Před třistadvaceti lety se narodil Kilián Ignác Dienzenhofer

úterý 1. září 2009 09:00

český barokní architekt a stavitel německého původu, představitel vrcholného baroka, pátý syn stavitele Kryštofa Dienzenhofera.

Kilián Ignác Dientzenhofer se narodil 1. září 1689 v Praze, jako pátý syn v rodině v té době již významného stavitele Kryštofa Dienzenhofera. Jeho otec chtěl pro něj jen to nejlepší a tak jej poslal na malostranské jezuitské gymnázium a poté na pražskou univerzitu studovat matematiku a filozofii. V roce 1708 jej poslal na studijní cestu do Rakouska, aby se seznámil s vídeňskou architekturou. Během svých dalších cest navštívil také Itálii, Francii a Anglii. Na podzim roku 1716 se vrátil do Prahy a začal pracovat pod otcovým vedením. Jednou z prvních prací, kterou dělal, je konvent s prelaturou benediktinského kláštera v Břevnově. A v roce 1717 začíná stavět letohrádek Michny z Vacínova, později zvaný Vila Amerika na Karlově, dostavěný v roce 1720. V roce 1719 se objevuje po boku otce ve Vernéřovicích na Broumovsku. Ve svých projektech dokázal spojit monumentální vídeňskou architekturu se svébytnou tradicí českého dynamického baroka i francouzskou klasicistní uměřeností a dosáhl tak dokonalé syntézy. Své zakázky dostával jak od církve, tak od šlechticů a měšťanů. Spolu se svým současníkem, sochařem Ferdinandem Maxmiliánem Brokofem, tvořil vrcholná díla pražského baroka. Nevychoval žádného následníka - všechny práce řídil sám.
Přes svůj původ, byl umělcem ryze českým. Za svůj mateřský jazyk považoval češtinu, přestože plynně hovořil také latinsky, italsky, francouzsky, anglicky a německy. Ve společenském styku byl příjemný, ale přiměřeně vážný. O umění a svých znalostech nemluvil před lidmi, kteří nebyli s to je posoudit. Byl dvakrát ženatý. Z prvního manželství přežilo pět, z druhého dokonce deset dětí. V domě "U Petržilků" tak žilo patnáct dětí a Kilián Ignác, ač o zakázky neměl nouzi, nikdy nebyl zámožný. Roku 1745 dokonce odmítl šlechtický titul, protože jeho finanční poměry nedovolovaly jeho početné rodině žít přiměřeně panskému stavu.
Nejvýznamnější stavbou Dientzenhoferů je Chrám svatého Mikuláše na Malé straně v Praze. V letech 1703-11 vystavěl západní průčelí, kruchtu a kaple sv. Barbory a sv. Anny. V roce 1737 začala dostavba kostela, kde navrhl kopuli a vedle stojící věž, vybudoval třetí pole lodi s trojlistým závěrem, oválnou lodí a věží. Ovšem dostavby se nedožil, protože 18. 12. 1751 zemřel. Po jeho smrti vedl práce až do dokončení stavby v roce 1755 jeho zeť Anselmo Martino Lurago. Chrám sv. Mikuláše je jednou z nejkrásnějších barokních staveb v Čechách.
Nakonec ukázka několika jeho staveb
brevnov-klaster.jpg

petrin-sv-vavrinec.jpg

portheumka-praha-letohradek.jpg

544-blatna-kostel-v-pastikach.jpg

Kostel_sv._Markety_v_sonove.jpg
Pokud se chcete o něm dovědět více, potom navštivte následující webové stránky, ze kterých jsem čerpal:
[1] Wikipedia   
[2] freewebs.com 
[3] quido.cz 
[4] Maturita.cz 
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Nezapomeňte také navštívit 544-ODS-TV.jpg

-cssd-proti-vam-1.jpg

544-ban_314a.jpg
stačí kliknout na každý z obrázků
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Vážení čtenáři,
pokud ode mne budete požadovat odpověď, potom uveďte svoji mailovou adresu a já Vám milerád odpovím. A to i v případě, že s mými názory nesouhlasíte. V diskusi neodpovídám, protože se do vzájemného povídání zaplete někdo jiný a zavede je úplně jiným směrem. Rád diskutuji, nebo polemizuji, říkejte tomu, jak chcete, ale nemám rád, když do diskuse mluví někdo další. Kromě toho 1000 znaků nutí velmi často ke zkratkovitému vyjádření a dochází tak ke zkreslení myšlenek a zbytečným omylům. Také mi můžete napsat na moji mailovou adresu, nebo mi poslat vzkaz. Pokud budete posílat vzkaz, potom také uveďte, kterého článku se týká, protože bigbloger mi to neoznámí. U diskusních příspěvků bez mailové adresy předpokládám, že není požadováno moje vyjádření. Věřím, že mě pochopíte a nebudete se na mne zlobit. Jsem už starší člověk a tak musím nad každou odpovědí déle a hlavně v klidu přemýšlet.
Upozornění:
Pokud si nevíte rady s vkládáním obrázků, videí a odkazů do blogu, tak malý návod najdete zde a pokud si nevíte rady s tím co a jak psát na svůj blog, potom si přečtěte 5 tipů pro psaní blogu.
Prosba:
Na závěr vás prosím, pokud se do mne někdo v diskusi pustí, nehajte mne - prostě na takové výlevy nereagujte. Jsou totiž lidé, kteří se domnívají, že jim pod jiným jménem nadávám. Pokud to bude opravdu potřeba, dokážu se obhájit sám.
Jiří Krejčí

Jiří Krejčí

Jiří Krejčí

Psát mnoho nebudu. Snad sem tam napíši něco o vlastních zkušenostech, či nějakou vzpomínku z mládí. Převážně budu uveřejňovat fotografie z mého belhání, abych nezavdal příčinu ke zbytečnému napadání některými diskutéry.

Jsem starší více než čtyři pětiny století. Od roku 2006 jsem se až do letošního jara pohyboval pomocí dvou francouzských berlí. Nyní používám "belhátko", na které se dá v případě potřeby posadit. Volný čas, kterého mi po úmrtí manželky v roce 2010 mnoho nezbývá, trávím, pokud to počasí dovolí, belháním po městě. Pokud mi ještě nějaký zbude, tak u počítače nebo, je-li něco opravdu k dívání, u TV. Také nepohrdnu pěknou knihou nebo hudbou z rozhlasu.

REPUTACE AUTORA:
0,00