Z mydláře starostou

čtvrtek 30. červenec 2009 10:00

Včera jsem uveřejnil zajímavý výňatek z Pilnáčkova kalendáře z roku 1934 a dnes vás chci podrobněji chci seznámit s tím, kdo byl královéhradecký výrobce mýdla a starosta Josef Václav Bohuslav Pilnáček.

Josef Václav Bohuslav Pilnáček se narodil 21. února 1877 v Hradci Králové v rodině majitelů továrny „J. Pilnáček, první královéhradecká továrna na mýdlo“, která vyráběla už před první světovou válkou svíčky, mýdla, voňavky i sodu. Sklady měla v Praze-Karlíně i ve Vídni a zaměstnávala desítky lidí z Hradce Králové. Josef Václav patřil ke čtvrté generaci, která tuto podnikatelskou činnost v Hradci Králové rozvíjela. Studoval na hradeckém gymnáziu a chrudimské obchodní akademii. Následoval studijní pobyt v několika evropských průmyslových podnicích. V roce 1904 dostal prokuru, to jest plnou moc k provozování rodinného podniku, později, ve svých 35 letech se stal společníkem a postupně se svým otcem vybudoval výrobní areál na Pospíšilově třídě,
070216_pilnackovi.jpg který se za socialismu změnil na areál firmy Tesla - dnes TESLA Hradec Králové, a.s., v likvidaci.
Pilnáčkovo mýdlo, zvláště to ve speciálních dárkových obalech, kde se objevovaly mimo jiné motivy popásajících se oveček či dámy s jehňátkem, je dodnes vyhledávanou sběratelskou raritou.
V roce 1929 souhlasil s nabídkou, aby se po odchodu Františka Ulricha ucházel o místo starosty. Po určité době rozvažování svěřil řízení podniku svému synovi a rozhodl se věnovat práci pro rodné město.
Pilnáčkovou zásluhou nebyla uzavřena koncepce budování města. Naopak stavební aktivita pokračovala ve smyslu urbanistických záměrů dle regulačního plánu z 80. let 19. století. A tak Václav Rejchl vyprojektoval budovu Krajského soudu (postavena v letech 1933-34) a novou nádražní budovu.
544-nadrazi.jpgVedle ní vyrostl Poštovní a telegrafní úřad architekta Františka Komárka.
544-posta.jpgOldřich Liska realizoval stavbu městských lázní s prvním umělým vlnobitím v republice.
544-mestske-lazne-2.jpg Gočárův žák Jan Rejchl zase vyprojektoval budovy Sklářského ústavu, Průmyslové školy stavební a budovu Sborového velitelství
544-lek-fakulta.jpgv Šimkově ulici (dnes Lékařská fakulta).
V roce 1933 realizací Pospíšilova pomníku splatilo město svůj dluh vůči tomuto muži. O rok později bylo v Jiráskových sadech odhaleno sousoší Soutok Labe a Orlice od hradeckého sochaře J. Škody.
544-soutok.jpgNákladem starosty byl v Jiráskových sadech instalován starobylý pravoslavný kostelík.
544-HK-jiras-asdy-kostelik-1.jpg Stavební vývoj města za starosty Pilnáčka plynule a zdařile navázal jeho předchůdce Františka Ulrycha. Nebylo toho málo, co v návaznosti na dílo Ulrichovo ve prospěch svého města vykonal. Společně se svým předchůdcem významně ovlivnili vzhled města, díky čemuž se Hradci Králové začalo říkat Salón republiky. Mnoho plánů nemohlo být pro nepřízeň doby dokončeno. Dlouholetý starosta, který se nevzdal zodpovědnosti za výkon veřejné funkce ani za složitých poměrů okupace, se v závěru svého života dočkal pouze nevděku. V úřadě byl dlouhých 13 let – od roku 1929 do roku 1942.
Zemřel za podivných okolností 11. května 1949, když byl v Hradci Králové přepaden a utlučen k smrti. Vražda, která měla podle historiků politický podtext, nebyla nikdy objasněna. O jeho smrti místní tisk neinformoval.
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
A nakonec jeden zajímavý bilboard
blbboard__jpg_500x500_detail_q85.jpg
Kliknutím na obrázek uvidíte více zajímavých obrázků.
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Navštivte
540-vek001.jpg
540-muzic.JPG
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Vážení čtenáři,
pokud ode mne budete požadovat odpověď, potom uveďte svoji mailovou adresu a já Vám milerád odpovím. A to i v případě, že s mými názory nesouhlasíte. V diskusi neodpovídám, protože se do vzájemného povídání zaplete někdo jiný a zavede je úplně jiným směrem. Rád diskutuji, nebo polemizuji, říkejte tomu, jak chcete, ale nemám rád, když do diskuse mluví někdo další. Kromě toho 1000 znaků nutí velmi často ke zkratkovitému vyjádření a dochází tak ke zkreslení myšlenek a zbytečným omylům. Také mi můžete napsat na moji mailovou adresu, nebo mi poslat vzkaz. Pokud budete posílat vzkaz, potom také uveďte, kterého článku se týká, protože bigbloger mi to neoznámí. U diskusních příspěvků bez mailové adresy předpokládám, že není požadováno moje vyjádření. Věřím, že mě pochopíte a nebudete se na mne zlobit. Jsem už starší člověk a tak musím nad každou odpovědí déle a hlavně v klidu přemýšlet.
Upozornění:
Pokud si nevíte rady s vkládáním obrázků, videí a odkazů do blogu, tak malý návod najdete zde a pokud si nevíte rady s tím co a jak psát na svůj blog, potom si přečtěte 5 tipů pro psaní blogu.
Prosba:
Na závěr vás prosím, pokud se do mne někdo v diskusi pustí, nehajte mne - prostě na takové výlevy nereagujte. Jsou totiž lidé, kteří se domnívají, že jim pod jiným jménem nadávám. Pokud to bude opravdu potřeba, dokážu se obhájit sám.
Jiří Krejčí

Jiří Krejčí

Jiří Krejčí

Psát mnoho nebudu. Snad sem tam napíši něco o vlastních zkušenostech, či nějakou vzpomínku z mládí. Převážně budu uveřejňovat fotografie z mého belhání, abych nezavdal příčinu ke zbytečnému napadání některými diskutéry.

Jsem starší více než čtyři pětiny století. Od roku 2006 jsem se až do letošního jara pohyboval pomocí dvou francouzských berlí. Nyní používám "belhátko", na které se dá v případě potřeby posadit. Volný čas, kterého mi po úmrtí manželky v roce 2010 mnoho nezbývá, trávím, pokud to počasí dovolí, belháním po městě. Pokud mi ještě nějaký zbude, tak u počítače nebo, je-li něco opravdu k dívání, u TV. Také nepohrdnu pěknou knihou nebo hudbou z rozhlasu.

REPUTACE AUTORA:
0,00