Karel Čapek – Třikrát my (1)

neděle 2. srpen 2009 10:00


        MÝM ČTENÁŘKÁM A ČTENÁŘŮM
             K NEDĚLNÍMU ZAMYŠLENÍ
             MYŠLENKY KARLA ČAPKA


200px-pero.jpg

MY MLADÁ GENERACE
Toto je první větší MY, které v člověku narůstá. Mladý člověk je od nátury kolektivní; logicky se to jeví sklonem ke generalizaci, citově potřebnou družností a kamarádství. Sociologický základ dětské pospolitosti je patrně v tom, že se instinktivně vyhledávají a sdružují členové stejně slabí (neboť silnější a starší člen by je terorizoval). K tomu přistupuje kolektivní výchova školy. Školní třída a později celá škola má spoustu společných zájmů a zkušeností, je do jisté míry duševně nivelizována a představuje víceméně uzavřený celek. Další sdružující faktory psychologické: nedostatečná diferenciace, splývá nejasnost názorů, erotický moment mladého přátelství a jisté osudové společenství cesty do života. Tím chci říci tolik, že kdykoliv se mladí lidé představují hromadným nástupem jako „mladá generace“, bývá jejich generační program a problém, ostatně zpravidla hodně vágní, jenom slovní nálepkou daleko hlubší a životnější pospolitosti a sounáležitosti mladých. Nezáleží tak doslovně na tom, co „mladá generace chce“; tomu by se mohlo říkat spíš mladá generalizace. Podstatné je prostě to, že mladá generace jest. Sdružuje ji mládí, kdežto program je ideová záminka, obého je ovšem do času. (1934)
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
A nakonec jeden zajímavý bilboard
blbboard__jpg_500x500_detail_q85.jpg
Kliknutím na obrázek uvidíte více zajímavých obrázků.
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Navštivte
540-vek001.jpg
540-muzic.JPG
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Vážení čtenáři,
pokud ode mne budete požadovat odpověď, potom uveďte svoji mailovou adresu a já Vám milerád odpovím. A to i v případě, že s mými názory nesouhlasíte. V diskusi neodpovídám, protože se do vzájemného povídání zaplete někdo jiný a zavede je úplně jiným směrem. Rád diskutuji, nebo polemizuji, říkejte tomu, jak chcete, ale nemám rád, když do diskuse mluví někdo další. Kromě toho 1000 znaků nutí velmi často ke zkratkovitému vyjádření a dochází tak ke zkreslení myšlenek a zbytečným omylům. Také mi můžete napsat na moji mailovou adresu, nebo mi poslat vzkaz. Pokud budete posílat vzkaz, potom také uveďte, kterého článku se týká, protože bigbloger mi to neoznámí. U diskusních příspěvků bez mailové adresy předpokládám, že není požadováno moje vyjádření. Věřím, že mě pochopíte a nebudete se na mne zlobit. Jsem už starší člověk a tak musím nad každou odpovědí déle a hlavně v klidu přemýšlet.
Upozornění:
Pokud si nevíte rady s vkládáním obrázků, videí a odkazů do blogu, tak malý návod najdete zde a pokud si nevíte rady s tím co a jak psát na svůj blog, potom si přečtěte 5 tipů pro psaní blogu.
Prosba:
Na závěr vás prosím, pokud se do mne někdo v diskusi pustí, nehajte mne - prostě na takové výlevy nereagujte. Jsou totiž lidé, kteří se domnívají, že jim pod jiným jménem nadávám. Pokud to bude opravdu potřeba, dokážu se obhájit sám.
Jiří Krejčí

Jiří Krejčí

Jiří Krejčí

Psát mnoho nebudu. Snad sem tam napíši něco o vlastních zkušenostech, či nějakou vzpomínku z mládí. Převážně budu uveřejňovat fotografie z mého belhání, abych nezavdal příčinu ke zbytečnému napadání některými diskutéry.

Jsem starší více než čtyři pětiny století. Od roku 2006 jsem se až do letošního jara pohyboval pomocí dvou francouzských berlí. Nyní používám "belhátko", na které se dá v případě potřeby posadit. Volný čas, kterého mi po úmrtí manželky v roce 2010 mnoho nezbývá, trávím, pokud to počasí dovolí, belháním po městě. Pokud mi ještě nějaký zbude, tak u počítače nebo, je-li něco opravdu k dívání, u TV. Také nepohrdnu pěknou knihou nebo hudbou z rozhlasu.

REPUTACE AUTORA:
0,00