Mohou intelektuálové uspět v politice?

středa 13. květen 2009 10:00


Intelektuál [z lat. intellectualis - rozumový], většinou je tak nazýván vysoce kvalifikovaný duševní pracovník humanitního zaměření nebo vzdělaný člověk se spekulativním a kritickým způsobem myšlení. (UNIVERSUM, všeobecná encyklopedie 4, str. 188).

Intelektuálem bývá většinou příslušník inteligence, ale není to podmínkou. Nemusí být nutně vysokoškolákem, i když právě z absolventů vysokých škol humanitního směru se rekrutuje nejvíce intelektuálů. Je to člověk, který obvykle vyniká nadprůměrnou schopností mluveného i psaného slova, snahou o originalitu, dále pak jistou nezávislostí a kritičností, ochotou vyjadřovat se o závažných otázkách srozumitelně a hlavně přitažlivě, ovšem nenese za nic odpovědnost .Mnohdy má sklon k vytváření a šíření nových ideologií, včetně totalitních. Mnozí intelektuálové mají sklony ke kritice moci, poměrů a podobně.
Veřejné mínění zaujímá vůči intelektuálům poměrně často negativní postoj. Viní je ze zbytečného mudrování, nadměrné kritičnosti, nadřazenosti a přemrštěného individualismu. Bylo by dobré, kdyby intelektuálové mohli vstupovat do politiky, ale nemají skutečnou šanci. Jsou nejen málo odolní a více zranitelní, ale především málo vytrvalí. Proto nemohou konkurovat profesionálním politikům.
Současný volební systém je založen na získávání voličů a jejich přesvědčování, což není práce jednoduchá a vyžaduje velké množství námahy a času. Intelektuála, pokud o přesvědčování někoho vůbec uvažuje, přestane přesvědčování brzy bavit, zvláště když zjistí, že ho lidé nechápou a nerozumí jeho slovům. Ono opravdu není jednoduché jezdit od města k městu a od vesnice k vesnici a přesvědčovat lidi o správnosti svého volebního programu.
Když se nějaký intelektuál někdy nějakým nedopatřením dostane až do Parlamentu, má jeho kariéra zpravidla jepičí život, protože brzy začne v politické aréně působit jako klaun. Pokud chce být někdo politikem, potom musí umět být svým způsobem citlivý i necitlivý, dravý i umírněný a při tom dostatečně chytrý, aby uměl tyto vlastnosti vhodně strategicky využívat a nevzbuzoval ve svých voličích odpor. Musí se umět v příhodné chvíli zesměšnit a někdy i ponížit. Intelektuálové však chtějí působit příliš vážně, příliš odpovědně a příliš solidně. Ovšem solidnost je především nuda a nuda lidi, tedy i voliče, odpuzuje. Proto tak málo intelektuálů dosáhne v politice výraznějšího úspěchu.
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Navštivte
544--reseni-misto-straseni.jpg
modry-tym-v1-545x245.jpg
-cssd-proti-vam-1.jpg
TV-ODS.jpg
Stačí kliknout na každý z těchto čtyř obrázků.
Vážení čtenáři,
pokud ode mne budete požadovat odpověď, potom uveďte svoji mailovou adresu a já Vám milerád odpovím. A to i v případě, že s mými názory nesouhlasíte. V diskusi neodpovídám, protože se do vzájemného povídání zaplete někdo jiný a zavede je úplně jiným směrem. Rád diskutuji, nebo polemizuji, říkejte tomu, jak chcete, ale nemám rád, když do diskuse mluví někdo další. Kromě toho 1000 znaků nutí velmi často ke zkratkovitému vyjádření a dochází tak ke zkreslení myšlenek diskutujících a zbytečným omylům. Také mi můžete napsat na moji mailovou adresu, nebo mi poslat vzkaz. Pokud budete posílat vzkaz, potom také uveďte, kterého článku se týká, protože bigbloger mi to neoznámí. U diskusních příspěvků bez mailové adresy předpokládám, že není požadováno moje vyjádření. Věřím, že mě pochopíte a nebudete se na mne zlobit. Jsem už starší člověk a tak musím nad každou odpovědí déle a hlavně v klidu přemýšlet.
Upozornění:
Pokud si nevíte rady s vkládáním obrázků, videí a odkazů do blogu, tak malý návod najdete zde a pokud si nevíte rady s tím co a jak psát na svůj blog, potom si přečtěte 5 tipů pro psaní blogu.
Prosba:
Na závěr vás prosím, pokud se do mne někdo v diskusi pustí, nehajte mne - prostě na takové výlevy nereagujte. Jsou totiž lidé, kteří se domnívají, že jim pod jiným jménem nadávám. Pokud to bude opravdu potřeba, dokážu se obhájit sám.
Jiří Krejčí

Jiří Krejčí

Jiří Krejčí

Psát mnoho nebudu. Snad sem tam napíši něco o vlastních zkušenostech, či nějakou vzpomínku z mládí. Převážně budu uveřejňovat fotografie z mého belhání, abych nezavdal příčinu ke zbytečnému napadání některými diskutéry.

Jsem starší více než čtyři pětiny století. Od roku 2006 jsem se až do letošního jara pohyboval pomocí dvou francouzských berlí. Nyní používám "belhátko", na které se dá v případě potřeby posadit. Volný čas, kterého mi po úmrtí manželky v roce 2010 mnoho nezbývá, trávím, pokud to počasí dovolí, belháním po městě. Pokud mi ještě nějaký zbude, tak u počítače nebo, je-li něco opravdu k dívání, u TV. Také nepohrdnu pěknou knihou nebo hudbou z rozhlasu.

REPUTACE AUTORA:
0,00