak u počítače nebo, je-li něco opravdu k dívání, u TV. Také nepohrdnu pěknou knihou nebo hudbou z rozhlasu.

REPUTACE AUTORA:
0,00