Před stosedmdesáti lety se narodil Antonín Petrof

sobota 15. srpen 2009 09:00


průmyslník, zakladatel české firmy Petrof, která staví jedny z nejoceňovanějších klavírů na světě.petrof_logo-2.jpg

Antonín Petrof se narodil 15. srpna 1839. Vyučil se truhlářem. Jeho vztahu k hudebním nástrojům pomohla náhoda, když na jednom kůru objevil klavír a uvědomil si, že by to mohl být dobře prodejný artikl, protože se klavíry doposud dovážely z Vídně. Ovšem než se jeho sen o vlastním podniku naplnil, čekalo jej ve Vídni pět učednických let v klavírní firmě jeho strýce a více než dva roky tovaryšství ve firmě Schweighofer a Ehrbahr. Ve Vídni prošel, stejně jako později jeho potomci, všemi obory klavírnictví, takže uměl doslova sám postavit klavír. Po návratu začal vyrábět, skoro na koleně, svůj první klavír a během prvního roku vyrobil a prodal čtyři.
Novou živnost úředně přihlásil 25. února 1865. Po předčasném úmrtí svého otce Jana na poválečnou epidemii cholery se stal jediným majitelem firmy. Jeho podnik začal vzkvétat a na počátku 70. let koupil za hradbami kolem formanské cesty ve směru na Brno výhodně pozemky. Výroba klavírů a harmonií v nových prostorách se rozběhla v roce 1874.stara_tovarna-2.jpg
Zprvu s pouhými šesti zaměstnanci. První úspěchy na výstavách a používání anglické dvojrepetiční mechaniky, čímž na řadu let pokořil vídeňskou konkurenci, celopanceřových litinových rámů a zapojení parního stroje do výroby napomohly rozvoji podniku. Proto také hovořil o své "parostrojní továrně". Byl druhým hradeckým podnikatelem, který nahradil svíčky a petrolejové lampy elektrickým osvětlením. Kvůli nezávislosti začal vyrábět i vlastní klávesnice a mechaniky. Věhlas jeho firmy prudce stoupal a po roce 1890 se pustil do stavby nové budovy a zřídil filiálky ve Vídni a v sedmihradském Temešváru. Zákonitě muselo přijít i ocenění od mocnáře, a tak „Antonín Petrof Fortepiano – Fabrikation“ dostal titul c. k. dvorního továrníka. O tom, jak byl myšlením stále mladý a nadšený z nových objevů, svědčí i to, že vyráběl pneumatická piana Pianola, vlastnil ve městě první automobil a jeden z prvních radiopřijimačů. Když 7. září 1915 zemřel, převzal řízení firmy nejmladší syn Vladimír.
Více informací získáte na webových stránkách:
[1] petrof.cz 
[2] muzikus.cz 
klavir-1.jpg
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Zapojte se do tvorby volebního programu ODS
544-program.jpg

544-napiste.jpg

544-klinete.jpg
Nezapomeňte také navštívit -cssd-proti-vam-1.jpg
stačí kliknout na obrázek
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Navštivte
540-vek001.jpg
540-muzic.JPG
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Vážení čtenáři,
pokud ode mne budete požadovat odpověď, potom uveďte svoji mailovou adresu a já Vám milerád odpovím. A to i v případě, že s mými názory nesouhlasíte. V diskusi neodpovídám, protože se do vzájemného povídání zaplete někdo jiný a zavede je úplně jiným směrem. Rád diskutuji, nebo polemizuji, říkejte tomu, jak chcete, ale nemám rád, když do diskuse mluví někdo další. Kromě toho 1000 znaků nutí velmi často ke zkratkovitému vyjádření a dochází tak ke zkreslení myšlenek a zbytečným omylům. Také mi můžete napsat na moji mailovou adresu, nebo mi poslat vzkaz. Pokud budete posílat vzkaz, potom také uveďte, kterého článku se týká, protože bigbloger mi to neoznámí. U diskusních příspěvků bez mailové adresy předpokládám, že není požadováno moje vyjádření. Věřím, že mě pochopíte a nebudete se na mne zlobit. Jsem už starší člověk a tak musím nad každou odpovědí déle a hlavně v klidu přemýšlet.
Upozornění:
Pokud si nevíte rady s vkládáním obrázků, videí a odkazů do blogu, tak malý návod najdete zde a pokud si nevíte rady s tím co a jak psát na svůj blog, potom si přečtěte 5 tipů pro psaní blogu.
Prosba:
Na závěr vás prosím, pokud se do mne někdo v diskusi pustí, nehajte mne - prostě na takové výlevy nereagujte. Jsou totiž lidé, kteří se domnívají, že jim pod jiným jménem nadávám. Pokud to bude opravdu potřeba, dokážu se obhájit sám.
Jiří Krejčí

Jiří Krejčí

Jiří Krejčí

Psát mnoho nebudu. Snad sem tam napíši něco o vlastních zkušenostech, či nějakou vzpomínku z mládí. Převážně budu uveřejňovat fotografie z mého belhání, abych nezavdal příčinu ke zbytečnému napadání některými diskutéry.

Jsem starší více než čtyři pětiny století. Od roku 2006 jsem se až do letošního jara pohyboval pomocí dvou francouzských berlí. Nyní používám "belhátko", na které se dá v případě potřeby posadit. Volný čas, kterého mi po úmrtí manželky v roce 2010 mnoho nezbývá, trávím, pokud to počasí dovolí, belháním po městě. Pokud mi ještě nějaký zbude, tak u počítače nebo, je-li něco opravdu k dívání, u TV. Také nepohrdnu pěknou knihou nebo hudbou z rozhlasu.

REPUTACE AUTORA:
0,00