Před stopětaosmdesáti lety se narodil Josef Anton Bruckner

pátek 4. září 2009 10:00rakouský skladatel a varhaník.

bruck1.jpg


Josef Anton Bruckner se narodil 4. září 1824 jako syn malého rolníka v hornorakouském Ansfeldenu. Zde se hojně muzicírovalo, což přineslo chlapci hudební zkušenosti. Jako třináctiletý přišel do kláštera Sv. Floriána, kde byl nejprve zpěvákem v chlapeckém sboru, potom pomocným učitelem a nakonec se v roce 1848 stal klášterním varhaníkem. Už tehdy zaujal nečekanými improvizacemi na varhany.
V roce 1856 se stal varhaníkem v dómu v Linci, ale až v roce 1865 ve svých 41 letech složil svou První symfonii C-moll. Uvedena byla 9. května 1868 v Linci, ale přijata byla s rozpaky. Zklamán přesídlil v roce 1868 do Vídně a zde byl jmenován profesorem na konzervatoř, kde měl řadu problémů. Na jedné straně při něm pevně stál dvorní kapelník Herbeck, ale na druhé straně proti němu intrikoval hudební kritik Eduard Hanslík, přívrženec Brahmsův a velký nepřítel Richarda Wagnera. Hanslik věděl, jak Bruckner obdivuje Wagnera a tím se ocitl v nepřízni tohoto mocného kritika. O to houževnatěji a pečlivěji musel komponovat své skladby. Přesto pověst o jeho mimořádném varhanním a skladatelském umění, zvolna ale trvale rostla. Vyvrátil Wagnerův názor, že Beethovenem je symfonická tvorba vyčerpána a uzavřena. Sám se stal vedle Beethovena největším symfonikem všech dob. Jeho devět symfonií patří k vrcholům světové hudby, především jeho Čtvrtá, Romantická, dále Sedmá, Heroická s otřesným Adagiem a smutečním zpěvem nad úmrtím Richarda Wagnera a neméně tak Osmá, Tragická, a Devátá symfonie, jejíž Adagio tvoří uzavření skladatelova díla. Brucknerovu Třetí mši F-moll předčí jen hudba Bachova.
Svou 9. symfonii už nedokončil. Zemřel 11. října 1896 ve Vídni a devátá symfonie měla premiéru ve stejném městě 11. února 1903.
Nakonec malá ukázka z jeho díla
Pokud máte zájem o podrobnější informace skladatelově životě, potom navštivte následující webové stránky, ze kterých jsem čerpal:
[1] Wikipedia.org  
[2] Wikipedia.com 
[3] sbor-strahov.cz 
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Nezapomeňte také navštívit 544-ODS-TV.jpg

-cssd-proti-vam-1.jpg

544-ban_314a.jpg
stačí kliknout na každý z obrázků
« » ☼ « » ☼ « » ☼ « » ☼ « »
Vážení čtenáři,
pokud ode mne budete požadovat odpověď, potom uveďte svoji mailovou adresu a já Vám milerád odpovím. A to i v případě, že s mými názory nesouhlasíte. V diskusi neodpovídám, protože se do vzájemného povídání zaplete někdo jiný a zavede je úplně jiným směrem. Rád diskutuji, nebo polemizuji, říkejte tomu, jak chcete, ale nemám rád, když do diskuse mluví někdo další. Kromě toho 1000 znaků nutí velmi často ke zkratkovitému vyjádření a dochází tak ke zkreslení myšlenek a zbytečným omylům. Také mi můžete napsat na moji mailovou adresu, nebo mi poslat vzkaz. Pokud budete posílat vzkaz, potom také uveďte, kterého článku se týká, protože bigbloger mi to neoznámí. U diskusních příspěvků bez mailové adresy předpokládám, že není požadováno moje vyjádření. Věřím, že mě pochopíte a nebudete se na mne zlobit. Jsem už starší člověk a tak musím nad každou odpovědí déle a hlavně v klidu přemýšlet.
Upozornění:
Pokud si nevíte rady s vkládáním obrázků, videí a odkazů do blogu, tak malý návod najdete zde a pokud si nevíte rady s tím co a jak psát na svůj blog, potom si přečtěte 5 tipů pro psaní blogu.
Prosba:
Na závěr vás prosím, pokud se do mne někdo v diskusi pustí, nehajte mne - prostě na takové výlevy nereagujte. Jsou totiž lidé, kteří se domnívají, že jim pod jiným jménem nadávám. Pokud to bude opravdu potřeba, dokážu se obhájit sám.
Jiří Krejčí

Jiří Krejčí

Jiří Krejčí

Psát mnoho nebudu. Snad sem tam napíši něco o vlastních zkušenostech, či nějakou vzpomínku z mládí. Převážně budu uveřejňovat fotografie z mého belhání, abych nezavdal příčinu ke zbytečnému napadání některými diskutéry.

Jsem starší více než čtyři pětiny století. Od roku 2006 jsem se až do letošního jara pohyboval pomocí dvou francouzských berlí. Nyní používám "belhátko", na které se dá v případě potřeby posadit. Volný čas, kterého mi po úmrtí manželky v roce 2010 mnoho nezbývá, trávím, pokud to počasí dovolí, belháním po městě. Pokud mi ještě nějaký zbude, tak u počítače nebo, je-li něco opravdu k dívání, u TV. Také nepohrdnu pěknou knihou nebo hudbou z rozhlasu.

REPUTACE AUTORA:
0,00