Manipulace fakty par excellence

čtvrtek 18. červen 2009 10:00


O tom, že mám výhrady k publicistickým pořadům ČT jsem již psal mnohokrát. Ovšem po zhlédnutí nedělního pořadu VEDLEJŠÍ EFEKTY, moderovaného Barborou Kroužkovou, zvláště pak jeho druhé části, ve které byli hosty Petr Hájek a novinář Petr Fišer, musím se opět ozvat.

540-smrt-ve-stredu-1.jpg

Už upoutávka na tuto část pořadu: „A schovává se prezident Klause za svého vicekancléře, podle jehož knihy za 11. září 2001 mohou americké tajné služby?“ ukázala, že ačkoli byl pořad nazván: „(Nastrčené) Známé tváře v politice“ bude druhá část honbou na presidenta.

540-smrt-ve-stredu-2.jpg

253-krouzkova-1.jpgVedlejším efektem nedělního pořadu o mediální manipulaci se tak paradoxně stala dokonalá ukázka této manipulace. Celá diskuse se odehrávala okolo dvou výše uvedených citátů vytržených ze souvislosti, a proto nemohla dát divákovi odpověď na to, zda Petr Hájek v knize representuje skutečně své kontroverzní názory anebo zda jeho kniha je o mediokracii a obsahuje návod, jak se bránit mediální mystifikaci. Nevím to ani já, protože na tuto otázku budu moci odpovědět, až si uvedenou knihu přečtu. Na rozdíl od redaktora HN Petra Fišera nebudu litovat, ač důchodce, peněz na její zakoupení.

253-fiser-red-hn.jpgZajímavé na této části také bylo, že za oponenta Petru Hájkovi byl vybrán redaktor Hospodářských novin Petr Fišer, který knihu nečetl, ale pouze ji prolistoval v knihkupectví, protože mu bylo líto vydat za ní peníze. Přitom ale s bohorovným klidem, jistý sám sebou, o ní suverénně diskutoval pouze na základě ze souvislostí vytržených citátů ukázaných na obrazovce. Tím názorně předvedl, jak někteří redaktoři dokážou diskutovat o čemkoli, aniž by o tom cokoli věděli. Proto se nedivím, že někteří lidé odmítají chodit do ČT diskutovat protože taková diskuse je pro ně bezcenná.

Pořad můžete zhlédnout zde.
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
540-dekovacka-ep-ppole.jpg
Navštivte
modry-tym-v1-545x245.jpg
a TV ODS
TV-ODS.jpg
Stačí kliknout na příslušný obrázek.
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Vážení čtenáři,
pokud ode mne budete požadovat odpověď, potom uveďte svoji mailovou adresu a já Vám milerád odpovím. A to i v případě, že s mými názory nesouhlasíte. V diskusi neodpovídám, protože se do vzájemného povídání zaplete někdo jiný a zavede je úplně jiným směrem. Rád diskutuji, nebo polemizuji, říkejte tomu, jak chcete, ale nemám rád, když do diskuse mluví někdo další. Kromě toho 1000 znaků nutí velmi často ke zkratkovitému vyjádření a dochází tak ke zkreslení myšlenek a zbytečným omylům. Také mi můžete napsat na moji mailovou adresu, nebo mi poslat vzkaz. Pokud budete posílat vzkaz, potom také uveďte, kterého článku se týká, protože bigbloger mi to neoznámí. U diskusních příspěvků bez mailové adresy předpokládám, že není požadováno moje vyjádření. Věřím, že mě pochopíte a nebudete se na mne zlobit. Jsem už starší člověk a tak musím nad každou odpovědí déle a hlavně v klidu přemýšlet.
Upozornění:
Pokud si nevíte rady s vkládáním obrázků, videí a odkazů do blogu, tak malý návod najdete zde a pokud si nevíte rady s tím co a jak psát na svůj blog, potom si přečtěte 5 tipů pro psaní blogu.
Prosba:
Na závěr vás prosím, pokud se do mne někdo v diskusi pustí, nehajte mne - prostě na takové výlevy nereagujte. Jsou totiž lidé, kteří se domnívají, že jim pod jiným jménem nadávám. Pokud to bude opravdu potřeba, dokážu se obhájit sám.>
Jiří Krejčí

Jiří Krejčí

Jiří Krejčí

Psát mnoho nebudu. Snad sem tam napíši něco o vlastních zkušenostech, či nějakou vzpomínku z mládí. Převážně budu uveřejňovat fotografie z mého belhání, abych nezavdal příčinu ke zbytečnému napadání některými diskutéry.

Jsem starší více než čtyři pětiny století. Od roku 2006 jsem se až do letošního jara pohyboval pomocí dvou francouzských berlí. Nyní používám "belhátko", na které se dá v případě potřeby posadit. Volný čas, kterého mi po úmrtí manželky v roce 2010 mnoho nezbývá, trávím, pokud to počasí dovolí, belháním po městě. Pokud mi ještě nějaký zbude, tak u počítače nebo, je-li něco opravdu k dívání, u TV. Také nepohrdnu pěknou knihou nebo hudbou z rozhlasu.

REPUTACE AUTORA:
0,00