Před sedmdesáti lety vzlétl první letoun na světě poháněný pouze

čtvrtek 27. srpen 2009 10:00

Erich Warsitz

proudovým motorem. Byl jím Heinkel He 178 pilotovaný Erichem Warsitzem.200-he178_09.jpgZájem Ernsta Heinkela o využití proudových motorů k pohonu letadel se datuje rokem 1936. Tehdy se na jeho firmu obrátil bývalý asistent profesora Pohla z university v Göttingenu Hans-Joachim 150-oheim.jpgPabst von Ohain s projektem tohoto motoru. O rok později, v září 1937 dosáhl tento motor označený jako HeS 2A při prvních zkouškách tahu 0,785 kN (80 kp). Jeho vylepšená verze HeS 2B dávala tah 1,275 kN (130 kp) a konečný typ HeS 3B již 4,865 kN (496 kP). Tento motor byl vestavěn do letounu Heinkel He 178 V11, který poprvé vzlétl 27. srpna 1939.
Je pravdou, že výkony stroje nebyly na takové úrovni, aby se dalo uvažovat o stavbě jeho bojové varianty, ale už fakt, že sestrojení takového letounu je možné, naplnil vývojový tým optimismem. Naprotitomu, Říšské ministerstvo letectví hodnotilo dosažený úspěch velmi vlažně. Souhlasilo sice s uvolněním státních prostředků na další vývoj, ale poskytnutá suma zdaleka nestačila na krytí nákladů a tak, stejně jako v jiných zemích, museli vývojáři hledat financování mimo státní sféru. Naštěstí firma Heinkel byla v té době známou a úspěšnou leteckou továrnou a v jejím rozpočtu se peníze na pokračování vývoje našly. Jeho výsledkem byl letoun He-280, dvoumotorový proudový letoun, od začátku koncipovaný již jako stíhač. Poháněly jej dva motory HeS 8 o tahu po 5,687 kN, které byly zdokonalenou variantou motoru, použitého v He-178.
Letoun byl umístěn v Deutsches Technikmuseum (německém technickém muzeu) v Berlíně, kde byl při leteckém náletu v roce 1943 zničen.
554-Heinkel_178.jpg

Pokud se chcete o letounu dovědět více, potom se podívejte na webové stránky, ze kterých jsem čerpal:
[1] Wikipedia 
[2] wikipedia.infostar.cz 
[3] Militaryfactory.com 
[4] Hans Von Ohain – bibliografie 
[5] Erich Warsitz – bibliografie 
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Zapojte se do tvorby volebního programu ODS
544-program.jpg

544-napiste.jpg

544-klinete.jpg
Nezapomeňte také navštívit -cssd-proti-vam-1.jpg
stačí kliknout na obrázek
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Navštivte
540-vek001.jpg
540-muzic.JPG
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Vážení čtenáři,
pokud ode mne budete požadovat odpověď, potom uveďte svoji mailovou adresu a já Vám milerád odpovím. A to i v případě, že s mými názory nesouhlasíte. V diskusi neodpovídám, protože se do vzájemného povídání zaplete někdo jiný a zavede je úplně jiným směrem. Rád diskutuji, nebo polemizuji, říkejte tomu, jak chcete, ale nemám rád, když do diskuse mluví někdo další. Kromě toho 1000 znaků nutí velmi často ke zkratkovitému vyjádření a dochází tak ke zkreslení myšlenek a zbytečným omylům. Také mi můžete napsat na moji mailovou adresu, nebo mi poslat vzkaz. Pokud budete posílat vzkaz, potom také uveďte, kterého článku se týká, protože bigbloger mi to neoznámí. U diskusních příspěvků bez mailové adresy předpokládám, že není požadováno moje vyjádření. Věřím, že mě pochopíte a nebudete se na mne zlobit. Jsem už starší člověk a tak musím nad každou odpovědí déle a hlavně v klidu přemýšlet.
Upozornění:
Pokud si nevíte rady s vkládáním obrázků, videí a odkazů do blogu, tak malý návod najdete zde a pokud si nevíte rady s tím co a jak psát na svůj blog, potom si přečtěte 5 tipů pro psaní blogu.
Prosba:
Na závěr vás prosím, pokud se do mne někdo v diskusi pustí, nehajte mne - prostě na takové výlevy nereagujte. Jsou totiž lidé, kteří se domnívají, že jim pod jiným jménem nadávám. Pokud to bude opravdu potřeba, dokážu se obhájit sám.
Jiří Krejčí

Jiří Krejčí

Jiří Krejčí

Psát mnoho nebudu. Snad sem tam napíši něco o vlastních zkušenostech, či nějakou vzpomínku z mládí. Převážně budu uveřejňovat fotografie z mého belhání, abych nezavdal příčinu ke zbytečnému napadání některými diskutéry.

Jsem starší více než čtyři pětiny století. Od roku 2006 jsem se až do letošního jara pohyboval pomocí dvou francouzských berlí. Nyní používám "belhátko", na které se dá v případě potřeby posadit. Volný čas, kterého mi po úmrtí manželky v roce 2010 mnoho nezbývá, trávím, pokud to počasí dovolí, belháním po městě. Pokud mi ještě nějaký zbude, tak u počítače nebo, je-li něco opravdu k dívání, u TV. Také nepohrdnu pěknou knihou nebo hudbou z rozhlasu.

REPUTACE AUTORA:
0,00